Od 12 października w Pałacu w Wersalu prezentowana będzie wystawa Zwierzęta króla pokazująca przedstawicieli tysięcy zwierząt, które zamieszkiwały w zamku pod Ancien Regime. Publiczność będzie mogła odkryć, jak wysoką pozycję zwierzęta odgrywały na królewskim dworze.
Czy możemy sobie dziś wyobrazić Pałac Wersalski i jego ogrody pełne zwierząt? Tymczasem dawniej zamieszkiwały w nim dziesiątki zwierząt domowych. Psy, małpy, koty i ptaki mieszkały w pokojach i na korytarzach. W nieistniejącej już Menażerii żyły najrzadsze zwierzęta, od ostronosów po kazuary czy żurawie. W parku było mnóstwo zwierzyny, w królewskich stajniach trzymano 2000 koni, a w dużej hodowli – 300 psów myśliwskich. Zwierzęta pojawiają się również wszędzie w dekoracjach zamku i ogrodów, gdzie są reprezentowane ze względu na swoją mitologiczną lub polityczną symbolikę.
Z okazji wystawy King’s Animals fauna ta powróci do Wersalu, choć tak naprawdę wcale stąd do końca nie zniknęła. Najlepsi malarze króla: Bernaerts, Boel, Le Brun, Desportes czy nawet Oudry przedstawiali je na równi z osobowościami dworu. Ulubione psy władców również miały prawo do portretów, zwiedzający będą mogli więc spotkać Misse, Turlu, Tane, Blonde, Diane… a nawet Generała, kota Ludwika XV, na portrecie autorstwa Oudry’ego.
Wizerunki zwierząt były również tkane w Manufakturze des Gobelins, a także preparowane i prezentowane w Królewskiej Akademii Nauk. Trafił tam np. słoń Ludwika XV, a także szkielet słonia ofiarowanego Ludwikowi XIV przez króla Portugalii.
Obrazy, rzeźby, gobeliny, porcelana, prace złotnicze… Na potrzeby wystawy zgromadzono około 300 prac, które będą świadczyć o wszechobecności zwierząt w Wersalu. Pochodzą one z około pięćdziesięciu kolekcji francuskich i światowych, m.in. Muzeum Luwru, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Łowiectwa i Przyrody, Muzeum Uffizi we Florencji, Narodowego Muzeum Ceramiki oraz Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu w Pawii.
Wystawę Zwierzęta króla będzie można oglądać od 12 października 2021 r. do 13 lutego 2022 r.