sobota, 26 kwietnia, 2025

Józef Wojtyga. Architekt i działacz niepodległościowy – fotorelacja z wystawy w Domu Gotyckim

Pochodził z Krakowa, ale swoje życie związał z Nowym Sączem. Był uznanym architektem i konserwatorem a także oddanym ojczyźnie żołnierzem i patriotą, działaczem niepodległościowym oraz społecznikiem. W Domu Gotyckim – oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu – można oglądać wystawę „Józef Wojtyga. Architekt i działacz niepodległościowy”.

– Józef Wojtyga to jedna z najważniejszych postaci w Nowym Sączu okresu międzywojennego: konserwator, architekt, patriota urodzony w Krakowie, który życiowo stał się sądeczaninem. Na wystawie prezentujemy jego prace, plany, projekty architektoniczne obiektów zrealizowanych i niezrealizowanych – mówi Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek.

– Wydaje mi się, że Józef Wojtyga był trochę przysłonięty gwiazdą Zenona Remiego, który w tym samym czasie bardzo aktywnie działał w Nowym Sączu. Wojtyga jest może mniej znany i mniej kojarzony, tym bardziej ta wystawa jest bardzo potrzebna i bardzo się cieszę, że mogliśmy pokazać jego prace – mówi jedna z kuratorek wystawy, historyk sztuki Edyta Ross-Pazdyk. 

– Te obiekty są tak piękne, że warto je pokazać, są to prawdziwe dzieła sztuki. Kunszt rysunkowy i malarski Wojtygi pokazują jego rysunki z jego podróży, wyjazdów, pobytów w wojsku. W 1908 r. jako sądeczanin z wyboru, zaangażował się w życie społeczne, był korespondentem komisji konserwatorskiej, monitorował stan zachowania obiektów, to była olbrzymia praca, jaką wykonał, na Sądecczyźnie – wyjaśnia Edyta Ross-Pazdyk.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza, poświęcona pracy zawodowej Józefa Wojtygi, obejmuje projekty i rysunki architektoniczne wybranych budowli oraz liczne szkice i impresje malarskie powstałe w czasie różnych podróży, a także w warunkach wojennych. Druga część ukazuje Józefa Wojtygę jako legionistę oraz działacza niepodległościowego i społecznego. Pokazujemy dokumenty wojskowe i osobiste, korespondencję oraz zbiór fotografii rodzinnych.

Józef Wojtyga był jedną z osób, która tworzyła Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, był jednym z ofiarodawców.

– Dodam, że wszystkie eksponaty, które pokazujemy, pochodzą z naszych zbiorów muzealnych, a przekazała nam je pani Maria Wojtyga, córka architekta, oraz jego wnuczka Maria Serafińska-Domańska.

Kuratorkami wystawy są Edyta Ross-Pazdyk oraz Beata Wierzbicka. Wystawę można oglądać do  w godzinach otwarcia ekspozycji Domu Gotyckiego.

Agnieszka Małecka/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Fot. Piotr Droździk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...