czwartek, 19 września, 2024

Inauguracja Jarmarku św. Dominika

W sobotę 22 lipca, w samym sercu Gdańska, rozpoczyna się jedna z najpopularniejszych i najstarszych imprez plenerowych o charakterze handlowo-rozrywkowym w Europie – Jarmark Św. Dominika.

Tegoroczny Jarmark otworzy ceremonia przekazania kupcom klucza do bram miasta przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Ta uroczystość rozpocznie się w sobotę o godz. 12.00. Uroczyste otwarcie poprzedzi odegranie hejnału Jarmarku, który został skomponowany specjalnie na tą okazję.

Hejnał liczy sobie tyle nut, ile lat ma wydarzenie – zatem co roku jest o jedną nutę więcej i nietrudno się domyślić, że w tym roku hejnał będzie miał 763 nuty. Autorem muzyki jest Paweł Hulisz, a w tym roku zagra aż 16 trębaczy z towarzyszeniem carillonu, na którym będzie grać Monika Kazimierczak.

Następnie, z przedproża Dworu Artusa przy Długim Targu, wyruszy parada otwarcia. Barwny korowód przejdzie uliczkami miasta, by dotrzeć na Przystanek „Równość” przy Skwerze Heweliusza.

Otwarcie Przystanku Przygoda

Przystanek Przygoda uroczyście otworzy się dla odwiedzających w niedzielę o godz. 12, wraz z partnerami Jarmarku – AmberSky i GIWK, którzy przygotowali moc atrakcji. To miejsce dedykowane najmłodszym – kreatywne, pełne uśmiechu, zabawy, warsztatów, baniek mydlanych i zdrowej rywalizacji sportowej. Tu nie ma nudy i warto odwiedzać nas każdego dnia! Spektakle teatralne – znane i lubiane Bajkowisko w tym roku będzie obchodziło jubileusz 25-lecia! –  animacje i zabawy, występy taneczne. Warsztaty plastyczne, ekologiczne, kreatywne, edukacyjne, pszczelarskie z robotyki, quilling, a także zajęcia sportowe i sprawnościowe. Nie możemy też zapominać o Hydrosferze, którą tworzy nasz partner – GIWK. To atrakcja skierowana do najmłodszych, ale osoby w każdym wieku znajdą tu dla siebie coś ciekawego. Uczymy się bowiem całe życie! A poza tym zawsze warto dowiedzieć się nie tylko jak działa Ziemia czy sama woda, ale też jak o nie właściwie dbać! Na Przygodzie zawsze coś się dzieje – bez względu na porę dnia. Zapraszamy też do korzystania z atrakcji stałych, przygotowanych przez naszego partnera, AmberSky – Poszukiwacz Skarbów (spływ rwącą rzeką w symulatorze wirtualnej rzeczywistości) czy Karuzela – na które jest 10% zniżki z Kartą Mieszkańca.

XXVIII Święto Chleba

Pierwsza niedziela Jarmarku to tradycyjnie już Święto Chleba. 23 lipca zapach świeżego chleba wykonywanego rzemieślniczymi metodami roznosić się będzie na Ołowiance.  W programie wydarzenia m.in. konkurs na Najlepszy Chleb Domowego Wypieku. To także możliwość poznania sztuki wypieku pieczywa i wyrobów cukierniczych, podpatrzenie czy podpytanie mistrzów cechu. Przy okazji to wydarzenie ma wymiar edukacyjny, pokazujący jak ważne jest odpowiednie dobieranie produktów żywnościowych, aby dieta była zdrowa i pełnowartościowa.

Dbamy o bezpieczeństwo!

Na czas trwania Jarmarku św. Dominika operatorzy wprowadzają w aplikacjach mobilnych całkowity zakaz ruchu i parkowania hulajnóg w obszarze imprezy.

To efekt wspólnych działań przedstawicieli służb miejskich i operatorów hulajnóg współdzielonych, udostępnianych na terenie Gdańska.

Sytuacje związane z zagrożeniem bezpieczeństwa spowodowane przez nieodpowiednie rozstawianie lub parkowanie hulajnóg można zgłaszać przez aplikację mobilną Gdańskiego Centrum Kontaktu.

Park&Ride i komunikacja miejska

Kierowcy, którzy chcą wybrać się na Jarmark św. Dominika, mogą zostawić swój samochód na parkingu przy Polsat Plus Arenie Gdańsk i dojechać na miejsce specjalnym autobusem. Parking dostępny jest codziennie w godzinach 9-21, a koszt opłaty parkingowej to 30 zł. Specjalne autobusy będą kursować co 30 min. w godzinach otwarcia parkingu, a przejazd jest bezpłatny. 

Bądźcie z nami, do zobaczenia! Szczegółowy program dostępny jest na stronie Jarmarku: jarmarkswdominika.pl/program

Patryk Gochniewski
Międzynarodowe Targi Gdańskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopo...

Przygotowaliśmy specjalny program kulturalno-edukacyjny związany z historią pra...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

KONFERENCJA NAUKOWA „AXENTOWICZ. W 165...

Zapraszamy serdecznie na  konferencję naukową "AXENTOWICZ. W 165 ROCZNICĘ ...

Muzeo – Najczęściej wybierany system d...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

XI Międzynarodowa Konferencja Konserwa...

TERMIN I MIEJSCE KONFERENCJI Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spo...