poniedziałek, 23 grudnia, 2024

HISTORIA FOTOGRAFII W SPICHLERZU

Do 28 kwietnia w Spichlerzu oglądać można wystawę czasową Od camera obscura do aparatu analogowego. Prezentacja aparatów fotograficznych z kolekcji Józefa Niedużaka.

Wystawa jest prezentacją prywatnego zbioru analogowych aparatów fotograficznych Pana Józefa Niedużaka ze Szczecina, wzbogaconą o zbiory własne Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Całość ekspozycji usytuowana jest w kontekście historycznym powstania i rozwoju wynalazku fotografii. Największą grupę aparatów stanową konstrukcje niemieckie, ale są też amerykańskie, japońskie, polskie i radzieckie.

W Spichlerzu można zobaczyć około 150 aparatów produkowanych od początku do końca XX wieku, a także będące własnością Muzeum Lubuskiego aparaty:

  • J. SCHIPPANG & CO BERLIN – studyjny, miechowy, wielkoformatowy z kasetą zdjęciową, na film płaski, format 18 x 24 cm. Cesarstwo Niemieckie, lata 80. XIX wieku
  •  LEICA III – małoobrazkowy na film 35 mm, obiektyw Leitz Elmar 1:35/50, E. Leitz Optische Werke w Wetzlar. Niemcy, 1933 rok.

Z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy karty pracy związane z wystawą, która pomoże poznać historię fotografii i odkryć z nią związane ciekawostki. To zbiór łamigłówek i pytań, do których odpowiedzi można znaleźć zwiedzając ekspozycję. Karty podzielone są na dwie kategorie wiekowe: dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ci, którzy wypełnią wszystkie zadania prawidłowo, otrzymają odznakę Pasjonata Fotografii.

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...