czwartek, 3 kwietnia, 2025

Grapeny – z pracowni konserwatorskiej Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie

Artefakty znaleziono w trakcie nadzoru prowadzonego w miejscowości Dobra, gm. Dobra, powiat łobeski w 2023 roku.

Odkryte zostały w zasypisku piwnicy nieistniejącego budynku.

Na górnym zdjęciu prezentujemy ich stan po przyjęciu do pracowni konserwatorskiej. Po kolorach i rodzaju nawarstwień na metalu widać, że w ich składzie jest miedź. Nawarstwienia są miejscami zielone od grynszpanu, który jest jednym ze składników warstw korozji miedzi.

Na dolnym zdjęciu prezentujemy te same trzy nóżki do naczynia nazywanego grapenem już po usunięciu nawarstwień korozyjnych. Widoczna jest różnica w wyglądzie metalu po wykonaniu całej serii zabiegów konserwatorskich czyli po kilku kąpielach chemicznych oraz w wodzie destylowanej i ultradźwiękach. Na koniec doczyszczono powierzchnię metalu szczoteczkami do brązów przy użyciu mikrograwerki. Prace konserwatorskie wykonała Lidia Cześnik.

Widoczna jest duża różnica w wyglądzie powierzchni metalowych zabytków datowanych na poł. XV w. Zostaną jeszcze na koniec zabezpieczone inhibitorem korozji oraz lakierem paraloidowym, tak aby zahamować ich dalszą korozje.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...