Trzy osiemnastowieczne dzwony, po blisko 80 latach, zostały dzisiaj umieszczone w Zespole Przedbramia, gdzie będą prezentowane do października. Uroczyste powitanie odbędzie się w czerwcu podczas 44. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy.
Zabytki powróciły do naszego miasta na mocy umowy zawartej na początku marca w Berlinie między Unią Kościołów Ewangelickich (UEK) a parafią polskokatolicką pw. Bożego Ciała w Gdańsku. Najlżejsze z dwóch dzwonów, o masach 47 i 110 kg, pochodzą z kościoła pw. Bożego Ciała, a najcięższy o masie 580 kg z nieistniejącego obecnie kościoła we Wocławach.
W czasie II wojny światowej obiekty miały być przetopione w Hamburgu na łuski na naboje dla niemieckiej armii. W wyniku ataku lotnictwa alianckiego w lipcu 1943 r. zniszczono jednak zakład hutniczy. Dzięki temu dzwony ocalały. Po wojnie dzwony nawoływały wiernych w ewangelicko-luterańskim kościele św. Michała w Lubece, zbudowanym w 1951 roku W 2008 roku świątynia została zaadaptowana na cele niesakralne.
Zainteresowani mogą zobaczyć dzwony w Zespole Przedbramia, którym zarządza Muzeum Gdańska. Historia trzech dzwonów wpisuję się w tematykę prezentowanej tam wystawy, która przybliża dzieje odbudowy miasta po zniszczeniach z czasów II wojny światowej. Zabytkowe dzwony będą prezentowane przynajmniej do października 2024 roku. Po zakończeniu prac na wieżach gdańskich kościołów pw. Bożego Ciała w Gdańsku oraz Bazyliki Mariackiej, przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie i zgodnie z intencją Unii Kościołów Ewangelickich będą ponownie nawoływać wiernych do modlitwy.
Uroczyste powitanie dzwonów wspólnotę gdańszczanek i gdańszczan odbędzie się 16 czerwca 2024 roku (niedziela) w ramach 44. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy.
Dzwony Kościoła Bożego Ciała w Gdańsku
Mały dzwon
- Ton uderzeniowy: fis‘ – 6
- Średnica: 48 cm
- Waga: 47 kg
- Rok odlewu: 1733
Średni dzwon
- Ton uderzeniowy: e‘ – 5
- Średnica: 57,5 cm
- Waga: 110 kg
- Rok odlewu: 1758
Dzwon z parafii Wocławy
- Ton uderzeniowy: g – 4
- Średnica: 99 cm
- Waga: 580 kg
- Rok odlewu: 1733
Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska
fot. www.gdansk.pl