Göbekli Tepe w Turcji jest jedną z najstarszych świątyń na świecie. W ubiegłym roku odwiedziło ją ponad pół miliona osób. Tamtejsze znaleziska archeologiczne pokazują podobieństwa między współczesnymi ludźmi a tymi, którzy żyli w 9600 pne.
Miejsce to zapełniło się turystami już w 2018 roku, kiedy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stało się dostępne dla zwiedzających. Znaleziska dokonane podczas wykopalisk w Göbekli Tepe pokazują, że miejsca spotkań towarzyskich były równie ważne w okresie neolitu (11 500 lat temu), jak dzisiaj. Dzięki tym odkryciom udało się ustalić, że już wtedy istniały osady, w których ludzie mieszkali razem (wcześniej uważano, że to znacznie późniejsze zjawisko). Göbekli Tepe pokazuje również, że ludzie gromadzili się w centrum, aby celebrować różnego rodzaje ceremonii i rytuały, nie różniące się aż tak bardzo od dzisiejszych.
Na stanowisku Göbekli Tepe można zobaczyć obeliski w kształcie litery T o wysokości 5,5 metra, na których za pomocą krzemienia wyrzeźbiono motywy zwierzęce, kształty geometryczne i wizerunki ludzi. Obeliski te są pierwszymi przykładami monumentalnej architektury stworzonej przez człowieka i najstarszymi dziełami sztuki odnalezionymi w naszej historii.
Göbekli Tepe znajduje się 15 kilometrów na północny wschód od Şanlıurfa, w pobliżu wioski Örenci w Turcji. W ubiegłym roku miejsce to odwiedziły 567 453 osoby i – pomimo pandemii – pobito rekord frekwencji z poprzednich lat. Rok 2022 najprawdopodobniej nie będzie pod tym względem wyjątkiem – uważa się, że znów będzie to rok rekordowy.