piątek, 8 listopada, 2024

Krakowska Wieża Ratuszowa zaaranżowana na nowo

Wieża Ratuszowa w czasach przed pandemią była czwartym najczęściej odwiedzanym oddziałem Muzeum Krakowa (w 2019 r. frekwencja wyniosła tam 92 079 osób). Podczas kilku miesięcy otwarcia w 2020 r. mimo obowiązujących ograniczeń i restrykcji sanitarnych oddział nadal cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem turystów. 13 marca będzie otwarta ponownie – już z nową aranżacją.

Wieża Ratuszowa, będąca od 1969 r. oddziałem Muzeum Krakowa (obecnie filią Pałacu Krzysztofory), była do tej pory miejscem, w którym przede wszystkim prezentowano rozmaite wystawy czasowe. W ostatnich dekadach wielokrotnie pełniła funkcję muzealnej letniej galerii, w której eksponowano prace współczesnych artystów krakowskich. We wrześniu 2020 r. uruchomiono znajdujący się w wieży dzwon gwałtowny, który otrzymał imię Bolesław. Jego dźwięk będzie towarzyszył krakowianom przy okazji ważnych wydarzeń i rocznic.

Pod koniec ubiegłego roku powołany został zespół do realizacji w Wieży Ratuszowej nowej, stałej aranżacji, której tematem są dzieje dawnego krakowskiego ratusza. Efekty tych prac będzie można oglądać już od 13 marca. Historia ratusza zostanie pokazana w trzech perspektywach: przestrzennej, samorządowej i społecznej. Przemierzając kolejne piętra wieży, zwiedzający będzie mógł zobaczyć m.in. rekonstrukcje cyfrowe ratusza przedstawiające jego stan po kolejnych przebudowach i rozbudowach. Zapozna się także z funkcjonowaniem gminy miejskiej oraz związanych z nią instytucji oraz urzędów (Rada Miejska, ława, kancelaria, archiwum, urzędy hutmana ratusznego i kata). Dowie się także, kim byli mieszczanie tworzący gminę miejską oraz jakie warunki trzeba było spełnić, żeby zostać przyjętym do prawa miejskiego. Aranżacja będzie także eksponowała miejsca i elementy zachowane in situ, m.in. znaki kamieniarskie, dekorację rzeźbiarską pomieszczenia na I piętrze wieży, mechanizm zegara oraz dzwon Bolesław.

Na poszczególnych piętrach wieży zastosowano różne rozwiązania aranżacyjne w postaci m.in. multimediów, wielkoformatowych wydruków w technice 3D, makiet, rekonstrukcji strojów historycznych. Część z zastosowanych elementów aranżacji prezentowana była wcześniej na wystawie Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń, pokazywanej w Pałacu Krzysztofory do listopada 2020 r. Na potrzeby aranżacji w wieży powstały także zupełnie nowe rozwiązania. Niewątpliwą atrakcją będzie umieszczony na II piętrze wydruk 3D prezentujący drzwi z Izby Pańskiej ratusza, które pokazane zostały w naturalnej wielkości. Eksponowane będą także oryginalne zabytki oraz ich kopie (m.in. insygnia władzy).

Stworzenie nowej aranżacji stanowi punkt wyjścia do dalszych działań. Planowane jest przygotowanie nowej oferty edukacyjnej, skierowanej zarówno do indywidualnych odbiorców, jak i zorganizowanych grup. Będą się na nią składać spacery miejskie, oprowadzania po wieży i zwiedzania dla rodzin. Zaplanowane jest również wprowadzenie biletu łączonego z Rynkiem Podziemnym, a także z Pałacem Krzysztofory (po otwarciu nowej wystawy stałej). W związku z powstaniem nowej aranżacji Wieży Ratuszowej trwają także prace nad stworzeniem nowego przewodnika po oddziale. Dostępny w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej), będzie gotowy na początek sezonu letniego.    

Wieża Ratuszowa z nową aranżacją zostanie otwarta 13 marca 2021 r.

Godziny udostępniania:

poniedziałek 11.00-15.00

wtorek – niedziela 11.00-18.00

foto: Muzeum Krakowa, CC BY 3.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...