środa, 22 stycznia, 2025

Krystiana Robb-Narbutt „Cień dotyka mnie. Wiersze i proza” – promocja książki

Zapraszamy na promocję książki „Cień dotyka mnie. Wiersze i proza” Krystiany Robb-Narbutt wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego pod patronatem ŻIH. Spotkanie poprowadzi prof. Katarzyna Kuczynska-Koschany, a jej gośćmi będą redaktorzy książki prof. Marta Tomczok i prof. Piotr Mitzner. Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

Krystiana Robb-Narbutt (1945-2006) to artystka na wskroś intrygująca: rysowniczka, twórczyni instalacji artystycznych, przy tym pisarka i poetka, podróżniczka, uwikłana w narodowo-religijno-tożsamościowe napięcia, nieobojętna na sprawy społeczne… Jej bogata twórczość i nietuzinkowa biografia wprost domagają się omówienia i interpretacji. Próbę taką podjęli ostatnio Marta Tomczok i Piotr Mitzner.

Tom Cień dotyka mnie. Wiersze i proza stanowi zbiór wszystkich opublikowanych wierszy i narracji artystki, rozproszonych wcześniej w tomikach, wydawnictwach okolicznościowych i czasopismach. Jak napisała o jej twórczości Izabela Kowalczyk, utwory te „są ulotne, zlepione ze strzępów i skrawków codzienności, zamieszkiwanej przez ludzi, owady, zwierzęta i anioły”.

Publikację uzupełniają: obszerny biogram, reprodukcje dzieł plastycznych Krystiany (niestety, tylko wybranych), przygotowujący Czytelnika do lektury wstęp, nota edytorska, a także impresje na temat artystki i jej twórczości przygotowane przez znakomitości polskiej humanistyki, m.in. Leszka Szarugę czy Tadeusza Sławka.

_____

prof. dr hab. Katarzyna Kuczyńska-Koschany  – polonistka, komparatystka, eseistka, autorka wierszy, prozy poetyckiej i autobiograficznej. Zajmuje się interpretacją poezji, recepcją poetycką w Polsce (Rilke, Rimbaud), Zagładą Żydów, synapsami poezji i plastyki, europejskim i polskim esejem literackim, polską poezją dziecięcą. Autorka m.in. książek: Rycerz i Śmierć. O „Elegiach duinejskich” Rainera Marii Rilkego (2010; wyd. II, 2015), Interlinie w ciemności. Jednak interpretacja (2012), „Все поэты жиды“. Antytotalitarne gesty poetyckie i kreacyjne wobec Zagłady oraz innych doświadczeń granicznych (2013), Tuwim. Pęknięcie (2021). Opublikowała tomy prozy poetyckiej Zielony promień (2006) oraz Łania w styczniu (2022).

prof. dr hab. Marta Tomczok – historyczka literatury, krytyczka, badaczka kulturowych kontekstów Zagłady, historii środowiskowej węgla i przemysłu, wydawczyni. Autorka m.in. publikacji Czyja dzisiaj jest Zagłada? Retoryka – ideologia – popkultura (2017), Metonimie Zagłady. O polskiej prozie lat 1987–2012 (2013), Trofea wyobraźni. O prozie Leo Lipskiego (2011).

prof. dr hab. Piotr Mitzner – teatrolog, poeta, biograf, edytor. Pracował w teatrach, w wydawnictwach niezależnych („Krąg”, „Karta”, „Spółka Poetów”) i w Muzeum Iwaszkiewiczów. Prowadził ośrodek kultury „Koło Podkowy”. W latach 1999-2021 był nauczycielem akademickim (UKSW), a w latach 2000-2018 zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Nowaja Polsza”. Jest członkiem Zarządu Polskiego PEN Clubu. Jest redaktorem serii „Biblioteka Zapomnianych Poetów”, wydawanej przez Ośrodek Brama Grodzka w Lublinie. Nominowany do nagród poetyckich: Silesiusa, Nike, Nagrody Literackiej m. st. Warszawy i Cogito. Laureat nagród Orfeusza (2020) i KOSA (2021). Zajmuje się twórczością Jarosława Iwaszkiewicza, literaturą lat wojny i okupacji oraz emigracją polską i rosyjską.

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...