piątek, 22 listopada, 2024

KALENDARIUM WYDARZEŃ w Muzeum Narodowym w Szczecinie: 23-29 października 2023

23 PAŹDZIERNIKA 2023 | PONIEDZIAŁEK
Muzeum nieczynne

24 PAŹDZIERNIKA 2023 | WTOREK
Muzeum czynne między 10.00 a 18.00
17.00 | Centrum Dialogu Przełomy MNS | wstęp wolny
               Wytwarzanie miasta portowego: wokół książki „Wodowanie” Sławomira Iwasiowa
               Uczestnicy debaty: Sławomir Iwasiów, Robert Bartłomiejski i dziennikarz Janusz Zarzycki   
               Prowadzenie:  Maciej Kowalewski
18.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | wstęp wolny
               Beton historyczny w architekturze i krajobrazie kulturowym Pomorza Zachodniego
               Wykład dr Aleksandry Hamberg – Federowicz
               Spotkanie Członków i Sympatyków Stowarzyszenia Historyków Sztuki

25 PAŹDZIERNIKA 2023 | ŚRODA
Muzeum czynne między 10.00 a 18.00

26 PAŹDZIERNIKA 2023 | CZWARTEK
Muzeum czynne między 10.00 a 18.00
18.00 | Centrum Dialogu Przełomy MNS | wstęp wolny
               Gdzie jest wolność? / Wo ist die Freiheit?
               Debata polsko-niemiecka / Deutsch-polnische Debatte

27 PAŹDZIERNIKA 2023 | PIĄTEK
Muzeum czynne między 10.00 a 16.00
12.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | wstęp wolny
               Finał konkursu plastycznego „Moja piñata”

28 PAŹDZIERNIKA 203 | SOBOTA
Muzeum czynne między 10.00 a 18.00
10.00-18.00 | wszystkie gmachy MNS
               BEZPŁATNA SOBOTA W MUZEUM (wstęp wolny na wszystkie ekspozycje)
12.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | Bilety: 15 zł + zapisy (!)
               Akademia Malucha | „Mali detektywi na tropie ciekawych historii. Jakie skarby skrywają
               muzealne wnętrza?”
               Prowadzenie: Dorota Baumgarten-Szczyrska
16.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie |Bilety: 5 z
               Akademia Historii Sztuki | „Sztuka starożytnej Grecji – rzeźba”
               Wykład Krystyny Milewskiej

29 PAŹDZIERNIKA 203 | NIEDZIELA
Muzeum czynne między 10.00 a 16.00

Wytwarzanie miasta portowego
Wokół książki „Wodowanie” Sławomira Iwasiowa


Zapraszamy we wtorek, 24 października 2023 roku o godz. 17.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na promocję książki Sławomira Iwasiowa „Wodowanie. Literatura i inne media w Szczecinie. Lata 60. XX wieku”. O faktycznym albo mitycznym portowym charakterze Szczecina dyskutować będą Sławomir Iwasiów, Robert Bartłomiejski i dziennikarz Janusz Zarzycki. Spotkanie poprowadzi Maciej Kowalewski.

Od autora: książka nie opowiada wprost o wodnym żywiole, choć trudno byłoby się odżegnać od niesionych z jego falami wieloznaczności; jeżeli rację mają współcześni badacze / badaczki „błękitnej humanistyki” (blue humanities), to powinniśmy naszą planetę nazywać Oceanem, a nie Ziemią. Wprawdzie Szczecin, o czym doskonale wiadomo, bezpośrednio nad morzem nie leży, co nie zmienia faktu, że w znacznej mierze szczecińska kultura miejsca powstała dzięki wpływowi Bałtyku, przemysłowi stoczniowemu, profesjom marynarzy, rybaków, robotników portowych, inżynierów. Podczas pisania „Wodowania” towarzyszyło mi przekonanie, że literatura i jej otoczenie społeczne – ukształtowane dzięki morskiemu sąsiedztwu – oddziałują na siebie nawzajem, a ruch ten z całą pewnością nie przebiega w jedną tylko stronę; dlatego mam na uwadze wszelkie społeczne i kulturowe przejawy bliskości morza, rzeki czy portu, właściwe dla takich miast i środowisk twórczych jak Szczecin. „Wodowanie” to jednak monografia nie tylko o literaturze. Nie sposób pominąć roli pozostałych środków komunikacji w tworzeniu kultury miasta i regionu, stąd też w podtytule książki określenie „inne media”. Z literatury i czasopism, książek niefikcjonalnych, takich jak przewodniki turystyczne, ale także audycji radiowych, filmów telewizyjnych, zdjęć, a przede wszystkim informacji oraz publicystyki w gazetach codziennych, wyłania się specyficzny obraz Szczecina lat 60., miasta zbudowanego między twardym gruntem ziemi a bezkresem rzecznych i morskich wód.

 Robert Bartłomiejski, doktor nauk społecznych, socjolog i europeista. Od 2017 roku zastępca dyrektora Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Naukowo i z zamiłowania jest badaczem w dziedzinie socjologii miasta, ze szczególnym naciskiem na tematykę związaną z portami, morzem i życiem miejskim. Jako ekspert współpracował z różnymi instytucjami publicznymi i ma na swoim koncie liczne,  ekspertyzy, które pomagają w rozwoju społecznym i kulturalnym miasta, a także w promowaniu dziedzictwa morskiego i portowego regionu.

Sławomir Iwasiów, doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, krytyk literacki. Adiunkt w Instytucie Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego. Opublikował monografie: Reprezentacje Europy w prozie polskiej XXI wieku (2013), Czytania. Szkice krytyczne o książkach (2017), Po szkole. Rozmowy o edukacji (2015–2020) (2021). Współredagował tomy: Interpretatywny słownik terminów kulturowych (2014), Literatura w Szczecinie 1945–2015. Książki siedemdziesięciolecia (2016), Interpretatywny słownik terminów kulturowych 2.0 (2017), Geoliteratura. Przewodnik. bedeker, poradnik (2019), Kalejdoskop. Współczesne pojęcia pedagogiczne (2021). Stały współpracownik dwutygodnika kulturalnego „artPAPIER”. Od 2008 roku redaktor prowadzący Zachodniopomorskiego Kwartalnika Oświatowego „Refleksje”.

Maciej Kowalewski, prof. US jest socjologiem, jego badania dotyczą takich tematów jak studia miejskie, ruchy protestu i kultura morska.

Janusz Zarzycki, historyk, dziennikarz „Głosu Szczecińskiego”, w którym przeszedł wszystkie szczeble zawodowej kariery – młodszego redaktora, redaktora, publicysty, kierownika wydania magazynowego gazety, kierownika działu ekonomiczno-morskiego, zastępcy redaktora naczelnego. W 1996 r. został naczelnym redaktorem „Głosu”, a dwa lata później prezesem Dziennikarskiej Spółdzielni Pracy „Głos Szczeciński”. Specjalizował się w problematyce ekonomicznej i morskiej. Otrzymał wyróżnienie specjalne ministra handlu zagranicznego i gospodarki morskiej oraz ministra sprawiedliwości za cykl publikacji o wypadkach morskich (pitaval morski). W 1992 r. uhonorowany tytułem „Publicysta Roku” w konkursie szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. W latach 2004–2012 był prezesem szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Beton historyczny w architekturze i krajobrazie kulturowym Pomorza Zachodniego


Szczeciński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki zaprasza członków oraz sympatyków na wykład dr Aleksandry Hamberg-Federowicz „Beton historyczny w architekturze i krajobrazie kulturowym Pomorza Zachodniego”.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 24 października 2023 roku o godzinie 18.00 w sali konferencyjnej gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Wały Chrobrego 3.

Prelegentka w swoim wystąpieniu przedstawi wybrane zagadnienia podjęte w rozprawie doktorskiej, przygotowanej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Zbigniewa Paszkowskiego, w dyscyplinie nauk inżynieryjno-technicznych, obronionej w 2023 roku na Wydziale Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Dr Aleksandra Hamberg-Federowicz jest absolwentką Politechniki Szczecińskiej, Wydziału Budownictwa i Architektury na kierunku architektura i urbanistyka oraz studiów podyplomowych z zakresu rewitalizacji urbanistycznej na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Jest autorką licznych dokumentacji i inwentaryzacji konserwatorskich, opracowań programowych z zakresu ochrony zabytków oraz wystąpień i publikacji dotyczących zabudowy małych miast i wsi Pomorza Zachodniego, ze szczególnym uwzględnieniem detalu architektonicznego oraz architektury modernistycznej Szczecina. Pracuje w Szczecinie w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków oraz Biurze Dokumentacji Zabytków. Opracowała niezwykle przydatny poradnik dla użytkujących obiekty zabytkowe, zamieszczony na stronie internetowej BDZ w Szczecinie. Należy do SKZ, gdzie obecnie pełni funkcję zastępcy Prezesa, oraz do Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Architektów gdzie jest członkiem Rady.

Daniel Źródlewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...