czwartek, 24 kwietnia, 2025

Jazzujące Muzeum 

Zapraszamy na wyjątkowy, przedświąteczny wieczór już 20 grudnia (środa) w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wydarzenie to obejmie wykład w ramach Studium Wiedzy o Sztuce i Historii, a następnie przeniesiemy się do sali koncertowej im. Jana Muszyńskiego, aby otoczyć się jazzowymi dźwiękami w ramach – ostatniego już w tym roku – Jazzującego Muzeum.

Mamy nadzieję, że ten wieczór pozwoli Wam na chwilę oderwania się od codziennych obowiązków i cieszenia się kulturą oraz sztuką w wyjątkowym otoczeniu muzealnych przestrzeni. Poniżej szczegółowe informacje. 

20.12.2023 (środa), godzina 17:30 – wstęp wolny

Studium Wiedzy o Sztuce i Historii

Tytuł wystąpienia: Przedmiotów „życie po życiu”. O twórczości Mariana Kruczka (1927-1983) i jego Galerii Autorskiej w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Prowadzący: dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej Leszek Kania oraz dr Jacek Gernat, pracownik merytoryczny MZL – Dział Sztuki Współczesnej.

Przypadająca w tym roku 40. rocznica śmierci Kruczka jest okazją przypomnienia jego artystycznej sylwetki oraz zielonogórskiej galerii, którą uznać możemy za unikatowe, całościowe dzieło sztuki, swoiste „sanktuarium” Mariana Kruczka, jednego z najciekawszych współczesnych twórców krakowskich. Galeria powstała etapami w latach 1977-1983 z inicjatywy ówczesnego dyrektora muzeum Jana Muszyńskiego, który zaprosił artystę do współpracy. On też sfinalizował aranżację ekspozycji wkrótce po przedwczesnej śmierci jej autora. Prezentowana w galerii bogata kolekcja prac Kruczka obrazuje jego twórczość w zakresie asamblażu, rzeźby i instalacji przestrzennych. W swoich pracach artysta czerpał inspiracje z „”kulturowego śmietnika”, podnosząc do rangi dzieł sztuki różnego rodzaju niepotrzebne przedmioty, odpady i złom.

Wykład dopełni oprowadzanie kuratorskie po Galerii Autorskiej Mariana Kruczka.

20.12.2023 (środa), godzina 19:00

Jazzujące Muzeum 

To już ostatnie w tym roku Jazzujące Muzeum. Tym razem zagra LESZEK KUŁAKOWSKI JAZZ TRIO w składzie:

Leszek Kułakowski – kompozytor, fortepian

Piotr Kułakowski – kontrabas

Kacper Skolik – perkusja    

LESZEK KUŁAKOWSKI – kompozytor, pianista jazzowy nazywany przez krytyków „wizjonerem jazzu”, teoretyk muzyki, profesor, założyciel kierunku Jazz i muzyka estradowa w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowego Komeda Jazz Festival oraz Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy. Zafascynowany jest jazzem traktowanym jako tworzywo uniwersalnej narracji muzycznej. Jest jednym z niewielu kompozytorów na świecie łączących jazz z muzyką artystyczną w tzw. Third Stream. Skomponował kilkaset utworów na różne obsady jazzowe. Współpracował z wieloma czołowymi postaciami polskiego jazzu i koncertował na najważniejszych festiwalach jazzowych kraju i scenach Europy Zachodniej (Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania) oraz w Stanach Zjednoczonych.

PIOTR KUŁAKOWSKI – czołowy polski kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (2004) na wydziale Jazz i muzyka estradowa w klasie prof. J. Niedzieli. Jeszcze jako student był założycielem i liderem zespołu DePrezes Quartet, z którym zajął pierwsze miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach w 2003 roku oraz zdobył nagrodę dla najlepszego zespołu na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Współpracował i koncertował z czołowymi muzykami polskimi, szwedzkimi czy amerykańskimi. Zagrał ponad 1500 koncertów w najlepszych klubach jazzowych. W czerwcu 2018 został zaproszony do współpracy przez światowej sławy wirtuoza skrzypiec Nigela Kennedy’ego. W 2015 roku ukazała się pierwsza autorska płyta Piotra: Critical Level – „Golden Goal”.

KACPER SKOLIK – Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Perkusista jazzowy młodego pokolenia, syn polskiej legendy perkusji Arka Skolika. Grał jako akompaniator na corocznym festiwalu sztuk artystycznych „Fama” w 2016 roku. Finalista konkursu „Jazz Drummers Competition 2018”. Uczestnik konkursów oraz festiwali jazzowych, m.in. Jazz Crossing Festival 2020. W latach 2020-2022 uczestniczył w warsztatach muzycznych z takimi muzykami, jak Alvin Queen, Lenny White, Billy Cobham, Greg Hutchinson, Billy Hart i wielu innych. Absolwent Duńskiej Akademii Muzycznej SDMK w Odense. Współpracuje jako perkusista z Patrycją Ziniewicz w projekcie „List do Czarnego Anioła” czy Sebastianem Zawadzkim w „Sebastian Zawadzki Polish Trio”.

Tradycyjnie koncertowi będzie towarzyszyć prezentacja obrazu. Tym razem będzie to dzieło Tymona Niesiołowskiego pt. “Martwa natura z kwiatami” z 1957 roku.

Bilety w cenie 30 zł normalny i 15 zł ulgowy do nabycia w kasie Muzeum lub poprzez rezerwację telefoniczną 68-327-23-45. UWAGA! Bilety należy odebrać w ciągu dwóch dni od rezerwacji. W przeciwnym wypadku rezerwacja zostaje anulowana.

Serdecznie zapraszamy do udziału w powyżej opisanych wydarzeniach, które zapewnią doskonałą rozrywkę w tej przedświątecznej atmosferze.

Julia Molibog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...