12.00–20.00 – Otwarcie ekspozycji Starej Fabryki dla publiczności.
Od 15 lat 42 obiekty Szlaku prezentują zabytki dawnej techniki. Razem kreślimy niezwykle zróżnicowany obraz przemysłu województwa śląskiego.
Stara Fabryka jako jedyna zajmuje się branżą włókienniczą. To nasz główny temat, ale nie jedyny. W części historycznej ekspozycji, zatytułowanej Od włókiennictwa do małego fiata, ukazujemy „miasto stu przemysłów” z silnie rozwiniętym przemysłem metalowo-maszynowym, elektrotechnicznym, a wreszcie, w okresie tzw. Polski Ludowej, samochodowym.
12.30–14.00; 18.00–19.30 – 15 lat razem: ubieramy wszystkich!
Specjalne oprowadzanie po Muzeum.
Goście Industriady będą mogli poznać procesy technologiczne produkcji tkanin odzieżowych z legendarnej bielskiej wełny. Przędzalnia, przygotowalnia, tkalnia, farbiarnia, wykończalnia, a w nich dziesiątki maszyn i urządzeń. Pojedyncze włókno, od momentu ostrzyżenia owcy do prasowania gotowej tkaniny, przechodziło wyjątkową drogę, którą przedstawiono na ekspozycji Starej Fabryki.
12.00–20.00 – Prezentacja filmu: Śląskie. Podróż Szlakiem Zabytków Techniki.
Spot reklamowy prezentujący obiekty Szlaku Zabytków Techniki.
12.00 do 17.00 ‒ Warsztat Z plecakiem na szlaku. W Sali warsztatowej.
W ramach Święta Szlaku Zabytków Techniki Industriada 2024 – 15 lat razem, zapraszamy na otwarty warsztat Z plecakiem na szlaku.
Z plecakiem na szlaku. Wyruszymy razem w podróż pełną wrażeń i przeżyjemy jeszcze raz wspólne 15 lat Industriady. Wspomnienia ze szlaku spakujemy w plecak bawełniany, który podczas wspólnych zajęć, przy użyciu twórczości własnej i szablonów, ozdobimy kolorowymi wzorami.
Realizacja: Dorota Kapska, Elżbieta Kozłowska, Justyna Kubaczka
16.00–17.30 – 15 lat razem: wznieśmy toast! – HIT
Wycieczka terenowa do dawnych fabryk alkoholi Grossa i Fränkla.
Od połowy XIX wieku, w sąsiadującej z Białą tzw. miejskiej części Lipnika, działały znaczące wytwórnie pierwszorzędnych trunków. Ich wyroby znajdowały odbiorców zarówno na miejscu, jak i daleko poza granicami bielsko-bialskiego ośrodka przemysłowego. Tutaj wysokoprocentowy alkohol, ów napój masowy wschodniej Europy, produkowano na sposób zachodnioeuropejski, w nowoczesnych zakładach fabrycznych. O ich przeszłości opowie Piotr Kenig, historyk przemysłu, kierownik Starej Fabryki.
20.00 – Zakończenie Industriady 2024.
***
Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i tym razem uczestników festiwalu w dotarciu do poszczególnych obiektów będą wspierać Koleje Śląskie. Skorzystanie z bezpłatnego transportu publicznego podczas INDUSTRIADY:
https://industriada.pl/aktualnosci/podrozuj-bezplatne-z-kolejami-slaskimi/
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
–
STARA FABRYKA,
pl. Żwirki i Wigury 8,
43-300 Bielsko-Biała12.00–20.00,wstęp bezpłatny.