piątek, 26 kwietnia, 2024

Kulturalna choinka, czyli przegląd świątecznych prezentów [ARTYKUŁ NIESPONSOROWANY, ALE Z SERCA POLECANY]

Prócz uszek, mandarynek, pierników i serników, grudzień wiąże się też z upominkami. Poniżej przedstawiam swoje pomysły na podarki, nie tylko dla Muzealników.

Karta podarunkowa

Jak nazwa wskazuje, karta podarunkowa, a zatem – załatwia sprawę. A przynajmniej powinna, tym bardziej, że z roku na rok niemal cała branża usługowa, sklepy i instytucje szaleją ze swoją okolicznościową ofertą. Między innymi, Muzeum Śląskie i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zachęcają do zakupu biletu-prezentu o długim terminie realizacji. Ta swoista klęska urodzaju nasuwa pytanie – czy każdy miłośnik kultury i sztuki ucieszy się ze swojego chleba powszedniego? To już kwestia bardzo dyskusyjna… 😉


Vouchery Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, via: https://muzeum1939.comarch-esklep.pl/

Subtelnie i z klasą

Biżuteria to taki rodzaj upominku, który często przysparza kłopoty natury estetycznej. Kamień czy cyrkonia? Złoto czy srebro? Łańcuch czy łańcuszek? Zadania nie ułatwia polska marka VULÉE, która prezentuje 3 kolekcje: Shapes, Nature oraz Body, w wariancie srebrnym lub pozłacanym. Wybór jest naprawdę ogromny i ciężko się zdecydować na jeden naszyjnik czy broszkę… Ale! Święta są raz w roku, więc może warto zaszaleć i skompletować set? Lub dwa? Tym bardziej, że każdy element jest autorskim projektem realizowanym w lokalnej pracowni, więc i wspieramy Twórców, i cieszymy oko czymś wyjątkowym.

Namiastka tego, co czeka na Was na vulee.pl, via: VULÉE

Zaplanować nieplanowane

W dobie e-terminarzy i dziesiątek aplikacji poświęconych lepszej organizacji dnia/tygodnia/życia, warto postawić na klasykę – o ile kalendarze wiszące towarzyszące w biurach i gabinetach są dostępne dla ogółu, tak te w formie notesu mogą być czymś poniekąd… tajnym. Ciekawą propozycją jest Notes uważności autorstwa Joanny Jurgi, który bez wątpienia ucieszy miłośników kontemplacji, szeroko pojętej kultury i… ekologicznego papieru.

Możemy w nim notować, planować, bazgrać, kreślić i wyklejać. Innymi słowy, uzewnętrzniać się na swój sposób, który autorka stara się nam zdefiniować w formie 12 wskazówek do odkrycia siebie. Jak nazwa wskazuje, kładzie nacisk na uważność – może dzięki tym 160 stronom na nowo poznamy coś, co wydaje się nam już znane?

Notes uważności by Jo Jurga via: Sklep Bęc Zmiana

Zarówno zakochani, jak i poszukujący drugiej połowy, powinni sięgnąć po Kalendarz Muzeum Narodowego we Wrocławiu – w tym roku to właśnie MIŁOŚĆ stanowi motyw przewodni. „Kochane” reprodukcje ze zbiorów MN okrasiły każdy z tygodni.

Kalendarz 2022 via: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wisienki na torcie

Coraz częściej słyszy się o idei minimalizmu i ograniczaniu zbęd… Ale, ale – przecież mamy Święta!

W przypadku dodatków do odzieży, miewamy swoje słabości – małe, a cieszy, prawda? Taka drobnostka, jak ZakoPiny – emaliowane przypinki z tatrzańskimi motywami, nawiązującymi do twórczości Zofii Stryjeńskiej – z pewnością ucieszą nawet najbardziej zagorzałego minimalistę. Pamiątka z gór zawsze przy sobie? Czemu nie!

ZakoPiny via: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Słabość do sztuki użytkowej jest czymś godnym uwagi, o ile mamy ku temu miejsce – każda forma kolekcjonerstwa wymaga – mniej lub bardziej – przestrzeni właśnie. Warto jednak zrobić miejsce dla rękodzieła Pani Kingi, działającej pod szyldem Potoczone – zachwyt gwarantowany! Załączam tylko ilustracje, bo komentarz do tych cudeniek jest zbędny.

Przykładowe dzieła z pracowni Potoczone, via: facebook.com/potoczone

Zainspirowani rękodziełem? Świetnie, co zatem powiecie na samodzielne stworzenie czegoś, co przyda się każdemu? Chodzi o… mydło (współcześnie jeszcze bardziej „na topie”, niż kiedykolwiek). Z ogromnym szacunkiem do wiodących marek – Ania z bloga Ważkowa pokazuje nam, że klasyczna kostka odchodzi do lamusa!


Tak, to mydło! via: wazkowa.pl

Co nieco do biblioteczki

Śmiem twierdzić, że książki to jedna z lepszych rzeczy, jaka przydarzyła się ludzkości (może poza pączkami z bitą śmietaną, ale o tym kiedy indziej). Podobnie jak w przypadku wspominanego już zbieractwa, każdy egzemplarz = objętość = miejsce, z którym bywa różnie. Pojawia się jednak pewne ALE, bo niektóre publikacje warto mieć pod ręką w formie tradycyjnej. Do tego grona zaliczyłabym bezapelacyjnie podręcznik „Dzieci i sztuka”, poświęcony edukacji na płaszczyźnie sztuki, kultury i wszystkiego, co sprawia, że możemy zaspokoić ciekawość nawet najbardziej wymagających Dzieciaków.


Dzieci i sztuka, via: Małopolski Instytut Kultury w Krakowie

Zapakować i voilà!

Czegokolwiek byśmy nie kupili, wisienką na torcie jest opakowanie – łódzka marka Pan Tu Nie Stał ukazuje nam gastronomiczną magię Świąt na tyle dosadnie, że szlagierowa sałatka jarzynowa stanowi odrębny byt w formie… papieru pakowego.

Sał… papier pakowy, via: Pan Tu Nie Stał

Najcenniejszy

Brzmi patetycznie i górnolotnie, ale to właśnie wspólny czas jest najlepszą formą prezentu. Nie zapominajmy o tym i pozwólmy sobie zwolnić. Kevin poczeka, pierogi można zamrozić, a kalorie w grudniu liczą się przez pół. Cieszmy się tymi chwilami, czego z serca życzę każdemu Czytelnikowi! 🙂

Wykaz sklepów:
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku https://muzeum1939.comarch-esklep.pl
VULÉE https://vulee.pl
Fundacja Bęc Zmiana https://sklep.beczmiana.pl/
Muzeum Tatrzańskie https://muzeumtatrzanskie.pl/sklep/
Muzeum Narodowe we Wrocławiu https://sklep.mnwr.pl/strona-glowna/1033-kalendarz-2022.html
Pracownia Potoczone https://www.facebook.com/potoczone
Blog Ani Ważkowa https://wazkowa.pl
Małopolski Instytut Kultury https://mik.krakow.pl/products/dzieci-i-sztuka/
Sklep Pan Tu Nie Stał https://pantuniestal.com/

instagram.com/babazmuzeum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Aleksandra Wańczyk
Aleksandra Wańczyk
Muzeolożka, czynna muzealniczka, asystentka Osób Niepełnosprawnych, członkini ICOM Polska, pilotka wycieczek. Organizatorka konferencji i seminariów z zakresu edukacji muzealnej i dostępności. Miłośniczka prac twórczych, literatury faktu, gotowania i... bloków. Od lat jestem nierozerwalnie związana z wolontariatem i działalnością pro-bono. Dzięki Muzeon.pl mogę podzielić się swoimi przemyśleniami na rozmaite tematy. Zainteresowania badawcze kieruję wszędzie tam, gdzie czynnik ludzki - szczególnie ten "trudny".

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...