Nakładem wydawnictwa Muzeum Etnograficznego w Toruniu ukazała się książka Andrzeja Waligórskiego „Język sugestii, magii i propagandy. Praca z dziedziny antropologii społecznej”. To kolejna pozycja z serii Etnografia ocalona mającej na celu wydobywanie z zakamarków archiwalnych tych prac z polskiej etnologii i antropologii, które z różnych przyczyn nie doczekały się do tej pory wydania. W lipcu muzeum wydało także tom zbiorowy „Wiatrak koźlak w Chrośnie z końca lat 60. XVIII w. Jego dzieje i problematyka konserwatorska” pod redakcją naukową dr Macieja Prarata.
„Najnowsza pozycja z serii Etnografia ocalona, wydawanej przez Muzeum od 2008 roku, jest niezwykle cenna” czytamy w przedmowie dr Huberta Czachowskiego. „I to z kilku powodów. Przede wszystkim przypomina wyjątkową postać – profesora Andrzeja Waligórskiego. Ten uczeń samego Bronisława Malinowskiego – jak się wydaje – ciągle jest za mało obecny w historii polskiej antropologii. […] Prezentowana książka to doktorat Andrzeja Waligórskiego, który napisał w London Schools of Economics w 1938 roku pod kierunkiem właśnie Bronisława Malinowskiego, łącząc w nim swoje pierwotne zainteresowania językoznawcze z funkcjonalną teorią swojego mistrza. Praca nie ukazała się w druku, a szkoda, gdyż wydaje się, że była na swoje czasy nowatorska. Wszak antropologiczne zainteresowania np. reklamą i propagandą to wynik ostatnich dekad. Waligórski już ponad 80 lat temu widział tu pole do antropologicznej analizy. Wiele zawartych tu supozycji doskonale oddaje ducha naszych czasów. Można powiedzieć nawet, że współcześnie – niestety – praca ta jest tym bardziej aktualna”.
Książka „Język sugestii, magii i propagandy. Praca z dziedziny antropologii społecznej” ukazała się pod redakcją naukową prof. Grażyny Kubicy i w tłumaczeniu Marii Moskal. Z kolei publikacja „Wiatrak koźlak w Chrośnie z końca lat 60. XVIII w. Jego dzieje i problematyka konserwatorska” to wieloautorska monografia poświęcona jednemu z niewielu takich obiektów w województwie kujawsko-pomorskim. Jej redaktorem naukowym jest dr Maciej Prarat. „Głównym celem stawianym sobie przez autorów publikacji było stworzenie rzetelnego i wszechstronnego, monograficznego opracowania: przedstawienie szeroko pojętej historii młyna, zaprezentowanie jego problematyki konserwatorskiej oraz przeanalizowanie znaczenia społeczno-symbolicznego” czytamy w recenzji dr Darii Jagiełło. „Tak konsekwentne i świadome skupienie na zabytku umożliwiło dodatkowo zestawienie wniosków i wyników badań z efektami prowadzonych pod autorskim nadzorem jednego z współautorów monografii prac”.
Książki dostępne są w muzealnych sklepikach w Toruniu i w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce. Publikacje kupić można też przez stronę internetową (www.etnomuzeum.pl/wydawnictwa). Muzeum uruchomiło również czytelnię online, w której bezpłatnie przeczytać lub pobrać można muzealne publikacje, których nakład został już wyczerpany. Znajduje się ona pod adresem www.etnomuzeum.pl/czytelnia.