środa, 22 stycznia, 2025

Już dziś wernisaż wystawy „Ostoje. Etno x Foto ASP GDA”

Prace, które prezentowane są na wystawie, to kolaże stworzone z archiwalnych materiałów Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Zadaniem studentek i studentów było wykorzystanie techniki fotomontażu wokół takich kręgów tematycznych, jak: schronienie, klimat, migracje, dziedzictwo. W efekcie powstały pejzaże bazujące na tym, co przechowywane w pamięci zbiorowej muzeum. Artyści i artystki sięgnęli do ostoi, na której obudowali swoje myśli i emocje interpretujące istotne współcześnie zagadnienia środowiska naturalnego, kontaktu z tradycją, naturalnego dziedzictwa.

Każdy pejzaż wewnętrzny jest usadowiony w czymś pewnym: w rytuale, sztuce ponadczasowej – niezmiennej wobec niepewnej przyszłości. W pracach dostrzegalne są dychotomie i gry na – nie zawsze przeciwstawnych – liniach: przyroda i tradycja, wrażliwość i niewzruszenie. W nich gubi się człowiek poszukujący swojego miejsca i możliwości wypowiedzi, a także swojej ostoi. Jego głos brzmi niekiedy nieśmiało, niekiedy dosadnie i mówi o kontakcie z naturą, wątpi w sprawczość, opowiada o związkach z przeszłością, w której lokuje poczucie bezpieczeństwa jako elementu stałego i pewnego.

Przeszłość jest ostoją i schronieniem, pozwala przetrwać spokojowi, utrwala porządek. Materiały wykorzystane w fotomontażach nie były upubliczniane od lat. Przechowywano je w zbiorach, jednak do spotkania ze studentkami i studentami były poniekąd zapomniane.

Autorki i autorzy fotomontaży tym przykurzonym materiałom nadali nowe znaczenia. W dynamicznych formach użyte zostały – jako nowy język – wypowiedzi osób, które poszukują sposobu na poczucie się częścią większej całości, w pełnym niepewności i zmienności świecie.

Zaskakujące, czasem makabryczne, niepokojące bądź zabawne obrazy powołują archiwum do nowego życia, wciąż przemycając pamięć o przeszłości. Zapraszają do zanurzenia się w świat obrzędów, dzieci, zwierząt, magię codzienności ściśle związaną z porami roku, cyrkulację rytmów natury, tradycję i rytuały.

Artystki i artyści:
Alex Brzósko
Jessica Daly
Jan Engel
Zuzanna Grzybowska
Darya Pikheichyk
Kacper Krajewski
Natalia Kolbiarz
Aleksandra Żuk
Zuzanna Odalanowska
Hanna Wächter

Kuratorzy: Lucyna Kolendo, Waldemar Elwart, Anna Ratajczak-Krajka
Organizatorzy wystawy: Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, Wydział Rzeźby i Intermediów ASP Gdańsk
Partnerzy wystawy: ŁĄKA BAR, Salon Fryzur Męskich i Publiczna Café
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Godziny otwarcia:
pn.-ndz. 9:00-21:00 Łąka Bar
pn.-ndz. 10:00-18:00 Salon Fryzur Męskich/Publiczna Cafe

Wstęp wolny.
 

Wystawa „Ostoje. Etno x Foto ASP GDA” realizowana jest w ramach projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”, który jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”. Zadanie „Schronienie – Klimat, Migracje, Dziedzictwo” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pasek logotypow schronienie
Wystawę możemy pokazać dzięki gościnności ŁĄKA BAR, Salon Fryzur Męskich i Publiczna Café.

Źródło: Muzeum Narodowe w Gdańsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...