niedziela, 22 grudnia, 2024

Kamień pokutny trafił do Muzeum Miasta Kołobrzeg

19 czerwca br. na drodze pomiędzy Rusowem a Strachominem Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza „Parsęta” przy współudziale Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przeprowadziła akcję, w wyniku której wydobyto kamień związany z historią szlachty pomorskiej.

Tzw. „kamienia mordercy” z początku XVI wieku poszukiwała przez ostatnie dwa lata sołtys Strachomina – Renata Łuczak. Zabytek został usunięty z krajobrazu przez pracowników tutejszego PGR-u w latach 70-tych XX wieku.

Płyta na 157×55 cm została wykonana z czerwonego piaskowca. W jej górnej części znajduje się łeb kozła z godła rodowego pomorskiego rodu von Kameke. Poniżej znajduje się inskrypcja w języku niemieckim, która głosi: „W 1605 roku, 28 czerwca szlachcic zacny, błogosławiony, Peter Kameke młodszy, właściciel ziemski Strachomina, przez Chrystofa Damitzena właściciela ziemskiego z Pleśnej nędznym i żałosnym sposobem został zakłuty i z życia do śmierci powołany. Niech Bóg będzie łaskawy” (tłum. W. Łysiak).

W Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu płyta została oczyszczona i zabezpieczona. Ze względu na wyznaczone warunki konserwatorskie, zabytek został umieszczony na specjalnej konstrukcji w Muzeum Miasta Kołobrzeg. Jest już udostępniony zwiedzającym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...