środa, 22 stycznia, 2025

Ikona – moja modlitwa

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na wystawę prezentującą ikony namalowane przez Dorotę Oleś.

W maju 2015 roku koleżanka powiedziała mi o rekolekcjach połączonych z malowaniem ikony. Pierwszy raz od ukończenia szkoły wzięłam do ręki pędzel i namalowałam pierwszą ikonę, dalece niedoskonałą, ale namalowaną w atmosferze  modlitwy i rozważań pisma świętego. Malowanie ikon jest dla mnie wielkim darem. Odmieniło moje życie. Przygotowanie do malowania kolejnych ikon – zbieranie informacji o ikonie , o autorze i jego intencjach , oraz przebywanie w gronie ludzi, którzy tak jak ja malują ikony, przybliża mnie do Boga i pomaga odkrywać prawdę o Jego wielkiej miłości do nas.Każda kolejna ikona jest modlitwą i poszukiwaniem miłości i piękna Boga w obliczach Jezusa, Matki Najświętszej i świętych.  Dziękuję Bogu i moim nauczycielom.

O mnie

Naukę malowania ikon rozpoczęłam od rekolekcji prowadzonych przez Marcina Świądra OFMCAP  w 2015 roku. Byłam na corocznych rekolekcjach w Ośrodku Rekolekcyjnym „Wyspa” jeszcze dwa razy. Od 2016 przez 3 lata uczyłam się w Pracowni Ikony Anny Gełdon. Osoby prawosławnej, z wielką czcią podchodzącej do malowania i kultu ikony.  Brałam też udział w warsztatach organizowanych przez Annę  w Monastyrze w Supraślu. Od 2019 roku uczę się malować pod okiem Ojca Zygfryda Kota w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Saktralnej Ecclesia.  Ukończyłam 12 kursów, których tematem było malarstwo  włoskie i niderlandzkie, z okresu późnego gotyku i wczesnego renesansu oraz Hodegetrie z Krakowskiej Szkoły w XV wieku. Wzorami były obrazy Fra Angelico, Simone Martini, Stefana Lochnera, Mistrza Madonny Strausa, Bernarda van Orley, Leonardo da Vinci i nieznani mistrzowie Szkoły Krakowskiej malujący setki Hodegetrii. 

Realizacje:

Namalowałam Matkę Bożą Płaszowską nazwaną Matką Bożą Błogosławionego Macierzyństwa dla domu rekolekcyjnego OO. Sercanów.Drogę Krzyżową do kaplicy OO.Sercanów.Trójcę Świętą, Matkę Boską Częstochowską, Michała Archanioła, Matkę Bożą z Łopienki – Pięknej Miłości  dla Ośrodka Rekolekcyjnego „Wyspa”.Św. Michała Archanioła do kościoła OO. Zmartwychwstańców w Krakowie. Brałam udział w wystawie zbiorowej Pracowni Ikony Anny Gełdon w Londynie, oraz wystawach Grupy Lumen przy CHSTSS Ecclesia : w ramach Cracovia Sacra w 2021 i 2022 roku, w wystawach  w Wieliczce, Nowym Sączu  i Zakopanym.

Dorota Leś

Źródło: https://muzeum.gorlice.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...