wtorek, 19 października, 2021

Koniec lata w Muzeum w Koszalinie i Zagrodzie Jamneńskiej

Piknik, warsztaty, spacer historyczny – to tylko niektóre z propozycji Muzeum w Koszalinie oraz Zagrodziey Jamneńskiej na najbliższy czas.

Muzeum w Koszalinie

Termin: 27 sierpnia (piątek), godz. 17.00

Start: przed wejściem do ratusza.

Czas trwania: około 1,5 godziny.

„Od rynku do przedmieść. Archeologia o dawnym Koszalinie”

Czy jesteście ciekawi, gdzie stał najstarszy koszaliński dom mieszkalny? Czym pachniało w średniowiecznym mieście? Kto został pochowany w prezbiterium kościoła klasztoru cysterek? Co znaleziono w pewnej latrynie…?

O tych i innych ciekawostkach opowie archeolog Andrzej Kuczkowski. Razem z nim odwiedzimy miejsca, gdzie w ostatnich latach prowadzono wykopaliska. Wspólnie odkryjemy tajemnice dawnego miasta i zastanowimy się nad zagadkowymi śladami, które nadal skrywa ziemia.

Ze względu na Państwa komfort i bezpieczeństwo obowiązuje limit grupy (25 osób) oraz wcześniejsze zapisy (kuczkowski@muzeum.koszalin.pl) w terminie do godz. 14.00, 26 sierpnia. Udział w spacerze jest bezpłatny.

Uwaga: każde zgłoszenie musi być potwierdzone mailowo ze strony organizatora.

Termin: 28 sierpnia (sobota), godz. 11.00-15.00

Miejsce: Park Książąt Pomorskich B (niedaleko Polikliniki)

Piknik w Parku z Muzeum

To już trzecia edycja lubianej imprezy przygotowanej przez Muzeum w Koszalinie. W sobotę 28 sierpnia spotkamy się w Parku Książąt Pomorskich by pożegnać wakacje w rodzinnym gronie.

Jak co roku tematyka pikniku inspirowana jest historią i kulturą regionu. W tym roku skupiliśmy się na pierwszych zawodach, których początki sięgają zamierzchłych czasów. Wyroby każdego z przedstawicieli tych profesji znajdzie na naszych wystawach.  

Podczas spotkania wcielimy się w rolę garncarzy i ulepimy naczynie wykorzystując jedną z najstarszych technik – wałeczkową. Jako rybacy skonstruujemy własną wędkę i będziemy bezkrwawo łowić rybki. Spróbujemy też utkać materiał wykorzystując wyłącznie patyk, nić i gliniane kulki. Artystyczne dusze będą mogły stworzyć biżuterię, oczywiście inspirowaną tą pradziejową, oraz spróbować swoich sił w malarstwie naskalnym.

Serdecznie zapraszamy do Parku Książąt Pomorskich (dawny plac zabaw przy Poliklinice).


Zagroda Jamneńska

Termin: 5 września (niedziela), godz. 11.00-17.00

Jarmark Jamneński. Żegnaj lato.

Serdecznie zapraszamy na Jarmark Jamneński będący pożegnaniem lata, który odbędzie się w godz. 11-17.

Wrzesień to czas obfitości, jakie pozostawiło po sobie lato. Jarmark wrześniowy prezentować będzie wszelakie dobra powstające po udanych zbiorach: kiszonki (także te nietypowe jak kiszone rzodkiewki, bób, czereśnie, marchewki czy czosnek), przetwory: powidła, soki z owoców i warzyw ogrodowych, ziołowe nalewki z zapomnianych roślin leczniczych, naturalne kosmetyki i mydła. Będzie można posmakować i zakupić swojskie pierogi, kozie sery, nasz jarmarczny przysmak – smażone szprotki, domowe ciasta, wiejski smalec i miody z rodzimej pasieki.

Nie zabraknie stoisk prezentujących twórczość regionalnych rękodzielników. Na miłośników folkloru będą czekać koronki, szydełkowe zabawki, drewniane michy, dłubanki, niecki, urokliwe ptaszki i drewniane zabawki. Swoje barwne prace sprzedawać będą ceramicy i garncarze.

Podczas warsztatów plastycznych powstaną bransoletki i wisiorki z plecionych i skręcanych sznurków jutowych i konopnych. Będziemy malować farbkami białe, ceramiczne motyle, a także wykonywać grubym szydełkiem ozdobne gwiazdki i serduszka.

Specjalnie zaaranżowany kącik wyposażony w szatkownicę, ubijak i kamienny gar posłuży za wehikuł czasu przenoszący do kuchni naszych dziadków. Będzie można samodzielnie spróbować sił w szatkowaniu kapusty i przygotowywaniu jej do kiszenia.

Osoby zainteresowane ziołolecznictwem zapraszamy do wysłuchania prelekcji zielarki – fitoterapeutki Agnieszki Chrzanowskiej (ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy telefoniczne: Zagroda Jamno 94/ 341 65 87). Temat prelekcji: „Detoksykacja organizmu z pasożytów i metali ciężkich podstawą dobrego zdrowia i walki z chorobą”. Rozpoczęcie prelekcji godz. 13.00.

Warsztaty:

NAMIOT PRZY IZBIE

13.00 – 14.30 szydełkowe serduszka i gwiazdki

15.00– 16.30 szydełkowe serduszka i gwiazdki

SALA CERAMICZNA

11.30 – 13.00 bransoletki i wisiorki ze sznurka

14.00 – 15.30 malowanie ceramicznych motyli

Warsztaty Rękodzielnicze

Druk klockowy – warsztaty dla seniorów

Czy zdobiliście  tkaniny przy pomocy dużych, drewnianych klocków drukarskich? Zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach, podczas których posługując się replikami historycznych klocków do druku uzyskać będzie można wyjątkowe odbitki na materiałach.

Ze sporządzonego przez siebie kuponu płótna o wymiarach 30 x 60 cm będzie można uszyć np. przydatny woreczek na suszone grzyby.

Koszt: 5 zł

01.09.2021 (środa)

Grupa I –  godz. 10.00 – 12.00

Grupa II – godz. 13.15 – 15.15

29.09.2021 (środa)

Grupa I –  godz. 10.00 – 12.00

Grupa II – godz. 13.15 – 15.15

Warsztaty ceramiczne

Podczas naszych zajęć ceramicznych zachęcamy do wykonywania różnego rozmiaru misek, pater, łyżek i kubków. Uczymy tradycyjnego lepienia z wałeczków, wylepiania form, jak i lepienia z rozwałkowanego płata.

We wrześniu nie narzucimy tematyki i techniki wykonania pozwalając na dowolność. Zapraszamy do stworzenia indywidualnych prac. Będziemy asekurować, podpowiadać i pomagać w kwestiach poprawności lepienia.

Podczas zajęć rodzinnych nie chcemy narzucać tematyki prac dając dzieciom swobodę wypowiedzi. Wspierać będziemy je jedynie merytorycznie w kwestii zasad zlepiania ze sobą poszczególnych elementów. Przyzwolenie na własną kreację pozwoli dzieciom na lepienie wyjątkowych, glinianych form – zaskakujących, pomysłowych  i przede wszystkim indywidualnych.

Koszt z wypałem (zależny od rozmiaru pracy): od 15 do 35 zł

Warsztaty dla seniorów

09.09.2021 (środa)

Grupa I –  godz. 10.00 – 12.00

Grupa II – godz. 13.15 – 15.15

15.09.2021 (środa)

Grupa I –  godz. 10.00 – 12.00

Grupa II – godz. 13.15 – 15.15

22.09.2021 (środa)

Grupa I –  godz. 10.00 – 12.00

Grupa II – godz. 13.15 – 15.15

Warsztaty dla dorosłych

04.09.2021 (sobota), godz. 10.30 – 12.30

Warsztaty rodzinne

04.09.2021 (sobota), godz. 13.30 -15.00

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora