Pikniki niemożliwe to cykl pięciu spotkań na otwartym placu Cricoteki od strony Wisły. Wszystkie wypełnione różnorodnymi, plenerowymi wydarzeniami skierowanymi do dzieci, młodzieży i dorosłych. W wakacje plac i przestrzeń wokół budynku Cricoteki stają się miejscem warsztatów, spacerów, koncertów, akcji społecznych, spotkań przy śniadaniowym stole i innych działań sąsiedzkich, które będą ożywiać tę przestrzeń, ale też zachęcać do miejskiego relaksu.
Zaplanowaliśmy pięć pikników: 23 czerwca, 7 lipca, 4 sierpnia, 25 sierpnia, 15 września. Zainaugurujemy wakacje pierwszym piknikiem, 23 czerwca, a zakończymy 15 września, dokładnie w 10-lecie otwarcia nowej siedziby Cricoteki na Podgórzu.
Dlaczego „Pikniki niemożliwe”? W nawiązaniu do idei pomników niemożliwych Tadeusza Kantora, który myślał o twórczym przetwarzaniu miejsca. Tegoroczne pikniki są kontynuacją działań zapoczątkowanych w 2020 roku, których celem jest tworzenie miejsca spotkań w Podgórzu, wokół Cricoteki, w otoczeniu kultury i sztuki. Cricoteka chce twórczo współtworzyć lokalne otoczenie, inspirować, współpracować z mieszkańcami, organizacjami, lokalnymi twórcami i ośrodkami kultury, angażować się w życie społeczne dzielnicy. Projekt wyrósł z potrzeby lepszego osadzenia Cricoteki w lokalnym otoczeniu, aktywniejszego zaangażowania się w życie społeczne dzielnicy oraz nawiązania silniejszej współpracy z lokalnymi twórcami i ośrodkami kultury.
III Piknik niemożliwy:
10.00-11.00 – Joga na bulwarze wiślanym (zbiórka na placu Cricoteki o godz. 9.50)
Nic nie robi latem tak dobrze jak poranna joga na świeżym powietrzu. Dlatego zapraszamy na godzinną praktykę jogi na bulwarze wiślanym – pooddychamy, poruszamy się delikatnie, ożywimy każdą cząstkę ciała, a umysł zsynchronizujemy z rzeką. W takich dobrze zbalansowanych ciałach udamy się razem na „niemożliwe” śniadanie, które po odrobinie ruchu i relaksu będzie jeszcze smaczniejsze niż zazwyczaj.
Prosimy o przyniesienie własnych mat do ćwiczeń. Obowiązują zapisy: sawka@cricoteka.pl
Prowadzenie: Zofia Noworól-Ostrowska – lokalna nauczycielka jogi klasycznej, medytacji i szeroko rozumianego ruchu. Na zajęciach zaprasza do uważnego doświadczania ciała, zatrzymywania biegu umysłu i przyjmowania z akceptacją tego, co się wydarza. Od kilku lat w sezonie letnim przenosi swoją działalność na podgórskie trawniki.
11.00-13.00 – Śniadanie sąsiedzkie
Kardamonki, cynamonki, owocowe ciasta i inne pyszności na długim stole przykrytym białym obrusem oznaczają tylko jedno: wspaniały śniadaniowy poczęstunek na placu Cricoteki. Do wspólnego ucztowania zapraszamy wszystkich, którzy mają apetyt spędzić z nami czas: sąsiadów, przechodniów, zwiedzających. Korzystać będziemy z lokalnych, podgórskich specjałów. O śniadaniowy poczęstunek zadba kawiarnia Massolit Bakes, a owoce i dżemy trafią do nas prosto z Targu Pietruszkowego. Na placu Cricoteki czekać na Was będą leżaki.
Przygotujemy strefę dzieci do swobodnej zabawy.
W strefie dzieci przez cały dzień można swobodnie budować, konstruować, układać, bawić się i leniuchować. Wielkoformatowe lustro, drewniane klocki, sznurki i inne elementy, mogą zamienić się w wysoką wieżę, solidny most lub niewiarygodnie długi mur. A może zainspiruje Was zestaw klocków „Kółko i patyk” autorstwa Aleksandry Satławy? Co można z nich zbudować?
13.00-15.00 Girlanda na tysiąc metrów
Połączymy błękity Wisły i odcienie zieleni. Wspólnie uszyjemy najdłuższą girlandę w Krakowie i zawiesimy ją wzdłuż ulicy Nadwiślańskiej. Co więcej, każdy uczestnik będzie mógł skomponować kolory skrawków, zszyć, a następnie zabrać swój fragment tkaniny do domu. Dwie maszyny do szycia i cztery ręce czekają na Was!
Prowadzenie: Justyna Droń – kuratorka Pikników Niemożliwych i Justyna Mazur – właścicielka pracowni graficznej Litograf Studio
17.00 – Spacer po Podgórzu.
Zapraszamy do wspólnej wędrówki po Podgórzu – dzielnicy na prawym brzegu Wisły pełnej fascynujących historii, miejsc związanych ze sztuką i kulturą W czasie drogi będzie można poznać fenomen Podgórza jako kulturowego, wielonarodowościowego dorobku i posłuchać o jego tożsamości na tle dziejów. Spacer prowadzi po miejscach dobrze znanych, jak i tych nieco zapomnianych.
Zbiórka na placu Cricoteki. Wiek uczestników: 16+, obowiązują zapisy: sawka@cricoteka.pl
Prowadzenie: Joanna Stryjewska – historyczka sztuki, przewodniczka po Krakowie, arteterapeutka i miłośniczka wszystkiego co włoskie.
19.00-20.00 – Harmonizacja – relaksacyjny koncert audiowizualny, Filip Czaja
Harmonizacja to audiowizualny koncert minimalistycznej muzyki relaksacyjnej. Występ eksploruje tematykę szeroko pojętej wibracji, liczb i zależności pomiędzy częścią a całością. Inspiracją dla występu stały się koncepcje pochodzące przede wszystkim ze starożytnej Grecji oraz Egiptu a składające się na tzw. – Quadrivium. Harmonia rzeczywistości, zależności pomiędzy elementami a całością, geometria, muzyka sfer, jedność człowieka z kosmosem oraz naturą to kluczowe wątki koncertu.
Filip Czaja, autor koncertu, wykreuje ambientowe środowiska dźwiękowe uzupełniając je instrumentalnymi partiami improwizowanymi. Kojącą, dźwiękową warstwę, dopełni audioreaktywna narracja wizualna, ukazująca za pomocą animacji formowanie się kształtów geometrycznych poprzez odwzorowywanie zależności pomiędzy liczbami oraz orbitami planetarnymi. Zapraszamy do tej uspokajającej podróży dźwiękowo-wizualnej, która pomoże Wam ukoić zmysły i otulić się w muzyce po całym dniu.
***
Pikniki niemożliwe są częścią projektu O(d)żywianie przestrzeni, czyli serii wydarzeń muzyczno-edukacyjnych, które odbędą się w nieoczywistych, często technicznych przestrzeniach Cricoteki: windach, korytarzach, klatkach schodowych, na placu i jej najbliższych okolicach. Projekt ten realizowany jest z okazji 10-lecia istnienia budynku Cricoteki w Podgórzu, uznanego za współczesną ikonę Krakowa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024.
Informujemy, że podczas wydarzenia mogą być wykonywane zdjęcia i filmy na potrzeby Cricoteki, m.in. w celu dokumentacji wydarzenia i informacji na stronie internetowej Cricoteki oraz profilach Cricoteki na portalach Facebook i Instagram. Zdjęcia i filmy mogą zawierać wizerunki osób biorących udział w wydarzeniu. Jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację. Brak informacji przekazanej w formie pisemnej lub ustnej pracownikowi Cricoteki przed rozpoczęciem wydarzenia jest równoznaczny ze zgodą na korzystanie przez Cricotekę ze zdjęć i filmów, o których mowa powyżej.