niedziela, 24 listopada, 2024

Jerzy Nowosielski w Zachęcie – wyjątkowa wystawa z okazji 100-lecia urodzin artysty

Od 17 listopada do 4 lutego w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki można podziwiać wystawę twórczości jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX w. Tą ekspozycją Zachęta świętuje setną rocznicę urodzin artysty i zakończenie 2023 roku, ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Jerzego Nowosielskiego.

Wystawa prezentowana obecnie w Zachęcie, obejmuje cztery wątki z twórczości artysty: pejzaż, ciało, abstrakcję i ikonę. Pejzaże komponowane z płaskich, geometrycznych form, malowane z różnych perspektyw, przypominają ujęcia filmowe. Drugi temat, ciało, nie jest obiektem estetycznej kontemplacji, ale staje się niemal geometryczną formą, jest uproszczone i anonimowe. Jerzy Nowosielski dążył do ukazania ciała uświęconego, wyodrębnionego z ziemskiej rzeczywistości. Trzeci wątek, abstrakcja, w twórczości tego malarza odnosi się przede wszystkim do bytu najwyższego, do transcendencji, którą symbolizuje światło. I ostatnia kategoria – ikona — Jerzy Nowosielski poprzez nowoczesne „ikonowe” postrzeganie rzeczywistości wprowadził jedną uniwersalną normę, zarówno dla wczesnych przedstawień motywów świeckich, jak i późniejszych — religijnych. Te cztery typy obrazowania zestawione ze sobą stanowią definicję twórczości Jerzego Nowosielskiego. W każdym z motywów widoczna jest fascynacja geometrią, w której zamyka się opisywanie doznań duchowych i realnych doświadczeń, oraz mistyczną, pełną symboli wizję rzeczywistości.

Jerzy Nowosielski (1923–2011) rozpoczął swoją artystyczną podróż w 1940 roku, kiedy podjął studia w okupacyjnej Staatliche Kunstgewerbeschule w Krakowie w pracowni Stanisława Kamockiego. Po wojnie kontynuował naukę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u prof. Eugeniusza Eibischa, a w 1961 roku uzyskał dyplom. W latach czterdziestych należał do Grupy Młodych Plastyków, w latach pięćdziesiątych był związany z łódzką grupą Piąte Koło, jednocześnie, w 1957 roku, został członkiem założycielem II Grupy Krakowskiej. Od tego samego roku wykładał w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, a latach 1962–1993 — w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Swoją twórczość miał okazję zaprezentować podczas ważnych wydarzeń artystycznych, jak np. Biennale w Wenecji w 1956 roku oraz Biennale w São Paulo w 1959 roku. Wyrazem uznania dla jego talentu stały się liczne nagrody, m.in. Nagroda im. Jana Cybisa, Nagroda Fundacji Kultury Polskiej, Nagroda im. Witolda Wojtkiewicza.

Wystawę obrazów Jerzego Nowosielskiego będzie można odwiedzać do 4 lutego, w godzinach pracy Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

Zachęta
Narodowa Galeria Sztuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...