środa, 14 maja, 2025

Kaplica Królewska w Wersalu po trzyletnim remoncie lśni pełnym blaskiem

Rozpoczęta w 2018 r. zewnętrzna renowacja Kaplicy Królewskiej w pałacu wersalskim została zakończona. Od poprzedniej upłynęło już ponad czterdzieści lat i kaplica wymagała pilnych prac remontowych dachu i elewacji, a także renowacji rzeźb i witraży. Tę ważną operację przez ponad trzy lata przeprowadzało blisko 150 rzemieślników.

Po przejściu przez wieki z zaledwie kilkoma drobnymi renowacjami, Kaplica Królewska wymagała generalnego remontu. Dach i jego okładziny, posągi, witraże i ramy zostały poddane renowacji, która pozwoliła zachować specyficzną harmonię budynku, a jednocześnie skutecznie go zabezpieczyć. Prace wykonywali mistrzowie dekarstwa, stolarze, kamieniarze, rzeźbiarze, szklarze, złotnicy i ślusarze itp., a know-how stanowił podstawę tej – pierwszej wykonanej na tak dużą skalę – renowacji.

Jednym z najważniejszych elementów budynku kaplicy są okna, które rozświetlają wnętrze. Takie wrażenie można było uzyskać dzięki wykorzystaniu grubego, a jednocześnie przezroczystego i perfekcyjnego optycznie szkła, które przepuszcza światło, co w tamtych czasach było prawdziwym luksusem. W 1665 roku Ludwik XIV stworzył Manufacture royale des glaces (przodek obecnej firmy Saint-Gobain), która dostarczała lustra do Sali Lustrzanej i szyby do witraży w Kaplicy Królewskiej. Podczas renowacji na te elementy zwrócono szczególną uwagę. Metalowe obramowania zdemontowano, przęsła ponownie ozłocono, wykonano też prace ślusarskie i renowację witraży. Przeprowadzono również dogłębną analizę szyb, aby lepiej odróżnić oryginalne od tych pochodzących z późniejszych wypełnień. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...