piątek, 22 listopada, 2024

Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych

Ogólnopolska wystawa plenerowa „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych” została przygotowana przez sieć 33 Archiwów Państwowych w Polsce z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Wyjątkowa w formie i niezwykła ekspozycja prezentuje bezcenne archiwalia dotyczące Kopernika oraz członków Jego rodziny, na co dzień pieczołowicie przechowywyane w magazynach archiwalnych. Wystawa stanowi doskonałą okazję do prezentacji szerokiemu gronu odbiorców ksiąg, dokumentów i listów związanych z genialnym astronomem z Torunia. Dzięki dawnym fotografiom dowiemy się, jak wyglądał dom, w którym Kopernik przyszedł na świat. Część ekspozycji poświęcono pomnikom i obchodom rocznic kopernikańskich. Zwiedzający będą mogli zobaczyć pamiątkowe medale, dawne ryciny, afisze teatralne, plakaty wystawowe, a także fotografie, dokumentujące obchody jubileuszy ku czci Kopernika organizowanych w XIX i XX wieku. Odrębną część wystawy poświęcono pomnikom wybitnego torunianina. Odwiedzający będą mogli poznać historię najbardziej znanych monumentów, a także zobaczyć niezrealizowane wizje, koncepcje i projekty.

Na wystawie przedstawiono nie tylko różne wizerunki astronoma, ale także jego postać w wielu wymiarach. W często zaskakujących przedstawieniach kryją się odpowiedzi na wiele frapujących pytań. Czy Kopernik jeździł na rowerze? Co robił w Warszawie w 1920 roku?

Archiwum Państwowe w Toruniu serdecznie zaprasza na uroczyste otwarcie tej wyjątkowej wystawy plenerowej.

Spotkajmy się w najbliższą sobotę 18 lutego o godzinie 12.00 na Placu Rapackiego 4 przed siedzibą Archiwum Państwowego w Toruniu. W dniu otwarcia dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia oryginalnych ksiąg, listów, rycin i fotografii z zasobu toruńskiego Archiwum dotyczących astronoma i Jego rodziny.

W Toruniu wystawę będzie można podziwiać do 7 marca. Później wyruszy w podróż po Polsce. Do końca stycznia 2024 roku będzie prezentowana w Malborku, Olsztynie, Suwałkach, Mławie, Warszawie, Otwocku, Grodzisku Mazowieckim, Łodzi, Lublinie, Zamościu, Krakowie, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Opolu, Katowicach i Siedlcach. Planowana jest także prezentacja wystawy w Sejmie lub Senacie oraz poza granicami kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...