piątek, 22 listopada, 2024

KOLEJNE PAMIĄTKI PO POTOPIE SZWEDZKIM W MUZEUM HISTORII POLSKI!

Unikatowe elementy architektury królewskiej rezydencji z XVII w. znalazły się w depozycie Muzeum Historii Polski. Do uroczystego przekazania zabytków doszło 12 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie. Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski przekazał na ręce dyrektora Muzeum Historii Polski, Roberta Kostro zabytki odnalezione w zeszłym roku w wodach Wisły. Znajdują się wśród nich trzy marmurowe fragmenty dolnej partii okładzin ściennych z lamperii pałacowego wnętrza. Kolejnym cennym artefaktem jest ceramiczny fragment kafla z wyobrażeniem syreny.
Te wyjątkowe przedmioty odkryto w miejscu, w którym w 1656 r. zatopione zostały statki szwedzkie wywożące zrabowane bogactwa ówczesnej Warszawy. Przewożone do Gdańska, a następnie do Szwecji dzieła sztuki, zawierały m.in. elementy architektoniczne pochodzące z wystroju wnętrza warszawskiego pałacu królewskiego Villa Regia. Wzniesiono go w latach 1637–1641 dla króla Władysława IV, w stylu wczesnobarokowym. Projektantem pałacu był rzymski architekt Giovanni Battista Gisleni (1600–1672).
 Choć budowlę zniszczono w czasie potopu szwedzkiego, fragmenty kamieniarki odkryte w Wiśle w ostatnich latach pozwalają na rekonstrukcję jego dawnego wyglądu. Miejscem, w którym zwiedzający będą mogli podziwiać tę budowlę, będzie przyszła wystawa stała Muzeum Historii Polski. Fasada pałacu będzie jej elementem, ilustrując zniszczenia, których doświadczyła Rzeczpospolita w XVII w.
Potop szwedzki z lat 1655–1660 przyniósł Rzeczypospolitej ogromne zniszczenia. Wojska szwedzkie, które opanowały znaczną część kraju, rabowały praktycznie wszystko: począwszy od biżuterii i dzieł sztuki, aż po futryny okienne czy fragmenty kamieniarki, które po wywiezieniu do Szwecji były wmontowywane w lokalne budynki. Znaleziska przekazane do Muzeum Historii Polski pochodzą ze statku, który nigdy nie dopłynął do Skandynawii – utonął w Wiśle nieopodal dzisiejszej warszawskiej Cytadeli.
Właśnie w tym miejscu trwa budowa nowej siedziby Muzeum Historii Polski. Uroczysta inauguracja budynku planowana jest na koniec września 2023 r.
dr Michał Przeperski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...