Wernisaż: 7 lutego 2024 o godz. 18:00 w Żydowskim Muzeum Galicja, w Galerii im. Koreta
Wystawa przygotowana w ramach projektu HerStories, poprzez biografie siedmiu Żydówek z Niemiec, Polski, Grecji, Hiszpanii, Węgier, Słowacji i Czech, przedstawia liczne aspekty żydowskiej historii w Europie XX stulecia.
Wystawa została skonstruowana tak, aby osadzić osobiste historie w czasie i przestrzeni. Chronologiczny układ i mapa jako centralny element każdego panelu wraz z cytatami, fotografiami i dokumentami, pozwalają dokładniej zobrazować losy każdej z bohaterek. Podążając śladami siedmiu europejskich Żydówek możemy zobaczyć, gdzie się znajdowały i czego doświadczały w poszczególnych momentach historii: od pierwszych dekad XX wieku, poprzez okres międzywojenny, mroczne lata II wojny światowej i Holokaustu, po powojenne przemiany w różnych zakątkach Europy. Wywiady przeprowadzone z Rosą Rosenstein, Katariną Löfflerovą, Ludmilą Rutarovą, Ireną Wygodzką i Verą Szekeres-Varsa, wspomnienia i biografia Lisy Pinhas, a także relacja córki Rosl Heilbrunner – Dory Sontheimer, dają nam niezwykle cenny wgląd w ich życie.
Prezentowane na wystawie kobiece historie pozwalają uchwycić perspektywę bohaterek, ich zmieniające się role społeczne, podejmowane przez nie decyzje, strategie przetrwania, a także ich wyjątkowe światy, które rozpadły się i zostały zrekonstruowane po katastrofie, w powojennych latach. W ten sposób wyjątkowa indywidualna historia i doświadczenie każdej kobiety – zestawione i splecione z innymi – ukazują złożoność europejskiej żydowskiej historii XX wieku.
Powstanie tej wystawy było możliwe dzięki współpracy partnerów: Żydowskiego Muzeum Galicja (Polska), Żydowskiego Muzeum Grecji (Grecja), Centropy (Niemcy, Węgry, Czechy, Słowacja) i Mozaiki (Hiszpania). Wykorzystane materiały pochodzą z zasobów Centropy, kolekcji Żydowskiego Muzeum Grecji oraz Mozaiki.
Szczegółowe biogramy bohaterek wystawy są dostępne na stronie internetowej projektu HerStories: her-stories.eu.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską.
Projekt realizowany dzięki wsparciu Visegrad Fund.
https://www.her-stories.eu/en/stories
Ada Kopeć – Pawlikowska, Żydowskie Muzeum Galicja