25 maja (czwartek), godz. 18:00 Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Sala Kinowa
Transmisja online: profil Fabryki Emalia Oskara Schindlera na Facebooku
Muzeum Krakowa zaprasza na debatę do Fabryki Emalia Oskara Schindlera.
Ukaranie sprawców zbrodni wojennych było jednym z celów aliantów. W deklaracji moskiewskiej z 1943 roku potępiono popełniane przez Niemców zbrodnie oraz zapowiedziano ich bezwzględne ściganie i karanie. Od początku starano się pociągnąć do odpowiedzialności nie tylko bezpośrednich sprawców, ale także ich przełożonych. W tużpowojennej Polsce zasadnicze znacznie dla osądzenia zbrodniarzy miało powołanie Najwyższego Trybunału Narodowego. Sądzono przed nim osoby ekstradowane do kraju z niemieckich stref okupacyjnych. Przed NTN odbywały się m.in. procesy Amona Götha, Josefa Bühlera oraz załogi KL Auschwitz-Birkenau. Najwięcej z nich odbyło się w Krakowie.
Jaki los spotkał zbrodniarzy? W jaki sposób uzasadniali swoje czyny? Jaka była podstawa prawna do ich osądzania? Czy procesy przybliżyły szerszemu społeczeństwu los Żydów w podczas okupacji? Co zmieniło się na przestrzeni lat w kwestii osądzania winnych zbrodni z czasów II wojny światowej?
W dyskusji wezmą udział:
- dr Joanna Lubecka – historyczka, pracowniczka Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie oraz Akademii Ignatianum. Autorka książki Niemiecki zbrodniarz przed polskim sądem oraz licznych artykułów na temat powojennych rozliczeń zbrodni niemieckich.
- dr Piotr Setkiewicz – kierownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Autor publikacji Nie poczuwam się do żadnej winy… Zeznania esesmanów z załogi KL Auschwitz w procesie przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Krakowie (24 listopada – 16 grudnia 1947).
- Ryszard Kotarba – badacz dziejów obozu KL Plaszow, wieloletni pracownik IPN, autor licznych publikacji poświęconych zagładzie społeczności żydowskiej w Krakowie, w tym ostatnio wydanej Żydzi Krakowa w dobie zagłady (ZAL/KL Plaszow).
Osoby prowadzące: Jan Grabowski / Katarzyna Kocik
Udział bezpłatny
Źródło: Muzeum Krakowa