środa, 23 kwietnia, 2025

KONFERENCJA NAUKOWA „TALERHOF. PIERWSZY OBÓZ INTERNOWANIA W EUROPIE”

Wykłady i spotkania

06 grudnia 2024 –

Kasztel w Szymbarku

Rejestracja

Zapraszamy na konferencję.

Program konferencji:

10:30 – Otwarcie konferencji

PANEL I:

10:40-11:00 – Kilka refleksji na temat przyczyn i konsekwencji Talerhofu – dr hab. Andrzej Zięba, Uniwersytet Jagielloński

11:00-11:20 – Wina i kara… Zbrodnia i kara. Wielka Wojna a kwestia łemkowska 1914-1915 – dr hab. Andrzej Olejko, PANS w Jarosławiu

11:20-11:40 – Duchowni greckokatolickiej diecezji przemyskiej w obozie w Thalerhofie – dr Adam Szczupak, Kraków

Przerwa: 11:40-12:10

PANEL II:

12:10-12:30 „Ruská Krajna” ako dvojstranná snaha o integritu Uhorska (1918-1919) / „Ruska Krajna” jako dwustronny wysiłek na rzecz integralności Węgier (1918-1919) – prof. dr hab. Peter Švorc, Uniwersytet Preszowski w Preszowie

12:30-12:50 – „Dąbie – to polski Thalerhof”. Porównanie internowania Ukraińców galicyjskich w obozie Thalerhof w okresie I wojny światowej i polskich obozach jenieckich 1918-1919 – dr Wiktor Węglewicz, Warszawa

12:50-13:10 – Działalność Centralnego Komitetu Talerhofskiego 1924-1939 – Damian Nowak, Muzeum Ziemi Bieckiej

Przerwa: 13:10-13:40

PANEL III:

13:40-14:00 – Obchody talerhofskie w Czarnem w okresie międzywojennym – ks. dr Roman Dubec, Gorlice

14:00-14:20 – Wpływ Talerhofu na przemiany świadomości inteligencji łemkowskiej na podstawie źródeł literackich – dr hab. Helena Duć-Fajfer, prof. UJ, Uniwersytet Jagielloński

14:20-14:40 – Niedośpiewana pieśń więźnia Talerhofu – poety Mychaiła Nesteraka, Nesterak w świadczeniach współwięźnia, Symeona Pyża – Piotr Trochanowski, Krynica

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Ruska Bursa w Gorlicach

Muzeum Ziemi Bieckiej

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

Talerhof. Pierwszy obóz internowania w Europie.

Obóz w Talerhofie, założony w 1914 roku przez władze Austro-Węgier, był jednym z pierwszych obozów internowania w najnowszej historii. Stał się miejscem cierpienia tysięcy galicyjskich Rusinów, w tym Łemków, którzy zostali uznani za „niepewnych politycznie” obywateli cesarstwa. W warunkach niemal zupełnego braku infrastruktury – baraków, odpowiedniego zaopatrzenia, a nawet podstawowych środków higieny – przetrzymywano tam ludzi podejrzanych o sympatyzowanie z carską Rosją. Wystarczyło wskazanie sąsiada bądź posiadanie w domu literatury w zapisie cyrylicznym, żeby być aresztowanym, a następnie skierowanym do obozu. 

Był to obóz o wieloetnicznym charakterze. Przetrzymywano w nim nie tylko Rusinów, ale też Polaków, Rumunów, Słowaków, Żydów, Ukraińców, Romów i Rosjan. Wielu z nich przypłaciło  internowanie zdrowie, a w wielu przypadkach również życiem. Obóz funkcjonował do 1917 roku.

110 lat po tych wydarzeniach wciąż warto zadawać pytania: co doprowadziło do tych represji? Jakie mechanizmy społeczne i polityczne sprawiły, że tak łatwo pozbawiono niewinnych ludzi wolności, a czasem także życia? Próba odpowiedzi na te pytania będzie osią konferencji naukowej, która odbędzie się 6 grudnia 2024 r. w Kasztelu w Szymbarku – oddziale Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Dlaczego Talerhof wciąż jest ważny?

Historia Talerhofu to nie tylko dramat społeczności galicyjskich Rusinów. To również ilustracja uniwersalnych procesów, które prowadzą do stygmatyzacji i prześladowań grup uznanych za „inne” lub stanowiących „zagrożenie” dla porządku politycznego.

W czasach I wojny światowej Talerhof stał się symbolem konsekwencji wojennej paranoi i szpiegomanii, w których granice między realnym zagrożeniem a wyimaginowanym wrogiem przestały istnieć. Dziś, gdy temat migracji, tożsamości narodowej i relacji międzykulturowych nadal budzi silne emocje, warto powrócić do tej historii, by zrozumieć, jak łatwo lęk i propaganda mogą doprowadzić do tragedii.

Planowana konferencja naukowa ma na celu nie tylko upamiętnienie ofiar Talerhofu, ale także szerszą refleksję nad mechanizmami historycznymi, które przyczyniły się do prześladowań.

W programie przewidziano trzy panele tematyczne. W pierwszym prelegenci przyjrzą się genezie powstania obozu na tle polityki narodowościowej Monarchii Austro-Węgier. W drugim panelu omówione zostaną doświadczenia Talerhofu z późniejszymi obozami jenieckimi. Trzeci panel tematycznie skupi się na formach upamiętniania ofiar Talerhofu oraz jego obecności w rusińskich tekstach kultury.

Wśród zaproszonych prelegentów znajdują się wybitni badacze i regionaliści, którzy przedstawią różne aspekty dramatycznych wydarzeń związanych z Talerhofem oraz ich wpływ na społeczność łemkowską i szerszy kontekst historyczny Europy Środkowo-Wschodniej. 

Historia obozu w Talerhofie, choć bolesna, przypomina, do czego prowadzi dehumanizacja, wykluczenie i polityka oparta na uprzedzeniach. Pokazuje jak kruchy bywa porządek społeczny w czasach kryzysu i jak łatwo mechanizmy wykluczenia mogą prowadzić do tragedii. 

Barbara Zasowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...