Drugiego dnia XXIX Sądeckiego Festiwalu Muzycznego IUBILAEI CANTUS uczcimy 731. Rocznicę Lokacji Nowego Sącza. Koncert Klasycy Wiedeńscy odbędzie się 8 listopada o godzinie 19:00 w sali im. L. Lipińskiego Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ.
WYKONAWCY
Szymon Nehring – fortepian
Orkiestra Sinfonia Carpathia
Dyrygent: Sebastian Perłowski
Prowadzenie: Marcin Majchrowski
PROGRAM
Ludwig van Beethoven (1770-1827)
Uwertura koncertowa Egmont op. 84
Joseph Haydn (1732-1809)
45 Symfonia fis-moll „Pożegnalna”
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
IX Koncert fortepianowy Es-dur „Jenamy”
SZYMON NEHRING
Jest jedynym Polakiem, który otrzymał pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinstein w Tel Awiwie – jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie.
W latach 2017-19 r. był studentem prof. Borisa Bermana w Yale School of Music. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa, z którym współpracował od 2013 r.
W 2014 r. otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. Rok później został laureatem stypendium Krystiana Zimermana i wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, na którym otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych.
Jego debiutancka płyta CD z muzyką polskich kompozytorów została wyróżniona nagrodą polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii Album roku recital solowy, a także Jokerem magazynu Crescendo oraz nagrodą Supersonic magazynu Pizzicato. W 2016 r. ukazały się dwie płyty artysty: Koncerty fortepianowe Chopina nagrane z orkiestrą Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała oraz Krzysztofa Pendereckiego, a także Koncert fortepianowy Resurrection Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Najnowsze nagranie artysty zawiera utwory fortepianowe Chopina wykonane na instrumencie historycznym (Erard 1858).
Występował z większością orkiestr w Polsce oraz z Orkiestrą Filharmonii Izraela, Orkiestrą Symfoniczną z Bambergu, Orkiestrą Filharmonii w Marsylii, Orkiestrą Symfoniczną z Hartford, Orkiestrą Symfoniczną z Calgary, jak również Orkiestrą XVIII Wieku pod batutą m.in.: Jerzego Maksymiuka, Jacka Kaspszyka, Antoniego Wita, Grzegorza Nowaka, Pablo Herasa-Casado, Kariny Canellakis.
Artysta wystąpił m. in.: w takich salach koncertowych jak Carnegie Hall, Elbphilharmonie, Palau de la Música Catalana, Konzerthaus Berlin, DR Koncerthuset w Kopenhadze, Musikverein we Wiedniu, Herkuessaal i Prinzregententheater w Monachium.
W 2019 r. został zaproszony do programu fundacji Orpheum, dzięki któremu wystąpił wraz z Tonhalle-Orchester Zürich pod dyrekcją Davida Zinmana. W 2020 r. zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej.
SEBASTIAN PERŁOWSKI
Ukończył z wyróżnieniem wydziały dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie Jana Wincentego Hawela oraz kompozycji Dariusza Janusa w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Swoje umiejętności doskonalił w Järvi Academy oraz pod okiem takich mistrzów jak Jorma Panula, Jin Wang, Adrian Gnam, Jurij Simonow. W roku 2022 uzyskał tytuł doktora sztuki broniąc pracy doktorskiej pt. „Muzyka symfoniczna Władysława Żeleńskiego – próba ujęcia problematyki z perspektywy dyrygenta”.
Laureat Międzynarodowych Konkursów Dyrygenckich: w Atlancie i Kordobie (I nagroda), „Concurso Jovens Maestros” w Lizbonie i Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy (II nagroda), w Bukareszcie (III nagroda) oraz muzyki chińskiej w Hong Kongu (nagroda specjalna). Został również nominowany do nagrody krytyków muzycznych i publiczności „Najlepszy Dyrygent Opery Krakowskiej ostatnich pięciu lat” oraz do jednej z najbardziej prestiżowych nagród muzycznych – Nestlé Salzburg Festival Conducting Award. Osobowość Roku 2017 w Krakowie i Małopolski w kategorii Kultura.
Koncertuje w kraju i za granicą, prowadząc koncerty symfoniczno-operowe, jazzowe oraz musicale. Współpracował z wieloma wybitnymi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Varsovia, Hong Kong Philharmonic, NOSPR, Metropolitana de Lisboa, Real Orquesta Sinfónica de Sevilla, The Hong Kong Chinese Orchestra czy Orkiestra Filharmoniczna George Enescu oraz ze światowej klasy solistami – Juliusem Bergerem, Ildebrando D’Arcangelo czy José Curą. Na swoim koncie ma nagrania dla wytwórni ECM, Warner Classics, DUX, Kameny. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu im. Księcia Władysława Lubomirskiego (Lubomirski Festival) i festiwalu Muzyka Polska odNova oraz agencji artystycznej Kameny. Od 2022 zasiada w jury międzynarodowego konkursu dyrygenckiego “Wiener Schule” w Wiedniu. W centrum jego zainteresowań znajduje się szczególnie muzyka polskiego romantyzmu, neoromantyzmu oraz okresu Młodej Polski, w której dokonał wielu światowych odkryć i prawykonań dzieł m.in. takich kompozytorów jak Feliks Nowowiejski, Władysław Żeleński czy Franciszek Mirecki.
MARCIN MAJCHROWSKI
Muzykolog i dziennikarz muzyczny. W latach 1993-2016 i ponownie od września 2017 – dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia oraz Polskiego Radia Chopin. Prezenter autorskich audycji w paśmie przedpołudniowym („Kanon Dwójki”) oraz komentator transmisji koncertów („Filharmonia Dwójki”) i spektakli operowych („Wieczór operowy”, „Opera pod gwiazdami”). Twórca audycji monograficznych poświęconych muzyce klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku. W Roku Moniuszkowskim (2019) – zaprezentował komplet pieśni Moniuszki opublikowanych w Śpiewnikach domowych (codzienna Antologia prezentowana była na antenie „Dwójki”). W Polskim Radiu Chopin prowadził m.in. autorski cykl poświęcony historii romantycznego koncertu fortepianowego i cykl poświęcony wykonawstwu dzieł Fryderyka Chopina pt. Interpretacja niejedno ma imię. Autor tekstów publicystycznych, recenzji i wywiadów publikowanych w prasie. Laureat Złotego Mikrofonu 2010 – prestiżowej nagrody Polskiego Radia.
SINFONIA CARPATHIA
To dynamicznie rozwijająca się kameralna orkiestra, która powstała z inicjatywy skrzypka Bartosza Życzyńskiego. Orkiestrę współtworzą najzdolniejsi absolwenci polskich i zagranicznych uczelni muzycznych, soliści, kameraliści oraz laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, pochodzący głównie z Sądecczyzny. Podstawowy skład instrumentalny Sinfonii Carpathii to kwintet smyczkowy, rozszerzany przy okazji większych wydarzeń o sekcje dętą i rytmiczną.
Sinfonia Carpathia rozpoczęła swoją działalność artystyczną w lipcu 2018 roku w Nowym Sączu, z ramienia Stowarzyszenia Artystycznego Carpathian, którego celem jest upowszechnianie muzyki i promowanie młodego pokolenia twórców oraz wykonawców na terenie regionu oraz poza jego granicami. Misją artystów jest tworzenie ambitnej i profesjonalnej formacji opartej na pasji do muzyki.
Zespół współpracował z takimi dyrygentami, jak: Paweł Kotla, Július Selčan, Maksym Dondalski, Wojciech Zwierniak, Adrián Harvan, Sebastian Perłowski.
Orkiestra wykonuje zróżnicowany repertuar, od dzieł kompozytorów klasycznych i współczesnych, po wielkie dzieła muzyki filmowej i rozrywkowej. Orkiestra ma na swoim koncie udział w wielu koncertach, festiwalach i projektach.
MCK SOKÓŁ