Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zakupiło od rodziny Tarnowskich tzw. Kolekcję Dzikowską. Zakup był możliwy dzięki wsparciu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu udzielonemu w ramach prowadzonego przez NIMOZ programu „Rozbudowa Zbiorów Muzealnych”.
Jak informuje MKDNiS, znaczna część Kolekcji Dzikowskiej to prace wybitnych miniaturzystów. W niezmienionej formie kolekcja przetrwała do okresu II wojny światowej, kiedy została podzielona: część obiektów właściciele zdeponowali w Muzeum Narodowym w Krakowie, a część trafiła do Muzeum – Zamku w Łańcucie. Po wycofaniu depozytu przez Tarnowskich z krakowskiego muzeum w 2015 r. dzieła zostały zdeponowane w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega. Obecnie zbiór prezentowany w Tarnobrzegu liczy 73 dzieła, wkrótce dołączą do nich zabytki przechowywane w Muzeum Zamku w Łańcucie.
Początek Kolekcji Dzikowskiej stanowił niewielki zbiór miniatur i portretów rodzinnych zgromadzony w Dzikowie w XVIII w. Główny trzon zbioru powstał w I połowie XIX wieku. Jego twórcami byli Jan Feliks Tarnowski, znany bibliofil i polityk oraz jego żona Waleria ze Stroynowskich Tarnowska, malarka miniaturzystka. Na przełomie 1803/1804 roku Tarnowscy zakupili we Włoszech ponad 130 obrazów. Później kolekcja wzbogaciła się o zakupy ze zbiorów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a na przełomie XIX i XX wieku także o prace malarzy polskich, m.in. Juliusza i Wojciecha Kossaków czy Jacka Malczewskiego.