Muzealne odkrycia, ciekawostki i sensacje są tematem wystawy czasowej w Muzeum Etnograficznym, której inspiracją były teksty publikowane w blogu „Intrygujące!” na stronie mnwr.pl. Zwiedzający zobaczą niezwykłe przedmioty, wśród nich ozdoby wykonane z włosów, artefakty związane z piernikarstwem i drukowaniem tzw. blaudruków, instrumenty muzyczne, elementy strojów tradycyjnych i inne zabytki, z których każdy jest intrygujący.
Ekspozycja nawiązuje bezpośrednio do bloga pod takim samym tytułem, publikowanego od pięciu lat na stronie internetowej muzeum, a składającego się z tekstów pracowników Muzeum Narodowego we Wrocławiu. „Pomysł na nią zrodził się z potrzeby przełożenia wirtualnej narracyjno-fotograficznej formy bloga na prezentację różnorodnych niezwykłych eksponatów pochodzących ze zbiorów Oddziału Etnograficznego” – tłumaczy Hanna Golla, kuratorka wystawy.
Po raz pierwszy pokazane zostaną pochodzące z Dolnego Śląska dziewiętnastowieczne ozdoby wykonane z ludzkich włosów. Przedmioty te spotykane często w krajach Europy zachodniej i w Stanach Zjednoczonych, są zupełnie obce w polskiej kulturze tradycyjnej. Zwiedzający zobaczą też kobietę z brodą, czyli św. Wilgefortis (Dzielną Dziewicę) – obraz namalowany w 1816 r. przez nieznanego twórcę. Zaskakujący wizerunek otaczany był na terenie całej Europy kultem, który rozwinął się na przełomie XIV i XV w., a zanikł dopiero w połowie XIX w.
Wśród prezentowanych eksponatów znajdzie się również męska bielizna zdobiona wzorem w typie haftów huculskich. Zaskakująca koszula nocna jest przykładem obowiązujących w początkach XX w. standardów w lecznictwie uzdrowiskowym. Obok niej pokazane będą przykłady tradycyjnych strojów, tkanin i ozdób z Bukowiny rumuńskiej, pozyskanych od Bukowińczyków, którzy po wojnie przesiedlili się w okolice Pieszyc i Dzierżoniowa.
Przedstawione na wystawie obiekty są bardzo zróżnicowane, znajdą się tu m.in. wyroby huculskich mistrzów ludowych, takie jak ceramika oraz wyroby z drewna i metalu. Zaprezentowane zostaną też szopki bożonarodzeniowe, formy piernikarskie czy kabłąki (łęki) – misternie zdobione obroże dla owiec, na których zawieszano dzwonki pasterskie. Nie zabraknie ręcznie wyszywanych makatek, z którymi wiąże się historia pewnego plagiatu, czy też instrumentów, jak np. tamburice z Brunowa, których właścicielami byli niegdyś polscy reemigranci z Bośni.
Na wystawie najwięcej będzie obrazów i rzeźb twórców nieprofesjonalnych. Zachwycą malarskie przedstawienia sanatorium w Bukowcu, które przez cały swój pobyt w nim malował Brunon Podjaski, najpierw jako kuracjusz, a później pracownik – zimą palacz, a latem ogrodnik. Inspiracji Chagallem będzie można doszukiwać się w onirycznych obrazach wrocławskiego malarza Jana Pelczarskiego. Z kolei moralizatorskie napisy na obrazach Anieli Jaworskiej zaskoczą, a może zawstydzą niejednego widza.
„W życiu zawodowym muzealników pojawiają się rzeczy, które zaciekawiają i często absorbują w sposób daleko wykraczający poza pracownicze zobowiązania. Bywa, że irytują, ale też bawią, zaskakują, wzruszają” – mówi Elżbieta Berendt, kierowniczka Muzeum Etnograficznego. „To właśnie te emocje stanowią podstawę tekstów zamieszczanych w blogu »Intrygujące!« na stronie mnwr.pl. A na wystawie przygotowanej przez Hannę Gollę wypełniony zapisami i obrazami muzealny blog odzyskuje i prezentuje w oryginale swoich etnograficznych bohaterów – intrygujące zabytki”.
Z okazji jubileuszu 75-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu zostanie wydana bogato ilustrowana publikacja zawierająca wybrane artykuły z bloga „Intrygujące!”.
Wystawa dostępna do 29 października 2023
Kuratorka: Hanna Golla
Źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu