Telefon, nawigacja, telewizja, logistyka, zarządzanie środowiskiem, obserwacja pogody i klimatu: podróże kosmiczne stały się integralną częścią naszego codziennego życia. Od 6 kwietnia stała wystawa „Mobilność” w Muzeum Techniki w Wiedniu skupia się bardziej na tym właśnie temacie.
Wyjątkowa austriacka historia kosmosu
Nowa wystawa Muzeum Techniki poświęcona jest przede wszystkim wkładowi Austrii w badania i technologię kosmosu. Misja AustroMIR w 1991 roku, podczas której kosmonauta Franz Viehböck (pierwszy i jedyny Austriak) przez tydzień przeprowadził w kosmosie 17 eksperymentów, zadziałała niemal jak iskra. Wystawa pokazuje nie tylko oryginalne obiekty z tej misji, takie jak skafander kosmiczny, ale także eksperymenty medyczne i techniczne, które dostarczyły ważnych danych. Dzięki eksperymentom AustroMIR MIGMAS-A i LOGION uzyskano cenną wiedzę techniczną dotyczącą zachowania wiązek jonów w stanie nieważkości, która została włączona do rozwoju silników jonowych „made in Austria”. Efektem tamtej misji jest także rozwój przemysłu związanego z budową satelitów i rakiet.
Austria w „New Space“
Od 2000 roku satelity i wystrzeliwane w kosmos rakiety stawały się coraz tańsze. W obecnej fazie podróży kosmicznych, zwanej też „Nową Przestrzenią” („New Space”), coraz więcej państw, prywatnych firm, a nawet uczelni i szkół buduje własne satelity i prowadzi badania kosmiczne. W „Nową Przestrzeń” zaangażowane są także austriackie firmy, start-upy i instytucje badawcze. Od odbiorników nawigacji satelitarnej po folie izolacyjne, silniki jonowe, zbiorniki paliwa i specjalne chipy komputerów kosmicznych: w każdej europejskiej rakiecie i w wielu satelitach na całym świecie znajduje się technologia kosmiczna z Austrii. Nowa powierzchnia wystawiennicza w Technisches Museum Wien prezentuje innowacyjne projekty i produkty uznanych austriackich firm.
– Bardzo się cieszymy, że Technisches Museum Wien działa teraz jako swego rodzaju „okno wystawowe” dla austriackich działań kosmicznych. W ten sposób szeroka publiczność nie tylko doświadcza inspirującej siły krajowej innowacji, ale poznaje także społeczno-polityczne znaczenie badań kosmicznych dla klimatu i środowiska, mobilności i bezpieczeństwa – dodaje Margit Mischkulnig, dyrektor Departamentu ds. Kosmosu w Federalnym Ministerstwie Ochrony Klimatu, Środowiska, Energii, Mobilności, Innowacji i Technologii.