niedziela, 22 grudnia, 2024

Jonston, Tetmajer i inni – czyli Noc Muzeów w Lesznie

Naszym działaniom przyświecać będzie hasło „Jonston, Tetmajer i inni”, z racji przypadających w tym roku okrągłych obchodów urodzin i śmierci takich postaci jak Jan Jonston, Włodzimierz Tetmajer, Leo Baeck i Wisława Szymborska. Wśród atrakcji m.in. zwiedzanie ekspozycji, seans filmu, odwiedziny w pracowni konserwacji, a także konkursy z nagrodami.

Noc Muzeów 2023, sobota, 13 maja, w godzinach 18:00 – 0:00.
Miejsce akcji: ekspozycje Muzeum Okręgowego w Lesznieul. G. Narutowicza 31 (dawna synagoga) Udział: bezpłatny

Program imprezy

5 eksponatów Pani Dyrektor

Dyrektor naszego Muzeum, dr Kamila Szymańska, specjalnie dla Was wybrała pięć według niej wyjątkowo ciekawych, nietypowych, wyróżniających się eksponatów wystawy stałej, poświęconej historii Leszna.

Czas: 18.00 – 18.30
Miejsce: pierwsze piętro, sala główna
Prowadząca: dr Kamila Szymańska

Włodzimierz Tetmajer i jego obrazy

Rok 2023 senat RP ustanowił rokiem Włodzimierza Tetmajera. Z tej okazji zaprezentowane zostaną obrazy autorstwa tego wybitnego malarza okresu Młodej Polski, pochodzące z naszych zbiorów. Wśród nich m.in. niezwykła “Noc świętojańska”.

Czas: 18.40 – 19.10
Miejsce: pierwsze piętro, sala główna
Prowadząca: Grażyna Michalak

Kultura górali z Ukrainy

Wystawa “Ukraińskie inspiracje. Huculszczyzna” prezentuje elementy kultury ludowej z terenu Ukrainy. Kim są Huculi? Jakie jest ich dziedzictwo? Tego dowiecie się z opowieści twórców wystawy.

Czas: 19.20 – 19.50
Miejsce: drugie piętro, sala wystaw czasowych
Prowadzący: Ewa Tomaszewska, Tomasz Rak

Pracownia konserwacji – szpital eksponatów

Poznajcie miejsce, w którym “leczone” są nasze eksponaty (i nie tylko nasze). Pracownia konserwacji otworzy swoje drzwi i ujawni tajemnice trudnego procesu renowacji dzieł sztuki.

Czas: 20.00 – 20.20
Miejsce: trzecie piętro
Prowadząca: Urszula Bauman, Justyna Adamkowska

Muzyka na żywo

Zwiedzanie naszych wystaw umilać będzie muzyka na żywo. Dźwięki fortepianu i klarnetu, inicjowane przez zaproszonych muzyków, wpiszą się w klimat niezwykłego spotkania z historią. W tym roku motywem przewodnim będą pieśni ludowe korespondujące z obrazami Włodzimierza Tetmajera.

Czas: 20.00 – 21.00
Miejsce: drugie piętro, scena sali głównej

Zapomniana dzielnica żydowska

Tym razem przewodnik zabierze nas na spacer po nieco zapomnianej już części Leszna. Dzielnica żydowska znajdowała się w centrum miasta, w jego południowo – zachodniej części. To przestrzeń, która wraz z synagogą, jest wspomnieniem po społeczności stanowiącej istotną część dawnego Leszna.

Czas: 20:10 – 20.50
Miejsce: pierwsze piętro, sala główna – początek spaceru
Prowadząca: Dariusz Czwojdrak

XX wiek w Lesznie

Zwiedzając wystawę stałą skupimy się na wycinku poświęconym najnowszej historii Leszna. Jakie tajemnice skrywa ten okres? Co opowiadają zgromadzone eksponaty? Zachęcamy do uczestnictwa w opowieści

Czas: 21.00 – 21. 30
Miejsce: pierwsze piętro, sala główna
Prowadzący: Adrian Gendera

Seans filmu “Sklep Żelazny”

Film „Sklep Żelazny, czyli przestrzenie wspólnej historii” opowiada o polsko-niemieckiej historii. Wykorzystuje do tego znamienite postacie wywodzące się z wielkopolskiego Leszna. W realizacji filmu udział wzięli m.in. pracownicy naszego Muzeum. Twórcą filmu jest Rafał Kotomski, dziennikarz związany z Lesznem.

Czas: 21.40 – 23.10
Miejsce: pierwsze piętro, sala główna
Prowadzący: Jakub Piwoński

Lapidarium – śladami płyt nagrobnych z czasów Jana Jonstona

Tym razem podczas zwiedzania lapidarium przeniesiemy się w czasy Jana Jonstona. Oglądając różne nagrobki zastanowimy się, jak mógł wyglądać nagrobek upamiętniający wielkiego przyrodnika. Zbiórka o 22.30 przed kościołem św. Krzyża przy pl. J. Metziga. Nie zapomnijcie latarek!

Czas: 22.30 – 23.30
Miejsce: lapidarium przy kościele św. Krzyża w Lesznie
Prowadząca: Małgorzata Gniazdowska

Ponadto:

Kącik edukacyjny

W kąciku przeznaczonym dla najmłodszych będzie można znaleźć sporo atrakcji – książeczki edukacyjne z ciekawostkami, zagadkami oraz kolorowanki z wizerunkami Leszna. Będzie można również spróbować swoich sił w układaniu puzzli oraz w grze memory z malowniczymi zabytkami Leszna. W tym roku edukacyjne zabawy będą kręcić się wokół twórczości Wisławy Szymborskiej.

Miejsce: pierwsze piętro, sala główna

Gazetka “Czas Muzeum”

Papierowe i premierowe wydanie biuletynu informacji o naszej instytucji pt. “Czas Muzeum”, będzie zawierać autorskie teksty pracowników, ciekawostki, zapowiedzi i refleksje. Gazetki warto szukać w holu lub na ekspozycji.

Miejsce: hol

Promocje w sklepie

Tylko tej nocy muzealne wydawnictwa będą dostępne w atrakcyjnych promocyjnych cenach: w sklepie stacjonarnym i internetowym.

Miejsce: hol

Przestrzeń fotograficzna

W trakcie zwiedzania muzeum znajdziesz atrakcyjne fotostandy, służące do wykonywania zabawnych zdjęć. Fotografie z Waszymi twarzami można udostępniać w mediach społecznościowych oznaczając hasztagiem #NocMuzeów23 lub #MuzeumLeszno.

Miejsce: hol

Goście jak z obrazu

W przestrzeni ekspozycji muzealnych będzie można spotkać członków Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”. Przebrani w krakowskie stroje ludowe będą stanowić żywą ilustrację obrazów Tetmajera.

___________________

Atrakcje on-line / Facebook https://www.facebook.com/MuzeumLeszno

Konkurs „Zabytek nocą”

Pasjonatów fotografii zachęcamy do uruchomienia trybu nocnego i skupienia obiektywu na wybranym leszczyńskim zabytku. Zachęcamy do zwiedzenia miasta po zmroku, wytypowanie jednego interesującego Was obiektu historycznego i podzielenie się ciekawym ujęciem w mediach społecznościowych. Najciekawsze prace zostaną przez nas nagrodzone. Regulamin konkursu TUTAJ.

Gra mobilna „Podróż w czasie z Janem Jonstonem”

Zachęcamy do zagrania w grę mobilną przy użyciu własnego smartfona. Gra dotyczy poszukiwań świata zwierząt ukrytego w architekturze Leszna. Przewodnikiem po grze jest Jan Jonston, wybitny uczony z Leszna. Przy udziale aplikacji Action Track zainstalowanej na smartfonach z systemem Android i iOS możliwe będzie przejście konkretnej trasy w Lesznie i wykonanie zadań. Dla osób, które osiągną w tym dniu najlepszy wynik w rozgrywce otrzymają od nas upominek. Regulamin gry TUTAJ.

Podcast

W najnowszym odcinku naszego muzealnego podcastu opowiemy o postaci Leo Baecka, wybitnego rabina związanego z Lesznem. W tym roku przypada 150. rocznica jego urodzin.

Relacja live

Od czasu do czasu będziemy uruchamiać transmisję na żywo lub publikować zdjęcia, ukazując co w danym momencie dzieje się na salach ekspozycyjnych. Warto zatem śledzić nasz profil na Facebooku. —

tekst: Jakub F. Piwoński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...