czwartek, 9 stycznia, 2025

Japonia bliżej niż myślisz – warsztaty edukacyjne Muzeum Manggha

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na cykl warsztatów popularyzujących kulturę japońską.

Warsztaty dzielą się na dwie podgrupy – kameralne (grupy maksymalnie do 6 osób) oraz cykl Poznajemy Japonię (warsztaty dedykowane osobom indywidualnym na uprzednie zapisy). 

Kameralne warsztaty

Obecnie (w związku z pandemią) realizujemy tylko 4 warsztaty. Udział można zarezerwować z wyprzedzeniem, na wybrany termin. Oferta jest dostępna dla uczestników w wybranych godzinach i w wybrane dni.  Warunki uczestnictwa i rezerwacji opisane są na stronie muzeum

  •  Pismo japońskie z elementami kaligrafii 

Pismo i język są nieodłączną częścią kultury japońskiej. Przekazując wiedzę o Kraju Kwitnącej Wiśni nie sposób pominąć tego tematu. Japończycy zaczerpnęli system znaków od Chińczyków, przy czym wzbogacili go o własne elementy. Język japoński składa się z trzech systemów pisma: znaków kanji, hiragany i katakany. Japończycy doskonalą pismo nie tylko przez naukę pamięciową znaków, ale i sposób ich pisania. Shodō, czyli dosłownie „droga pisma”, to japońska kaligrafia. Poprzez wielokrotne pisanie znaku przy użyciu specjalnych utensyliów (pędzla, tuszu, kamienia oraz papieru), doskonali się jego walory estetyczne. Warsztaty z kaligrafii niosą ze sobą nie tylko element edukacyjny – jest to doskonała zabawa zapewniająca sensoryczne wrażenia. Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawowe znaki kanji wraz z bazową wiedzą na temat języka japońskiego.

  • Opowieść o Japonii 

W trakcie modułu Opowieść o Japonii uczestnicy zdobywają podstawową wiedzę dotyczącą Kraju Kwitnącej Wiśni – zarówno o kulturze tradycyjnej, jak i współczesnej, popularnej. Prowadzący snuje opowieść, wzbogaca ją materiałami audiowizualnymi, a także zapewnia uczestnikom przestrzeń do refleksji. Omawiane są kwestie takie jak usytuowanie geograficzne kraju, świat przyrody, kultura i sztuka, tradycja i codzienność współczesnego Japończyka. Dzięki wirtualnej podróży przez główne wyspy japońskie poznajemy najważniejsze punkty turystyczne, obserwujemy Japonię zmieniającą się na tle czterech pór roku, a także przyglądamy się Japończykom w trakcie wyjątkowych dla nich momentów: tradycyjnych świąt i festiwali.

  • Origami 

Origami to tradycyjna sztuka składania papieru. Nazwa pochodzi od japońskich znaków: „składać” (jap. ori ) oraz „papier” (jap. kami ). Do praktykowania origami potrzebna jest kartka papieru o odpowiedniej wielkości i kształcie, a także znajomość sekwencji zagięć, które pozwolą nam wykreować pożądany kształt. Jedną z najpopularniejszych figur origami jest żuraw (jap. tsuru ), w kulturze japońskiej postrzegany jako symbol długowieczności, szczęścia i lojalności. Tematyka origami jest bardzo różnorodna. Sztuka ta pozwala tworzyć m.in. papierowe figury roślin i zwierząt, przedmioty nawiązujące do poszczególnych pór roku, akcesoria zakorzenione w tradycji japońskiej. Finalny efekt wizualny origami uzależniony jest od umiejętności manualnych oraz poziomu precyzji wykonywanych zagięć. Przemysł papierniczy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pasjonatów origami: w sprzedaży dostępne są zestawy arkuszy papieru o optymalnej gramaturze oraz bogatej palecie barw i wzorów.

  • Zwiedzanie wystawy z edukatorem 

Elementem „Podróży po Japonii” jest zapoznanie się ze sztuką oraz twórczością japońskich lub zainteresowanych Japonią artystów. Muzeum Manggha nie posiada obecnie wystawy stałej, dzięki czemu różnorodność ekspozycji jest bardzo szeroka. W towarzystwie Edukatora uczestnikom warsztatów będzie dużo łatwiej zrozumieć treści wystaw, bardzo często głęboko osadzonych w japońskiej mentalności. Oprowadzanie będzie polegało na objaśnieniu ekspozycji oraz nawiązaniu do przedstawionych podczas wcześniejszych modułów informacji. Ma to służyć ugruntowaniu przekazywanej wiedzy i zapewnić uczestnikom maksymalne skorzystanie z oferowanych przez Muzeum wystaw. Ścieżka oprowadzania prowadzona będzie w sposób dostosowany do wieku oraz wiedzy odbiorców, tak aby każdy z uczestników czuł się w naszej przestrzeni swobodnie.

Obecnie oprowadzamy po wystawie Botaniczne Poszukiwania: https://manggha.pl/wystawa/botaniczne-poszukiwania

Warsztaty z cyklu „Poznajemy Japonię”

Wydarzenia cykliczne, na zapisy osób indywidualnych, dedykowane osobom zainteresowanym pogłębianiem wiedzy o Kraju Kwitnącej Wiśni. W trakcie spotkań ukażą się nam różne oblicza Japonii związane z kulturą, sztuką oraz życiem codziennym jej mieszkańców. Zajęcia zaprojektowane zostały z myślą o młodzieży (+14 lat) i dorosłych uczestnikach indywidualnych. Opis znajduje się na stronie muzeum.
Wydarzenia w ramach tego cyklu ogłaszane są na Facebooku muzeum. Zapisy realizujemy przez email. 

foto: Muzeum Manggha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...