Zapraszamy seminarium naukowe, które 14 maja 2024 r. poprowadzi dr hab. August Grabski.
W okresie PRL życie mniejszości żydowskiej było zdominowane przez dwie organizacje: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce (TSKŻ) i Związek Religijny Wyznania Mojżeszowego (ZRWM). Relacje między laickim TSKŻ a ZRWM bardzo często miały napięty, a niekiedy wręcz wrogi charakter. W połowie lat 60. jedną z płaszczyzn konfliktu okazała się kwestia tego, czy członkowie TSKŻ mogą być chowani na cmentarzach żydowskich bez obrzędów religijnych. Obie żydowskie organizacje zabiegały o poparcie swoich racji przez polskie władze: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Komitet Centralny PZPR i Urząd ds. Wyznań. Czym zakończyła się ta swoista „wojna cmentarna”?
Seminarium odbędzie się 14 maja 2024 r. o godzinie 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (Plac Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie).
dr hab. August Grabski, historyk, pracownik ŻIH i Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się głównie historią polskich Żydów po 1939 r. Autor m.in. monografii Centralny Komitet Żydów w Polsce. Historia polityczna (Warszawa 2015), redaktor tomu Pogromy Żydów na ziemiach polskich w XIX i XX wieku. Tom IV, Holokaust i powojnie (1939-1946), Warszawa 2019.
_____
Na ilustracji: Pozostałości cmentarza żydowskiego w Szydłowcu, fot. Julia Pirotte, zbiory ŻIH (ZIH-02-A-00182)
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma