niedziela, 19 stycznia, 2025

Holokaust. (Nie)odrobiona lekcja historii

Zapraszamy na spotkanie z autorami podręcznika „Holokaust. (Nie)odrobione lekcja historii”, adresowanego do uczniów, studentów i nauczycieli. Przybliża on historię zagłady Żydów dokonanej przez III Rzeszę w latach 1933-1945 i stanowi bardzo cenną i potrzebną w polskiej szkole książką pomocniczą do nauczania historii Holokaustu.

8 lutego 2024
Godz. 17:00
Klub Babel, Próżna 5, Warszawa

Holokaust był zorganizowanym i sfinansowanym przez państwo niemieckie ludobójstwem na niewyobrażalną dotąd skalę i na stałe naznaczył historię XX wieku. Obejmował systematyczne prześladowanie i mordowanie Żydów. Dlaczego niemieccy naziści dążyli do całkowitego unicestwienia narodu żydowskiego, jego kultury i tradycji?

Obszernej odpowiedzi dostarcza podręcznik „Holokaust. Nie(odrobiona) lekcja historii” autorstwa dwóch doświadczonych historyków i dydaktyków – Roberta Szuchty i dr hab. Piotra Trojańskiego.
Publikacja objaśnienia kluczowe pojęcia i biogramy, zawiera bogaty materiał ilustracyjny z wyczerpującymi podpisami, ówczesne mapy, a także fragmenty tekstów źródłowych. W udany sposób łączy autorski wykład historyczny, liczne doskonale dobrane, różnorodne teksty oraz wskazówki metodyczne dla nauczycieli, pomagające w prowadzeniu lekcji.

DR HAB. PIOTR TROJAŃSKI
Historyk, profesor w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, doradca akademicki w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, członek polskiej delegacji w International Holocaust Remembrance Alliance. Współautor pierwszego w Polsce programu i podręcznika do nauczania o zagładzie Żydów. Specjalizuje się w najnowszej historii Żydów i dydaktyce historii, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji o Holokauście i przemian pamięci Auschwitz w okresie PRL. Za wybitne osiągnięcia w odkrywaniu, gromadzeniu i upowszechnianiu prawdy o Holokauście odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008).

ROBERT SZUCHTA
Historyk, nauczyciel historii w LXIV LO im. S.I. Witkiewicza w Warszawie, współautor programów i podręczników do nauczania historii. Współtwórca i koordynator wielu programów edukacyjnych poświęconych Zagładzie. Pierwszy polski laureat nagrody Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”; współautor pierwszego w Polsce podręcznika do nauczania o Holokauście; autor książki 1000 lat historii Żydów polskich. Podróż przez wieki (2015) oraz licznych artykułów dotyczących metodyki nauczania o Holokauście, historii Żydów polskich i relacjach polsko-żydowskich. Za wybitne osiągnięcia w odkrywaniu, gromadzeniu i upowszechnianiu prawdy o Holokauście odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008).

Rozmowę poprowadzą dr Martyna Grądzka-Rejak z Działu Naukowo-Badawczego i dr Wiesława Młynarczyk z Działu Edukacji Muzeum Getta Warszawskiego.

Do zobaczenia.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „80. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim”.

MARTA GRZEGORCZYK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...