niedziela, 22 grudnia, 2024

Królewskie zwierzęta na wystawie w Wersalu

Od 12 października w Pałacu w Wersalu prezentowana będzie wystawa Zwierzęta króla pokazująca przedstawicieli tysięcy zwierząt, które zamieszkiwały w zamku pod Ancien Regime. Publiczność będzie mogła odkryć, jak wysoką pozycję zwierzęta odgrywały na królewskim dworze.

Czy możemy sobie dziś wyobrazić Pałac Wersalski i jego ogrody pełne zwierząt? Tymczasem dawniej zamieszkiwały w nim dziesiątki zwierząt domowych. Psy, małpy, koty i ptaki mieszkały w pokojach i na korytarzach. W nieistniejącej już Menażerii żyły najrzadsze zwierzęta, od ostronosów po kazuary czy żurawie. W parku było mnóstwo zwierzyny, w królewskich stajniach trzymano 2000 koni, a w dużej hodowli – 300 psów myśliwskich. Zwierzęta pojawiają się również wszędzie w dekoracjach zamku i ogrodów, gdzie są reprezentowane ze względu na swoją mitologiczną lub polityczną symbolikę. 

Z okazji wystawy King’s Animals fauna ta powróci do Wersalu, choć tak naprawdę wcale stąd do końca nie zniknęła. Najlepsi malarze króla: Bernaerts, Boel, Le Brun, Desportes czy nawet Oudry przedstawiali je na równi z osobowościami dworu. Ulubione psy władców również miały prawo do portretów, zwiedzający będą mogli więc spotkać Misse, Turlu, Tane, Blonde, Diane… a nawet Generała, kota Ludwika XV, na portrecie autorstwa Oudry’ego. 

Wizerunki zwierząt były również tkane w Manufakturze des Gobelins, a także preparowane i prezentowane w Królewskiej Akademii Nauk. Trafił tam np. słoń Ludwika XV, a także szkielet słonia ofiarowanego Ludwikowi XIV przez króla Portugalii. 

Obrazy, rzeźby, gobeliny, porcelana, prace złotnicze… Na potrzeby wystawy zgromadzono około 300 prac, które będą świadczyć o wszechobecności zwierząt w Wersalu. Pochodzą one z około pięćdziesięciu kolekcji francuskich i światowych, m.in. Muzeum Luwru, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Łowiectwa i Przyrody, Muzeum Uffizi we Florencji, Narodowego Muzeum Ceramiki oraz Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu w Pawii. 

Wystawę Zwierzęta króla będzie można oglądać od 12 października 2021 r. do 13 lutego 2022 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...