piątek, 22 listopada, 2024

Jesień w Muzeum Lubuskim

Jesień w Muzeum Lubuskim rozpoczęła się od długo wyczekiwanego otwarcia Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu. Październik i listopad upłynie pod znakiem nowych wystaw czasowych oraz wydarzeń związanych z obchodami Święta Niepodległości. Przygotowaliśmy propozycje dla miłośników malarstwa, architektury, muzyki i historii.

Zachęcamy do śledzenia naszego Facebooka oraz strony internetowej, na których publikowane są najświeższe informacje związane z działalnością Muzeum.
ZAGRODA MŁYŃSKA W BOGDAŃCU
OTWARTA DLA ZWIEDZAJĄCYCH!


ul. Leśna 37, Bogdaniec


Znów można zwiedzać Zagrodę Młyńską w Bogdańcu. To była jedna z największych i najtrudniejszych inwestycji prowadzonych przez Muzeum Lubuskie. Gruntowny remont prawie 200-letniego obiektu kosztował blisko 12 mln zł. Po ponad 3 latach prac, 29 września nastąpiło uroczyste otwarcie czwartej filii Muzeum.

W Zagrodzie Młyńskiej w Bogdańcu prezentowane są przede wszystkim zabytki kultury i techniki wiejskiej. Przy ul. Leśnej 37 znajdują się: zabytkowy budynek młyński, budynek gospodarczy oraz tzw. kuźnia. 



W obiekcie powstały dwie nowe sale edukacyjne. To pozwoliło na poszerzenie oferty zajęć skierowanych do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Mogą w nich uczestniczyć zarówno grupy zorganizowane jak i indywidualni odbiorcy.

W ofercie są m.in. warsztaty związane z procesem pieczenia chleba: „Od ziarenka do bochenka – jak powstaje chleb?”. Uczestnicy uczą się rozróżniać rodzaje zbóż oraz wymienić najpopularniejsze produkty ich przerobu. Poznają zasadę działania młyna oraz samodzielnie mielą ziarna za pomocą żaren. Zajęciom towarzyszy proces wyrobu chleba aż do jego wypieku.
Pełna oferta edukacyjna jest dostępna na stronie internetowej Muzeum.

Godziny otwarcia Zagrody Młyńskiej*:
wtorek – piątek: 10:00 – 18:00
sobota i niedziela: 11:00 – 17:00

* Ostatnie wejście na teren obiektu odbywa się godzinę przed zamknięciem.

Fotorelację z uroczystego otwarcia Zagrody Młyńskiej znajdziecie na naszym Facebooku.

Projekt pt. „Kompleksowy remont, konserwacja i renowacja zabytków oraz modernizacja wystaw stałych w Zagrodzie Młyńskiej w Bogdańcu” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.
„PRZEMIANY”
otwarcie wystawy malarstwa Bogusława J. Jagiełły

20 października (piątek), Spichlerz, ul. Fabryczna 1-3, Gorzów Wlkp.

W piątek, 20 października o godz. 17:00 zapraszamy do Spichlerza na otwarcie wystawy malarstwa Bogusława J. Jagiełły „Przemiany” połączone ze spotkaniem autorskim.

Bogusław Jagiełło nie jest artystą „nowoczesnym”, wizualnym, nie wykorzystuje w swej twórczości chwytów charakterystycznych dla współczesnej sztuki galeryjnej. Nie przekracza granic swej dziedziny, nie tworzy kompozycji z gotowych przedmiotów, nie cytuje innych, nie krzyczy, nie skandalizuje.
Bogusław Jagiełło jest malarzem, artystą, poetą […] Surowa, czysta, niemalże dziecinna wrażliwość, która w przeciwieństwach widzi podobieństwo, podważa oczywistości, godzi płaskie z głębokim, kolor z jego brakiem stawia przed nami malarski poemat pełen piękna i mocy, stworzony z materii historycznej, lecz  w duchu naszego czasu. / Sławomir Jach /

Bogusław Józef Jagiełło urodził się 20 marca 1960 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Studiował w PWSSP w Poznaniu, kierunek grafika warsztatowa w latach 1979-1984. Dyplom w pracowni technik metalowych prof. Tadeusza Jackowskiego (1984). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Zajmuje się grafiką warsztatową, użytkową, rysunkiem i malarstwem. Podejmował działania w dziedzinie ilustracji książkowej, malarstwa monumentalnego i scenografii. Autor plakatów teatralnych i reklamowych. Twórca aranżacji sakralnych i wielu witraży. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i pokazach zbiorowych. Ważniejsze nagrody: 1996 – Art-Addikction – międzynarodowa wystawa małych form graficznych – Szwecja. (Certificate of Merit). 2006  – XXI Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego – Szczecin (Nominacja do nagrody). 2012 – XXIV Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego – Szczecin (Nagroda EuroAfrica).

Wystawa „Przemiany” będzie czynna do 3 grudnia br.
GRA TERENOWA „TROPEM POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH PO GORZOWIE”

21 października (sobota), Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35, Gorzów Wlkp.   Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Gorzowie Wielkopolskim oraz Muzeum Lubuskie zapraszają do udziału w grze terenowej „Tropem Powstańców Wielkopolskich po Gorzowie”, która odbędzie się w sobotę, 21 października.
Program gry terenowej:

10:00 – 10:20 – Park Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta przy ul. Warszawskiej – rejestracja i zbiórka uczestników

10.30 – 10:45 – Kwatera i Tablica Upamiętniająca Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu Świętokrzyskim przy ul. Warszawskiej – przedstawienie krótkiego rysu historycznego Kwatery

11:15 – 12:00 – LOK przy ul. Kosynierów Gdyńskich – konkurs strzelecki

12:15 – 12:30 – Budynek przy ul. Moniuszki 30 –przedstawienie historii działającego w nim w latach 1946-1951 „Domu Rzemieślniczego” skupiającego organizacje rzemieślników, z których wielu było Powstańcami i inicjatorami powstania „Domu Rzemieślniczego”

13:00 – 13:30 – Park Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta przy ul. Warszawskiej 35 – rozwiązanie krzyżówki o Powstaniu Wielkopolskim, podsumowanie gry,  nagrodzenie uczestników.Projekt pt.: „Powstańcy Wielkopolscy na kartach pionierskiej historii Gorzowa” został dofinansowany przez Miasto Gorzów Wielkopolski.
RODZINNE WARSZTATY ROBIENIA KOKARD I FLAG NARODOWYCH

5 listopada (niedziela), Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35, Gorzów Wlkp.  

Zapraszamy do udziału udziału w rodzinnych warsztatach robienia flag i kokard narodowych.

Warsztaty patriotyczne odbędą się w Zespole Willowo-Ogrodowym w niedzielę, 5 listopada o godz. 10:00, 12:00 i 16:00.
  Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
KONCERT PATRIOTYCZNY

8 listopada (środa), Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35, Gorzów Wlkp.  

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gorzowie oraz Gorzowska Rada Seniorów zapraszają na Koncert Patriotyczny, który odbędzie się w środę, 8 listopada o godz. 11:00 w Zespole Willowo-Ogrodowym przy ul. Warszawskiej 35.

W programie m.in.: montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wlkp.; występ uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia im. Władysława Jana Ciesielskiego w Gorzowie Wielkopolskim; występ zespołu Serenada Miejskiego Centrum Kultury; występ Chóru Uniwerek Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
GORZOWSKIE KONWERSATORIA MUZEALNE

Tkactwo i przędzalnictwo w średniowieczu na przykładzie zabytków w Muzeum Grodu Santok

15 listopada (środa), Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35, Gorzów Wlkp.
Zapraszamy do udziału w Gorzowskich Konwersatoriach Muzealnych. To cykl wykładów organizowany przez Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim od 2009 roku. Prelegentami tematów dotyczących archeologii, etnografii, historii, numizmatyki i sztuki są muzealnicy oraz zaproszeni historycy, konserwatorzy dzieł sztuki i regionaliści. Celem konwersatoriów jest rozszerzenie wiedzy o historii i kulturze naszego miasta oraz regionu.

Spotkania są organizowane raz w miesiącu, w Willi Schroedera przy ul. Warszawskiej 35, a udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

15 listopada wykład pt. „Tkactwo i przędzalnictwo w średniowieczu na przykładzie zabytków w Muzeum Grodu Santok” wygłosi Kamila Dzwonkowska.

Ostatnie w tym roku Gorzowskie Konwersatoria Muzealne odbędą się 14 grudnia. Wówczas wykład pt. „Cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich odkryte w Gorzowie Wielkopolskim” wygłosi Stanisław Sinkowski – kierownik Działu Archeologii i Numizmatyki Muzeum Lubuskiego.
120-LECIE ZESPOŁU WILLOWO-OGRODOWEGO

17 listopada (piątek), Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35, Gorzów Wlkp.


  W tym roku mija 120 lat od powstania Zespołu Willowo-Ogrodowego, w którym od 1947 roku mieści się siedziba Muzeum Lubuskiego. Z okazji jubileuszu, w piątek, 17 listopada otwarta zostanie wystawa „120 lat Zespołu Willowo-Ogrodowego (1903-2023). Od ukrytych znaczeń do nowych funkcji”.
 
Ekspozycja składać się będzie z kilkudziesięciu fotografii przedstawiających m.in. detale architektoniczne znajdujące się na budynku Willi Schroedera. Ponadto przybliżony zostanie kontekst historyczny obejmujący m.in. zmiany funkcji, jakie na przestrzeni lat pełniła willa.
W trakcie wernisażu poznamy laureatów trwającego konkursu projektowego na realizację widokówki nawiązującej do architektury Willi Gustawa Schroedera, w którym udział biorą studenci Instytutu Architektury I Urbanistyki WBAiIŚ Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Wystawę będzie można oglądać do 17 grudnia br.

Planowane są również dwa oprowadzania kuratorskie połączone z wykładami, które wygłosi kurator wystawy – Łukasz Zborowski z Działu Historii i Sztuki Muzeum Lubuskiego.

Tematem pierwszego wykładu jest „Historia powstania Zespołu Willowo-Ogrodowego (1903-2023). Od ukrytych znaczeń do nowych funkcji”. Uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się bliżej z architekturą i historią budynku mieszczącego się przy ul. Warszawskiej 35 w Gorzowie.
 
Drugie spotkanie „Konsekwencje przemian społeczno-historycznych w ewolucji funkcji willi oraz ich wpływ na życie jej mieszkańców” będzie opowieścią o II wojnie światowej, przesiedleniach ludności niemieckiej i osadnictwie polskim oraz wpływie tych wydarzeń na funkcje budynku.
 
Willa przy ul. Warszawskiej 35 w Gorzowie Wielkopolskim pierwotnie była rezydencją fabrykanta Gustava Schroedera, przedstawiciela dawnej elity, byłego właściciela fabryk. Powstała w latach 1903–1904. Projekt budynku powstał w 1902 roku w biurze projektowym Reimarus & Hetzel w Charlottenburgu. Dwukondygnacyjny budynek nakryty dachem mansardowym i piętrowa oficyna połączona z garażem i stajnią, wzniesione zostały w stylu eklektycznym, nazywanym też neobarokiem berlińskim.
 
Obecnie w Willi Schroedera prezentowane są zabytki europejskiego rzemiosła artystycznego, numizmaty oraz wybrane dzieła dawnego malarstwa i rzeźby tworzone od średniowiecza do lat 30. XX wieku. W sąsiedniej, dwuskrzydłowej, parterowej oficynie z niewielkim dziedzińcem odbywają się wystawy czasowe. Budynki otacza ogród o powierzchni 3,32 ha, w którym rośnie ponad 120 gatunków drzew i krzewów. Znajduje się tu też zrekonstruowany, kamienny grobowiec megalityczny.  
GORZOWSKI SZLAK MODERNIZMU
wystawa plenerowa

do 30 października, Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35, Gorzów Wlkp.

Do 30 października w muzealnym ogrodzie przy ul. Warszawskiej 35 można oglądać wystawę „Gorzowski szlak modernizmu”, zrealizowaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Gorzowie Wlkp., dzięki wsparciu Lubuskiej Okręgowej Izby Architektów RP oraz Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta.

W Zespole Willowo-Ogrodowym zaprezentowanych zostało 12 ekspozycji poświęconych obiektom architektury przed- i międzywojennej Gorzowa Wielkopolskiego. Za pomocą współczesnych fotografii oraz materiałów archiwalnych można pogłębić wiedzę na temat architektury wczesnego modernizmu oraz spojrzeć na otaczającą nas zabudowę okiem architekta.

Muzeum Lubuskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...