piątek, 25 kwietnia, 2025

INDIALUCIA

Dwóch wybitnych muzyków w niecodziennym projekcie łączącym klasyczną muzykę indyjską z muzyką flamenco oraz z towarzyszeniem wspaniałej tancerki. Już 25 października o godzinie 19:00 Rzeszowskie Piwnice wypełnią orientalne dźwięki zaserwowanymi przez projekt INDIALUCIA.

Projekt INDIALUCIA powstał w roku 1999 w Indiach wśród nauczycieli i uczniów Akademii Muzycznej w Nagpur. Wzięło w nich udział wielu znakomitych muzyków z obu kontynentów. Pomysłodawcą, producentem oraz szefem artystycznym jest gitarzysta Michał Czachowski.

Połączenie muzyki hiszpańskich Cyganów i indyjskiej może się wydawać egzotyczne, ale jeśli przypomnimy sobie, że ten lud przybył na Półwysep Iberyjski właśnie z Indii możemy powiedzieć, że ich projekt jest powrotem do korzeni, który można porównać do pierwszych rewolucyjnych spotkań muzyków Europy i Azji z lat 60 – tych.

Owocem tego muzycznego spotkania była płyta wydana w 2005 roku, która zdobyła uznanie w Polsce i na świecie. Album został laureatem nagród Wirtualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku przyznawane przez Polskie Radio za najlepszą płytę 2005 roku oraz nominowany do nagrody Fryderyki 2006 w kategorii Album Roku – Folk/Etno. W roku 2007 płyta doszła do drugiego miejsca najlepszych płyt World Music wydanych w USA. Muzyka z płyty była wykorzystana jako ścieżka dźwiękowa do hollywoodzkiego filmu „Święci z Bostonu II”.

Kiedy: 25.10.2023 r. (środa) godz. 19:00

Bilety: https://tiny.pl/c5sxj
Cena: 50 zł w przedsprzedaży, 60 zł w dniu koncertu


Muzycy występowali w prawie trzydziestu krajach, w tym w większości krajów europejskich, Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej. Grali i nagrywali z wieloma znanymi artystami, takimi jak Jorge Pardo, Paquito González, L. Subramaniam, Purbayan Chatterjee, Domingo Patricio, Leszek Możdżer, Vishwa Mohan Bhatt, Kavita Krishnamurti i inni.

Skład:
Michał CZACHOWSKI – gitara flamenco, sitar, cajón
Giridhar UDUPA – ghatam, konnakol, kanjira
Anna MENDAK – tancerka flamenco, tancerka brzucha

Michał CZACHOWSKI – gitarzysta flamenco, kompozytor, publicysta, producent muzyczny, architekt, od urodzenia wychowywał się w otoczeniu muzyki flamenco. W 1992 roku stworzył własny zespół, stopniowo rozszerzając skład od duetu do septetu. Od 1997 roku grupa występuje pod nową nazwą „Viva Flamenco!” i przez kilka następnych lat zostaje laureatem kilkunastu konkursów muzycznych, stając się jedną z najlepszych tego typu formacji w kraju. W 1998 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a wkrótce po występie na międzynarodowym festiwalu we Włoszech, został zaproszony do Akademii Muzycznej w Nagpur w środkowych Indiach.

Giridhar UDUPA (Indie)-  naukę gry rozpoczął w wieku 4 lat u swego ojca Vidwan Nagendra Udupa.
W wieku lat 12 zaczął dawać koncerty początkowo tylko w Indiach, a w następnych latach zagranicą. Oprócz wykonywania autentycznej klasycznej muzyki karnatycznej brał udział w wielu projektach typu Fusion, Jazz, World Music, występując między innymi z Virginia Mayhew, Chris Rhyne, Alex Rostotsky. Otrzymał wiele prestiżowych nagród i koncertował w USA, Hiszpanii, Kanadzie, Francji, Szwajcarii, Niemczech Omanie i Kuwejcie.

Anna MENDAK – Pierwsze kroki flamenco stawiała w szkole „Alejandra” Grażyny Adamczyk. Pod jej skrzydłami zaczęła też koncertować wraz z zespołami „Ritmo Flamenco” oraz „Manos y Tacones”. Przez ponad 10 lat była czołową tancerką znanych polskich grup „Danza del Fuego” i „Rumbero Flamenco”. Współpracowała także z zespołami „Tortillas de Patatas”, „Sueńo Andaluz”, „Viva Flamenco!”, „ Los Bomberos” i „Tanto Flamenco”. W roku 2003 otrzymała stypendium w Juan Polvillo Escuela Flamenca w Sewilli. W 2004 roku zajęła I miejsce w konkursie na najlepszą polską tancerkę flamenco podczas III Łódzkiego Festiwalu Flamenco oraz wygrała nagrodę publiczności. Występowała nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, Czechach, Austrii, Francji, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, a także na Słowacji, Łotwie i Białorusi. Brała udział w superwidowisku „Noc z Carmen Zarzuela show” przygotowanym przez Operę Wrocławską w ramach projektu Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016. Jest dyrektorem artystycznym Ethnomania International Art. & Dance Festival we Wrocławiu.

Patrycja Pastuszka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...