Kobiernictwo należy do najstarszych znanych rzemiosł. Sztuka wytwarzania dywanów od tysięcy lat kwitnie w krajach orientalnych, przede wszystkim w regionie Azji Środkowej, a także w Turcji i Chinach. Tam właśnie powstawały i nadal powstają kobierce o wyjątkowo kolorowych i skomplikowanych deseniach. W Europie najwyżej spośród nich cenione są dywany perskie.
Do wiązania kobierców używa się dwóch rodzajów węzłów: tureckiego (giordes) oraz perskiego (senneh). Węzły tureckie stosowano w Turcji, w zachodniej Persji, na Kaukazie i w Europie, zwłaszcza przy kompozycjach geometrycznych, natomiast perskie – w środkowej i wschodniej Persji, a także w Indiach, w dywanach o misternych wzorach roślinnych.
Kobierce perskie
Podczas warsztatów skupimy się na splocie dywanowym – perskim (senneh). Utkamy małą tkaninę o wymiarach ok. 40 x 50 cm, stosując technikę tkania kobierców perskich. Będziemy pracować na ramach. Podczas pracy wstępnej osnujemy ramę, a podczas wykonania zaróbki zastosujemy podstawowe sploty tkackie, takie jak płócienko i sumak. Zastosujemy wzornictwo historyczne, a do stworzenia projektu pracy zaproponujemy kilka wzorów zaczerpniętych z historycznych kobierców perskich. Warsztaty przeznaczone są zarówno dla osób początkujących, jak i dla zaawansowanych. Uczestnicy zatrzymają wykonaną pracę. Zapewniamy materiały i przyrządy.
Dla kogo: młodzież od 16 r.ż., dorośli
Kiedy: środy w okresie grudzień 2023 r.–luty 2024 r., godz. 17.30–20.30; cykl 10 spotkań: 6, 13, 20 grudnia 2023; 10, 17, 24, 31 stycznia; 7, 14, 21 lutego 2024
Gdzie: Domek Lanciego
Koszt: 1000 zł (możliwa płatność w 2 ratach – prosimy o kontakt z Biurem Rezerwacji)
Prowadzenie: Dorota Wrońska
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, fot. Wojciech Hojnicki