czwartek, 2 maja, 2024

Kaplica Królewska w Wersalu po trzyletnim remoncie lśni pełnym blaskiem

Rozpoczęta w 2018 r. zewnętrzna renowacja Kaplicy Królewskiej w pałacu wersalskim została zakończona. Od poprzedniej upłynęło już ponad czterdzieści lat i kaplica wymagała pilnych prac remontowych dachu i elewacji, a także renowacji rzeźb i witraży. Tę ważną operację przez ponad trzy lata przeprowadzało blisko 150 rzemieślników.

Po przejściu przez wieki z zaledwie kilkoma drobnymi renowacjami, Kaplica Królewska wymagała generalnego remontu. Dach i jego okładziny, posągi, witraże i ramy zostały poddane renowacji, która pozwoliła zachować specyficzną harmonię budynku, a jednocześnie skutecznie go zabezpieczyć. Prace wykonywali mistrzowie dekarstwa, stolarze, kamieniarze, rzeźbiarze, szklarze, złotnicy i ślusarze itp., a know-how stanowił podstawę tej – pierwszej wykonanej na tak dużą skalę – renowacji.

Jednym z najważniejszych elementów budynku kaplicy są okna, które rozświetlają wnętrze. Takie wrażenie można było uzyskać dzięki wykorzystaniu grubego, a jednocześnie przezroczystego i perfekcyjnego optycznie szkła, które przepuszcza światło, co w tamtych czasach było prawdziwym luksusem. W 1665 roku Ludwik XIV stworzył Manufacture royale des glaces (przodek obecnej firmy Saint-Gobain), która dostarczała lustra do Sali Lustrzanej i szyby do witraży w Kaplicy Królewskiej. Podczas renowacji na te elementy zwrócono szczególną uwagę. Metalowe obramowania zdemontowano, przęsła ponownie ozłocono, wykonano też prace ślusarskie i renowację witraży. Przeprowadzono również dogłębną analizę szyb, aby lepiej odróżnić oryginalne od tych pochodzących z późniejszych wypełnień. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...