czwartek, 25 kwietnia, 2024

Jaki to będzie rok? Plany Zamku Królewskiego w Warszawie

Rok 2022 to rok Bernarda Bellotta w Zamku Królewskim. Jako jedna z dwóch placówek muzealnych posiadających w swoich zbiorach najwięcej dzieł artysty, 300. rocznicę jego urodzin uhonoruje wystawą Bernardo Bellotto 300.

2022 to także drugi rok Jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, to kontynuacja działań związanych z upamiętnieniem tego niezwykłego wydarzenia oraz odtwarzaniem atmosfery europejskiej siedziby
królów. Z tej okazji zaplanowano kolejną porcję atrakcji. Niezwykłe dzieła sztuki będzie można zobaczyć na wystawach czasowych oraz specjalnych pokazach w ramach cyklu #ArcydziełaNaZamku. Wydarzeniom towarzyszyć będą publikacje, wykłady, konferencje naukowe i debaty, a oferta edukacyjna zapewni
zróżnicowane atrakcyjne formy poznawania historii sztuki.

Niezmiernie ciekawie zapowiada się także druga edycja Festiwalu Muzyki Barokowej W kręgu znajomych Alessandra Stradelli.

Wiosną Zamek zaprasza na wystawę Splendor i wiedza. Biblioteka Królewska Stanisława Augusta, która podejmie temat historycznej biblioteki królewskiej Stanisława Augusta jako pracowni wyróżniającej się wysokim poziomem warsztatu naukowego i artystycznego. Po raz pierwszy zaprezentowanych zostanie 100 książek z księgozbioru ostatniego króla Polski, który zachowany prawie w całości, znajduje się obecnie w zbiorach Biblioteki Narodowej Ukrainy im. W. I. Wernadskiego w Kijowie. To pierwsza od ponad dwustu lat prezentacja części tego historycznego zbioru w Polsce.

Jesień będzie należała do najznamienitszych kronikarzy XVIII-wiecznej Warszawy. Dla uczczenia jubileuszu 300. rocznicy urodzin Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum – dwie placówki muzealne, które posiadają w swoich kolekcjach najwięcej dzieł artysty – wspólnie organizują wystawę Bernardo Bellotto 300, przedstawiającą drogę twórczą i dorobek malarza.

Odsłony wystawy, która zostanie pokazana najpierw w Gemäldegalerie w Dreźnie (20 maja–28 sierpnia 2022 r.), a później w Zamku Królewskim w Warszawie (22 września 2022–8 stycznia 2023 r.), będą różniły się zawartością, jakkolwiek przygotowany został wybór dzieł, które zostaną pokazane w obu muzeach.

Na wystawie znajdą się obrazy, grafiki i rysunki najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych okresów twórczości Canaletta Pierwszą ich część stanowić będą prace z czasu młodości spędzonej w Wenecji i z okresu podróży do innych miast włoskich: Florencji, Mediolanu, Rzymu, Werony. Druga poświęcona będzie pobytowi artysty w Dreźnie, gdzie pracował dla dworu Wettinów ponad dwadzieścia lat – z przerwą, kiedy po wybuchu wojny siedmioletniej w Europie musiał szukać zatrudnienia w Wiedniu i Monachium. Ostatni okres życia i twórczości malarza przypadł na Warszawę, gdzie artysta pracował dla króla Stanisława Augusta i przedstawicieli arystokracji.

W Zamku Królewskim Warszawie, w sali zaprojektowanej z rozkazu polskiego króla, do dzisiaj można podziwiać zespół 22 wedut Warszawy i okolic, stanowiący największą istniejącą serię obrazów Bellotta.

Wystawa Jan Piotr Norblin – kronikarz ciekawych czasów to premierowy pokaz prac jednego z czołowych artystów epoki stanisławowskiej, uważanego za ojca polskiego malarstwa rodzajowego. Wśród pokazywanych na wystawie dzieł znajdą się kompozycje przez wiele lat uznawane za zaginione, dotychczas nieprezentowane szerokiej publiczności – m.in. Autoportret oraz Odpust na Bielanach pod Warszawą w drugi dzień
Zielonych Świątek
.


Tradycyjnie już Zamek Królewski przygotował na 2022 rok ciekawą i kompleksową ofertę edukacyjną i naukową. Bogata propozycja obejmuje zajęcia zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla grup w różnym wieku, i zawiera różne formy aktywności – od przedstawień dla najmłodszych dzieci po zajęcia dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Kontynuowany będzie cieszący się wielką popularnością projekt Wolontariat Junior, dzięki któremu młode
osoby poznają tajniki pracy muzealników.


Wydarzenia Jubileuszowe

Tematem wiodącym obchodów Jubileuszu w 2022 roku będzie Restytucja Zamku Królewskiego. Odbudowa bryły, odtwarzanie wnętrz. Poza konferencjami naukowymi zaplanowany został cykl wykładów poświęcony wybitnym twórcom odbudowy, który pozwoli przypomnieć i uhonorować ludzi oraz instytucje, dzięki którym Zamek „powrócił do życia”. Pierwszy z nich zostanie poświęcony prof. Stanisławowi Lorentzowi.


Od 14 lutego do 6 marca w Zamku Królewskim w Warszawie będą trwały prace konserwatorskie. W tym okresie stałe trasy zwiedzania będą czasowo zamykane. W weekendy Zamek będzie zawsze otwarty dla zwiedzających.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...