niedziela, 23 czerwca, 2024

Haft kujawski wczoraj i dziś. Katalog wzorów

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku wydało publikację „Haft kujawski wczoraj i dziś. Katalog wzorów”, która jest częścią projektu „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!”

Dwuczęściowy katalog ma na celu upowszechnienie zamierającej dziedziny rękodzieła ludowego, jaką jest umiejętność wyszywania. W pierwszej części znajdziemy m.in. informacje związane z historią haftu wykonywanego na strojach ludowych oraz rozwojem hafciarstwa po 1945 roku i spadkiem jego popularności w czasach nam współczesnych. Teksty uzupełnione są licznymi fotografiami zabytkowych i współczesnych obiektów zdobionych kujawskim haftem. W drugiej części znajdują się tablice, dzięki którym możemy dowiedzieć się jak wykonać poszczególne ściegi oraz poznać kujawskie wzory.

Promocji publikacji towarzyszą warsztaty rękodzieła ludowego, które odbywają się w oddziałach muzeum. Są one skierowane do osób dorosłych, które chcą nauczyć się haftu lub rozwinąć posiadane umiejętności.

Opracowanie i druk książki dofinansowano ze środków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...