środa, 22 stycznia, 2025

Hutnicze Centrum Dowodzenia – podróż do środka działającej huty

Miasto Chorzów ogłosiło listę projektów do głosowania w Budżecie Obywatelskim 2022. Wśród działań inwestycyjnych, na które można oddać głos, znajdziemy między innymi projekt „Hutnicze Centrum Dowodzenia”. Jego realizacja pozwoliłaby każdemu z odwiedzających Muzeum Hutnictwa w Chorzowie wejść w sam środek współczesnej huty, zobaczyć żar pieców stalowni, czy ogrom hal walcowniczych.

Hutnicze Centrum Dowodzenia ma być multimedialną i interaktywną rodzinną przestrzenią edukacji o współczesnym, nowoczesnym hutnictwie. Powstać ma strefa doświadczeń ułatwiająca zrozumienie procesu powstawania stali i jej roli jako tworzywa współczesnego świata. Stal jest niezbędna w najnowocześniejszych technologiach – od mikroelementów i rozruszników serca, aż po satelity eksplorujące przestrzeń kosmiczną.

Hutnicze Centrum Dowodzenia to projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego Miasta Chorzów z inicjatywy m.in. byłych hutników.

– W Muzeum Hutnictwa można zobaczyć wiele z przeszłości hut, ale przecież ten przemysł ciągle się rozwija. Trzeba pokazywać jego nowoczesną stronę, to jak się zmienia. Wszystkie te automaty i roboty. Komputery, które dzisiaj mamy świetnie się do tego nadają – mówi Andrzej Muszyński, długoletni pracownik Huty „Kościuszko”, a obecnie jeden z przewodników w Muzeum.

– Dzisiejsze hutnictwo to ultranowoczesna branża czerpiąca pełnymi garściami ze zdobyczy techniki zarówno w procesach technologicznych, jak i szkoleniowych. Marzy nam się możliwość zaoferowania zwiedzającym fascynującej podróż do tego przemysłowego, niedostępnego na co dzień świata. Do wnętrza działającego wielkiego pieca i pieców stalowni. Sprawienie by nasi goście wirtualnie stali się testerami olbrzymich hutniczych maszyn i urządzeń. Dzięki technologii, w tym specjalnym symulatorom i aplikacjom VR jest to możliwe – mówi Adam Kowalski, Dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Hutnicze Centrum Dowodzenia zawierać ma stanowiska z kilkudziesięcioma autonomicznymi zestawami wirtualnej
rzeczywistości (gogle VR) umożliwiającymi wizytę w działającej hucie. Przewidziano także edukacyjne stanowiska
multimedialne, modele tłumaczące zasady fizyki oraz chemii, stanowiska konstrukcyjne i projektowe, przestrzeń do działań warsztatowych. Wszystko po to, aby w atrakcyjny sposób łączyć naukę i zabawę.

– Hutnicze Centrum Dowodzenia to dla nas ogromna szansa na rozwój i wzbogacenie oferty o coś absolutnie wyjątkowego. Nie znam w Polsce drugiego muzeum, które mogłoby zaoferować wirtualną podróż do środka działającej huty. Historia hutnictwa dzieje się każdego dnia. O jego przyszłości najlepiej opowiadać tu, gdzie wszystko się zaczęło – zauważa dyrektor Kowalski.

Głosowanie na projekty złożone w Budżecie Obywatelskim Miasta Chorzów trwa od 10 do 25 września. Odbywa się przez formularz elektroniczny dostępny na stronie www.bo.chorzow.eu. Możliwe jest również głosowanie osobiste
w Urzędzie Miasta Chorzów, w miejskich bibliotekach oraz w Centrum Integracji Międzypokoleniowej. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Chorzowa, również dzieci. Każdy mieszkaniec może głosować tylko raz. Ogłoszenie wyników nastąpi 28 września 2022 r.

– To od chorzowian i chorzowianek zależy, czy zwycięży ten właśnie projekt. Bardzo do tego zachęcam. Jestem
przekonany, że wizyta w wirtualnej stalowni będzie dla każdego niezapomnianym przeżyciem – zachęca dyrektor
Muzeum Hutnictwa.


Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przy ul. Metalowców 4a to powstałe pod koniec ubiegłego roku pierwsze w Polsce
muzeum prezentujące na przykładach Huty Kościuszko/Królewska i Batory/Bismarck historię hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej. W budynku byłej hutniczej elektrowni z 1895 r. powstała nowoczesna placówka, w której prezentowane są zarówno wielkie hutnicze maszyny, jaki i filmowe wspomnienia byłych pracowników, którzy opowiadają o pracy w hucie, jak i swoim codziennym życiu.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest Instytucją Kultury Miasta Chorzów. Utworzenie Muzeum możliwe było dzięki projektowi „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska”. Projekt został dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, PRIORYTET: VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, DZIAŁANIE: 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury w partnerstwie z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – liderem projektu. Wartość dofinansowania wynosi: 67 026 372,92 zł (w tym MGW w Zabrzu: 51 983 556,15 zł, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie: 15 042 816,77 zł).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...