Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku wydało publikację „Haft kujawski wczoraj i dziś. Katalog wzorów”, która jest częścią projektu „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!”
Dwuczęściowy katalog ma na celu upowszechnienie zamierającej dziedziny rękodzieła ludowego, jaką jest umiejętność wyszywania. W pierwszej części znajdziemy m.in. informacje związane z historią haftu wykonywanego na strojach ludowych oraz rozwojem hafciarstwa po 1945 roku i spadkiem jego popularności w czasach nam współczesnych. Teksty uzupełnione są licznymi fotografiami zabytkowych i współczesnych obiektów zdobionych kujawskim haftem. W drugiej części znajdują się tablice, dzięki którym możemy dowiedzieć się jak wykonać poszczególne ściegi oraz poznać kujawskie wzory.
Promocji publikacji towarzyszą warsztaty rękodzieła ludowego, które odbywają się w oddziałach muzeum. Są one skierowane do osób dorosłych, które chcą nauczyć się haftu lub rozwinąć posiadane umiejętności.
Opracowanie i druk książki dofinansowano ze środków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.