poniedziałek, 6 października, 2025

Jelczem w Himalaje. Spotkanie z twórcami projektu w Centrum Historii Zajezdnia

To niezwykła podróż w czasie – hołd dla legendarnych himalaistów i przypomnienie o polskiej determinacji, by pamięć o tamtych wyprawach i ich bohaterach trwała.

Wszystko zaczęło się od dziennika Jurka Pietrowicza, odnalezionego przez jego syna, Maćka. To właśnie on stał się impulsem do wyjątkowej wyprawy Jelczem w Himalaje, której celem było przypomnienie światu o dokonaniach Polaków i kulisach ich ekspedycji.

45 lat po wyprawie na Annapurna South, od euforii zdobycia szczytu po tragedię śmierci trzech kolegów, Ryszard Włoszczowski i Bogdan Dejnarowicz ponownie stanęli u stóp góry – pięknej, ale i okrutnej.

Jelczem przez świat
Misją projektu jest zachowanie pamięci o polskim himalaizmie, ale także o tych, którzy w cieniu wielkich nazwisk pełnili kluczowe role – kierowcach wyprawowych ciężarówek. To właśnie oni dostarczali niezbędny sprzęt i przewozili himalaistów w serce Gór Wysokich. Dzięki projektowi „Jelczem w Himalaje” historyczny Jelcz trafił przed główne wejście do International Mountain Museum w Pokharze.

Goście wydarzenia w Centrum Historii Zajezdnia:
– Maciej Pietrowicz – organizator wyprawy „Jelczem w Himalaje”, prezes Fundacji Pietrowicz Śladami Uczestników, pasjonat historii polskiego himalaizmu.
„Chciałbym poczuć ekscytację, która towarzyszyła mojemu Tacie 45 lat temu. Najcenniejsze dla mnie jest to, że mogę słuchać opowieści o nim od jego kolegów” – mówi.

– Ryszard Włoszczowski – uczestnik pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje (1979), uczestnik ekspedycji na Latok III w Karakorum (1984), wielokrotny uczestnik wysokogórskich wypraw w latach 80.

Centrum Historii Zajezdnia – wstęp wolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn historyczny „Od Prasłowian do P...

11 września 2025 r. w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicac...

Wystawa „Podzespoły czyli wnętrze Star...

Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach zaprasza na wernis...

XIII Festiwal Blues pod Piecem

30 sierpnia 2025 r. o godz. 19.00 w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach...

150 LAT MUZEALNICTWA ROLNICZEGO NA ZIE...

W 2025 roku przypada 150. rocznica pojawienia się idei muzealnictwa rolniczego ...

XI.Legenda STARa

11.LegendA STARa, to zlot pojazdów  zabytkowych organizowany przez Powiat ...