niedziela, 13 kwietnia, 2025

Kadr po kadrze – to nasza historia

Uroczyście odsłoniliśmy w Łukasiewicz – Instytucie Mikroelektroniki i Fotoniki fototapetę, niezwykłą opowieść o naszej historii zapisanej w archiwalnych i współczesnych zdjęciach z laboratoriów, które każdego dnia tętnią życiem i naukową pasją.

Fototapeta, która ozdobiła ścianę w siedzibie Łukasiewicz – IMiF, to nie tylko dekoracja – każdy znalazł na niej coś, co przywołuje dobre wspomnienia i poczucie dumy z przynależności do tego miejsca.

Sercem fototapety jest sześć skrzynek – jak kapsuły czasu – zawierających autentyczne eksponaty z historii Instytutu: podzespoły, elementy technologiczne i inne „skarby” dokumentujące ponad 60 lat pracy badawczej. Co ważne, zawartość skrzynek będzie cyklicznie się zmieniać, a planowane są również interaktywne gabloty, które pozwolą lepiej przyjrzeć się detalom naszej historii.

Gospodarzem wydarzenia był Dyrektor Piotr Guzdek, który w swoim przemówieniu podkreślił:

– „Fototapeta, którą dziś odsłaniamy, to nie tylko ozdoba korytarza. To symboliczna opowieść o tym, kim jesteśmy jako instytut. Ma przypominać nam o dorobku naszego zespołu, ale także inspirować kolejne pokolenia. Dlatego będzie wykorzystywana również edukacyjnie – podczas wizyt szkół, spotkań z młodzieżą i wydarzeń popularyzujących naukę.”


zespół ESSA oraz Piotr Guzdek i Zasław Adamaszek

Gościem specjalnym wydarzenia był Zasław Adamaszek, Kierownik Działu Edukacji i Wystaw Narodowego Muzeum Techniki oraz autor popularnej serii książek Laboratorium w szufladzie, który korzystając z okazji odebrał od nas kolejną porcję eksponatów.

 – „Jako uczeń technikum tutaj odbywałem praktyki i urywałem się z lekcji, by spędzać tu wagary – zżyłem się z tym miejscem. Inicjatywa, którą podejmujecie, doskonale łączy się z przedsięwzięciem, które przygotowujemy w Muzeum. W oparciu o przekazany przez Instytut zbiór chcemy stworzyć mini wystawę poświęconą rozwojowi elektroniki i fizyki ciała stałego w Polsce. Ten zasób jest niezwykle bogaty. Potrafię ocenić to, na co patrzę – a ta fototapeta świetnie przypomina to, co udało się przez te lata zrobić dla rozwoju elektroniki w kraju.” – w swoim wystąpieniu podkreślił nasz gość.

Zbiór przekazany przez Łukasiewicz – IMiF obejmuje unikatowe dokumenty, komponenty i materiały eksperymentalne, które w przyszłości zyskają drugie życie w nowej siedzibie Narodowego Muzeum Techniki – planowanej na błoniach Stadionu Narodowego – i dotrą do jeszcze szerszego grona odbiorców.

Wawrzyniec Kaszub opowiedział o kulisach opracowania wizualnego i selekcji zdjęć. Dzięki zaangażowaniu i pracy zespołu projektu ESSA powstała spójna, emocjonalna opowieść obrazem – kadr po kadrze.

Dodatkową atrakcją jest ukryte wśród zdjęć hasło – uczestnicy spotkania mieli za zadanie odnaleźć litery ukryte na zdjęciach, które składały się na tytułowe hasło. Dla osób, którym udało się je odczytać czekały nagrody – bilety do Narodowego Muzeum Techniki oraz drobne upominki projektu ESSA – Experimental Science – Szkoła jutra. W przyszłości hasła będą zmieniane, a ten element interaktywny stanie się dodatkową atrakcją dla odwiedzających instytut – w szczególności dla dzieci i młodzieży szkolnej.

____________

Projekt ESSA – Experimental Science – Szkoła jutrA to inicjatywa popularyzująca naukę poprzez doświadczenie, eksperymenty i kontakt z prawdziwym środowiskiem badawczym. Celem projektu jest inspirowanie dzieci i młodzieży do odkrywania świata nauki w sposób angażujący i praktyczny – poprzez warsztaty, pokazy, materiały edukacyjne i interaktywne działania. Projektem kieruje Patrycja Skoczek, Kierowniczka Działu Marketingu i Komunikacji w Łukasiewicz – IMiF. Projekt ESSA jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

____________

Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki to jednostka B+R z ponad 50-letnią historią, należąca do Sieci Badawczej Łukasiewicz. Instytut prowadzi prace badawczo-rozwojowe w takich obszarach jak mikro- i nanoelektronika, fotonika, optoelektronika, inżynieria materiałowa, elektronika mikrofalowa i giętka. Opracowuje nowoczesne materiały, m.in. grafen czy azotek galu, oraz technologie ich zastosowania w energetyce, medycynie, przemyśle kosmicznym, obronnym i motoryzacyjnym. Wśród kluczowych technologii fotonicznych Instytutu znajdują się światłowody, mikrooptyka, lasery i detektory.

Patrycja Skoczek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Jarmark Wielkanocny 12-13.04.2025 r.

Zgodnie z wiosenną tradycją Muzeum Narodowe Rolnictwa otwiera sezon JARMARKIEM ...

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...