piątek, 20 grudnia, 2024

KONCERTOWE OBLICZA KRÓLIKARNI

Muzeum Rzeźby w Królikarni i okalający je park jak co roku latem zamienią się w scenę koncertową. Tematyka najbliższych projektów jest ściśle związana z przenikającymi się porami dnia i nocy.


Słowiańskie świętowanie o zmierzchu
15 czerwca o godz. 19.00 w Muzeum Rzeźby w Królikarni zagości Festiwal Ephemera ze swoim wydarzeniem „Zmierzch”. Będzie to uczta dla zmysłów, inspirowana słowiańskimi obrzędami związanymi z letnim przesileniem. Najpierw swój materiał zaprezentuje Martyna Basta, następnie gości wydarzenia czeka performatywna interwencja w wykonaniu beli (pseudonim artystyczny) z Korei Południowej i koncert saksofonisty Bendika Giskego. Kolejnym punktem programu
będzie wegańska, jadalna instalacja przygotowana przez artystki i szefowe kuchni Polę oraz Polę. W pałacowych salach zobaczymy z kolei obrazy Marcina Janusza, specjalnie przygotowane na Festiwal Ephemera i stanowiące tegoroczną oprawę wizualną.


Muzyczne powitanie słońca
„W Brzask” to cykl letnich plenerowych koncertów rozpoczynających się tuż przed wschodem słońca. 18 czerwca o godz. 3.30 rano wystąpi Anna Zaradny, która wykona performans zbudowany wokół dźwięków saksofonu. W line-upie także
polski kompozytor i wykonawca Piotr Kurek oraz występ norwesko-chilijskiej flecistki Johanny Orellany. Następnie płynnie przejdziemy do bardziej energetycznych rytmów, które zaserwuje legendarna holenderska artystka DJ Marcelle aka Another Nice Mess. Kuratorkami cyklu są Ania Miczko i Krzysztof Bagiński. W tym roku „W Brzask” obchodzi swoje dziesiąte urodziny. Po raz drugi wydarzenie jest organizowane we współpracy z Festiwalem Ephemera.


Nocne spotkanie z Draculą
2 lipca o godz. 21.00 w Królikarni wystąpi pianista Bartek Wąsik. Koncert wypełni muzyka z filmu „Dracula” w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Jej autor, Wojciech Kilar, potrafił doskonale wyczuć nastrój mrocznej historii wampira z Transylwanii. Stworzył jedną z najpiękniejszych ścieżek muzycznych w dziejach filmu, a Bartek Wąsik wykona ją w całości. Koncert rozpocznie się o zachodzie słońca, tak by aura współgrała z mroczną historią księcia Draculi i charakterem muzyki Kilara. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Pianokrąg”.


Spragnionych sztuki zapraszamy do zwiedzania Magazynów Studyjnych w Muzeum Rzeźby w Królikarni. Xawery Dunikowski, August Zamoyski, Alina Szapocznikow, Katarzyna Kobro i Jerzy Bereś – to tylko niektórzy artyści, których
prace będzie można zobaczyć. Najbliższe oprowadzanie odbędzie się 18 czerwca o godz. 13.00.


Prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników rzeźby będzie też wystawa „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku”, którą można obejrzeć w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Warszawie (Aleje Jerozolimskie 3).
Zapraszamy także do wzięcia udziału w rodzinnych warsztatach odlewniczych oraz do zadbania o rzeźbę własnego ciała podczas pilatesu w Królikarni.

Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...