piątek, 20 grudnia, 2024

Krakowski Dzień Dziecka

Jest taki dzień w roku, na który czekają wszystkie dzieci – to oczywiście Dzień Dziecka. Jak co roku miejskie instytucje i jednostki przygotowały dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta moc atrakcji.

Dzień Dziecka w instytucjach kultury

Nie ma chyba w Krakowie dziecka w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym, które nie znałoby choćby jednej z opowieści Justyny Bednarek o fascynujących przygodach skarpetek. Nowa propozycja tej autorki-„Hip, hip, kura!” (Wydawnictwo Świetlik), zilustrowana przez Nikę Jaworowską-Duchlińską, została uznana za najlepszą książkę dziecięcą i młodzieżową w tegorocznej edycji Nagrody Żółtej Ciżemki – konkursu organizowanego przez Bibliotekę Kraków. Gala wręczenia nagrody odbędzie się 1 czerwca w ogrodzie Biblioteki Głównej (ul. Powroźnicza 2) podczas rodzinnego pikniku literackiego. To okazja do spotkania z Justyną Bednarek oraz Niką Jaworowską-Duchlińską. Fragmenty książki przeczyta Julia Łukowiak. Uczestnicy pikniku będą mogli także wziąć udział w warsztatach plastycznych tworzenia żab i kur, obejrzeć wystawę na temat historii Nagrody Żółtej Ciżemki czy spotkać postaci z powieści Stanisława Pagaczewskiego.

Rodzinne oprowadzanie po wystawie „Daj mi wszystko”, czytanie performatywne z Zuzanną Skolias-Pakułą, gra terenowa i otwarcie Stacji Kreacji, czyli połączonej z częścią ekspozycyjną przestrzeni zaprojektowanej i przeznaczonej dla rodzin z dziećmi w różnym wieku: od niemowląt do dzieci w wieku szkolnym. Znajdziemy tu m.in. pufy, stoliki z krzesłami i dużo książek o sztuce. Tak zapowiada się Dzień Dziecka w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki – plan wydarzeń.

Muzeum Krakowa zaprasza na Dzień Dziecka zorganizowany pod hasłem „Kraków kołem się toczy”. Historia naszego miasta jest bogata, kolejne warstwy historyczne ciągle narastają i wzbogacają wielowiekowy życiorys miasta. Muzeum Krakowa przywołuje miejsca, tradycje, przedmioty, które na stale wpisały się w lokalną tradycję. Barbakan, Planty, wianki, barwne klomby, zabawy, wspólny czas spędzany w kręgu – co łączy te pojęcia? Oczywiście motyw koła! Na tym właśnie okrągłym motywie skupimy się podczas tegorocznego Dnia Dziecka, który Muzeum Krakowa będzie świętować z najmłodszymi przez dwa dni: 1 i 2 czerwca, w różnych oddziałach. Koło symbolizuje równowagę, harmonię, doskonałość, nieskończoność. Niech więc radość i zabawa trwa w nieskończoność! Na najmłodsze krakowianki i krakowian czeka mnóstwo atrakcji przygotowanych m.in. w pałacu Krzysztofory, Starej Synagodze, Rynku Podziemnym, Muzeum Nowej Huty oraz Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego – szczegółowy plan.

Nowohuckie Centrum Kultury młodym naukowcom proponuje zajęcia na czterech wydziałach Nowohuckiego Uniwersytetu Dzieci. Będą roboty i eksperymenty z suchym lodem, będzie zabawa z czasem i detektywistyczna wyprawa do dżungli. A wszystkich – niezależnie od naukowych czy detektywistycznych zainteresowań – NCK zaprasza na rodzinny koncert zespołu Czereśnie w sobotę, 1 czerwca o godz. 11.00. Poznaj szczegóły wydarzenia.

A co przygotowało Muzeum Inżynierii i Techniki? Na początek wspólne oglądanie bajek wyświetlanych przy użyciu rzutnika z lat 80-tych. Następnie rodzinna gra na wystawie „Miasto. Technoczułość” (nagrodzonej niedawno najważniejszą muzealną nagrodą), a po południu kreatywne budowanie w Strefie Klocków. Na najmłodszych czekają także atrakcje w Ogrodzie Doświadczeń im. St. Lema, gdzie odbędą się zajęcia „Laboratorium przyrodnicze”. Plan wydarzeń.

Do spędzenia Dnia Dziecka w teatrze zaprasza Teatr Bagatela, który w ten szczególny weekend pokaże „Przygody Tomka Sawyera”Teatr Groteska przygotował pokazy „Pięknej i Bestii”. Warto także od razu zaplanować udział w przedsięwzięciu, które Groteska od wielu lat organizuje w terminie zbliżonym do Dnia Dziecka – czyli w Paradzie Smoków (w tym roku w terminie 8-9 czerwca).

W niedzielę, 2 czerwca Teatr Ludowy po raz kolejny wypełni się chętnymi na obejrzenie przygód najrezolutniejszej dziewięciolatki w historii literatury dziecięcej – „Pippi”. Tego samego dnia w Teatralnym Instytucie Młodych zostanie pokazany spektakl „The Clash / Zderzenie” − projekt partycypacyjny przygotowany w porozumieniu z krakowską młodzieżą wchodzącą w dorosłość. W końcu Dzień Dziecka można świętować w każdym wieku.

Działające w Centrum Kultury Podgórza kluby: m.in. Skotniki, Ruczaj, Wróblowice i Swoszowice zapraszają najmłodszych mieszkańców do wspólnej zabawy z okazji Dnia Dziecka (który przeciągnie się na kilka pierwszych dni czerwca) – w programach między innymi imprezy plenerowe, wspólne zabawy, warsztaty, dmuchańce. W forcie Borek wystąpi Krakowski Chór Dziecięcy, a do Centrum Sztuki Współczesnej Solvay na spektakl „Cyrk” zaprasza Teatr Chrząszcz. Szczegóły na stronie CKP.

Niebanalnie Dzień Dziecka można spędzić na Wesołej. Rodziców z dziećmi zapraszamy wyjątkową, immersyjną wystawę „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. To okazja, by znaleźć się w samym środku słynnych fresków Michała Anioła i dojrzeć najdrobniejsze szczegóły malowideł. Zobacz szczegóły terminów i biletów.

Wyjątkowy Dzień Dziecka w zajezdni tramwajowej MPK w Krakowie

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za siedmioma morzami… Ależ wcale nie! Zupełnie blisko, bo tylko za dwoma torami tramwajowymi w Krakowie, w zajezdni tramwajowej Podgórze, przy ul. J. Brożka 3 będziemy w sposób wyjątkowy świętować Dzień Dziecka. Wszystkich najmłodszych pasażerów Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie zaprasza do wspólnej zabawy w najbliższą niedzielę, 2 czerwca od godz. 11.00 do 14.00.

Dzień Dziecka w miejskich jednostkach pomocy społecznej

Jednostki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie jak co roku angażują się w organizację Dnia Dziecka nie tylko dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Z okazji tego święta organizowane są także pikniki rodzinne i wydarzenia integracyjne.

10. urodziny Centrum Kongresowego ICE Kraków

Centrum Kongresowe ICE Kraków zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami na niezapomniane wydarzenie „ICE Kraków dzieciom”. Już 1 czerwca z okazji 10. rocznicy otwarcia obiektu moc atrakcji dla dzieci, ale i dorosłych. Wśród nich m.in. projekcja filmu „Baranek Shaun”, pokazy walki karate, zabawy i animacje, warsztaty plastyczne, a także interaktywne widowisko organizowane przez Centrum Kultury Podgórze i koncert dla całej rodziny pod hasłem „Dekada inspiracji”. Świętuj Dzień Dziecka z ICE Kraków!

Muzyczny początek czerwca w Teatrze Groteska

Koncert piosenek ze znanych i uwielbianych przez dzieci spektakli to propozycja Teatru Groteska na zbliżający się długi weekend. „Bajka posklejana archiwisty Jana” w reżyserii Lecha Walickiego swoją premierę będzie miała 31 maja, a 2 czerwca będzie można ją zobaczyć w otoczeniu zieleni Parku Zdrojowego Mateczny.

Dzień Dziecka na sportowo!

Z okazji Dnia Dziecka, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zaprasza młodych miłośników aktywności fizycznej na wyjątkowe zawody lekkoatletyczne, które odbędą się w sobotę, 1 czerwca w godz. 9.00–11.00 na obiektach kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy Zespole Szkół nr 1 w Krakowie (ul. Ułanów 3). Impreza zorganizowana zostanie dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat, obowiązują zapisy internetowe i limit miejsc – 120 uczestników.

Integracyjny Dzień Dziecka dla rodzin wcześniaków

W sobotę, 1 czerwca przed Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się Integracyjny Dzień Dziecka. Wydarzenie plenerowe ma na celu integrację i aktywizację krakowskich rodzin z dziećmi urodzonymi przedwcześnie oraz z niepełnosprawnościami.

Przyjdź do Symbiozy na Dzień Dziecka

Dla młodszych… i nieco starszych krakowian Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” przygotowało na Dzień Dziecka, na sobotę, 1 czerwca, bezpłatne zajęcia pilatesu w Lesie Wolskim. Obowiązują zapisy.

Dzień Dziecka z krakowskim CHT

W niedzielę, 2 czerwca, w godz. 10.00–15.00, na terenie targowiska miejskiego „Tandeta” odbędzie się wydarzenie plenerowe „Dzień Dziecka z krakowskim CHT”. W programie: gry, zabawy, konkursy dla najmłodszych. Organizatorzy zaplanowali także poczęstunek. Wydarzenie ma na celu promocję targowiska wśród klientów i okolicznych mieszkańców oraz integrację z lokalną społecznością.

Dzień Dziecka w klubie rodziców z dziećmi do lat 3 – ul. Witosa 39 (Kurdwanów)

  • 3 czerwca, godz. 14.30–16.00 – Dzień Dziecka: Malowanie twarzy (nie są wymagane zapisy);
  • 4 czerwca, godz. 17.00 – 18.00 – Etno Bobo: wydanie specjalne na Dzień Dziecka (obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona).

Etno Bobo – warsztaty ogólnorozwojowe łączące w sobie elementy sensoryki, natury, ruchu, muzyki, folkloru. Zajęcia te wspierają rozwój dzieci w zakresie funkcji rozpoznawania i przetwarzania bodźców sensorycznych z układu czucia głębokiego, układu przedsionkowego, zmysłu równowagi, zmysłu dotyku, wzroku, słuchu, węchu. Zajęcia dla dzieci chodzących.

Dzień Dziecka w krakowskim zoo

W piątek, 31 maja i sobotę, 1 czerwca ogród zoologiczny w Krakowie zaprasza na imprezy, zabawy i konkursy z okazji Dnia Dziecka. Na dzieci i dorosłych czekać będą wozy strażackie, policyjne, warsztaty detektywistyczne, sympatyczne wielkie maskotki chodzące po alejkach, gry i zabawy zoologiczne z nagrodami oraz wystawa wielkich bezkręgowców. Po alejkach od godz. 12.00 do 17.00 jeździć będzie lotna czytelnia z książkami dla dzieci. Dodatkowo w sobotę dostępne będzie stoisko edukacyjne związane z promocją zrównoważonych połowów w morzach i oceanach, malowanie buziek i gry ruchowe z animatorkami.

Weekend Dziecka w Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”

Jeden dzień to za mało na świętowanie, dlatego centrum zaprasza najmłodszych z rodzicami i opiekunami na cały weekend zabaw. Wśród atrakcji animacje, kącik malucha, gry i zabawy, dmuchańce, popcorn, wata cukrowa, lody i gofry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...