Szanowni Państwo, do 7 maja trwa przedłużona rejestracja na IX Bieg Pamiętaj z nami 2023. Uwaga: niezależnie od tej daty rejestracja zamyka się w momencie osiągnięcia limitu 1000 osób zapisanych oraz z opłaconą opłatą startową.
Zapraszamy do zapisów.
Link do zapisów: https://zapisy.sts-timing.pl/892/
IX edycja Biegu „Pamiętaj z nami” obędzie się 13 maja (sobota) 2023!
Regulamin wraz z załącznikami jest dostępny do pobrania na stronie:
https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/rejestracja-na-bieg-pamietaj-z-nami-2023
IDEA BIEGU PAMĘTAJ Z NAMI
Już po raz dziewiąty Ulica Pomorska – oddział Muzeum Krakowa – stanie się miejscem startu tysiąca biegaczek i biegaczy, którym wojenna historia Krakowa, pamięć o pokoleniach ludzi wojny i okupacji oraz ich ofiarność na rzecz potrzebujących nie jest obojętna.
Bieg jest częścią wydarzenia „Pamiętaj z nami”, będącego świętem Trasy Pamięci, czyli oddziałów Muzeum Krakowa (Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem, Ulica Pomorska) i Muzeum KL Plaszow, które wspólnie opowiadają historię Krakowa lat 1939–1956. Temat przewodni tegorocznej edycji to Oblicza bohaterstwa.
Bieg „Pamiętaj z nami” jest z jednej strony upamiętnieniem i podziękowaniem wojennemu pokoleniu krakowian za ich bohaterskie postawy i czyny, za ryzykowanie nierzadko własnym życiem, życiem swoich rodzin i przyjaciół. Przy czym ich bohaterstwo miało różne oblicza: walka z bronią w ręku, konspiracja, ale też codzienne zmaganie się z terrorem, głodem, strachem i niedostatkiem – z wojenną rzeczywistością. Bieg przypomina o ich walce o wolność i godność, poświęceniu dla innych, ale też powojenną traumę i brak zrozumienia.
Z drugiej strony – wypełnieniem zobowiązania nas, żyjących, że nie zapomnimy, że będziemy tę pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom. Ta pamięć jest utrwalona w wystawach: Kraków – czas okupacji 1939–1945 w Fabryce Schindlera, Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim w Aptece pod Orłem, Krakowianie wobec terroru 1944–1956 w Ulicy Pomorskiej, i na wystawie plenerowej Muzeum KL Plaszow.
TRASA
Bieg „Pamiętaj z nami” rozpoczynamy już tradycyjnie przy ul. Pomorskiej, obok Miejsca Pamięci Narodowej Ulica Pomorska, gdzie w czasie wojny była siedziba i więzienie gestapo, a od ponad 40 lat funkcjonuje tu muzeum z zachowanymi celami, na których ścianach ostały się inskrypcje wyryte przez więźniów.
Trasa biegu kończy się na prawym brzegu Wisły, na pl. Bohaterów Getta. Podczas okupacji niemieckiej plac był miejscem koncentracji, selekcji i wywózki Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Dzisiaj pod nr. 18 na pl. Bohaterów Getta działa muzeum poświęcone historii getta i Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata Tadeuszowi Pankiewiczowi.
Z okazji Biegu przygotowaliśmy bogaty program towarzyszący (pl. Bohaterów Getta/ 13 maja/ godz. 11.00–14.00).
- Udział zapowiedziała już więźniarka 3 obozów AL/KL Plaszow, KL Auschwitz, AL Brünnlitz, jedyna żyjąca dziś w Polsce ocalona przez Oskara Schindlera, Bronisława (Niusia) Karakulska z domu Horowitz. Niusia zgodziła się też wręczyć medale zwycięzcom biegu, za co Jej serdecznie dziękujemy!
- Podczas Biegu wspólnie z Polską Akcją Humanitarną kwestujemy na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Już teraz można dokonywać wpłat https://www.pah.org.pl/wplac/?form=ukraina (z dopiskiem „Pamiętaj z nami 2023”):
- Możesz też oddać krew (13 maja, godz. 11.00–14.00) w mobilnej stacji Krwiodawstwa na pl. Bohaterów Getta. Honorowi krwiodawcy otrzymają pamiątkowe gadżety Biegu i darmowe bilety wstępu do Fabryki Schindlera, Apteki pod Orłem i Ulicy Pomorskiej.
- Warsztaty plastyczne i ruchowe dla dzieci (od 3 lat)
- Warsztaty pierwszej pomocy – spotkanie z pracownikami krakowskiego WOPR-u
- Warsztaty o codzienności osób z niepełnosprawnościami. Poruszanie się na wózku inwalidzkim na specjalnym stanowisku z progami i podjazdami. Savoir-vivre wobec osób ze specjalnymi potrzebami. Udział psów przewodników/czek!
UCZESTNICTWO
Masz 1 godz. na przebiegnięcie 5 km, możesz też przetruchtać, przejść lub przemaszerować! Zwyciężają wszyscy (i wszyscy dostają medal), którzy stawią się na starcie i pokonają dystans 5 km w czasie do jednej godziny. W Biegu „Pamiętaj z nami” liczą się nie tylko sportowe osiągi, ale przede wszystkim udział, solidarność i dobre emocje. Na najszybszych czekają wartościowe nagrody pieniężne i rzeczowe.
Naszą naczelną zasadą jest INTEGRACJA, dlatego w biegu mogą wziąć udział osoby ze specjalnymi potrzebami (są zwolnieni z opłaty startowej).
Jak widzisz, jest wiele powodów, abyś przyłączył/a się do nas 13 maja!
Powodzenia i do zobaczenia na starcie i mecie!
Źródło: Muzeum Krakowa