czwartek, 7 listopada, 2024

Kulturalny lipiec w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Hetmański Bal

1 lipca 2022 r. o godz. 16.00, dziedziniec przed Ratuszem, Rynek Kościuszki 10 (w razie niepogody spektakl odbędzie się w białostockim Ratuszu)

Hetmański Bal to spektakl, w którym grupa Spider Demon Massacre pragnie wyprawić urodziny jednemu z najbardziej zasłużonych mieszkańców Białegostoku – Janowi Klemensowi Branickiemu. Przy stole zasiądą najdostojniejsi goście oraz przyjaciele, a całą uroczystość poprowadzi nadworny aktor, gawędziarz. W tym spotkaniu przyjrzymy się historii naszego miasta z różnych stron. Nie boimy się zajrzeć w jasne i ciemne zakamarki naszego kulturowego dziedzictwa. W każdym elemencie historii tkwi potencjał, który odpowiednio wykorzystany może uczyć i doprowadzić do czegoś ważnego. Mamy nadzieję, że wspólnie będziemy mogli odkryć wartość, piękno i dumę z miejsca, w którym mieszkamy.

Na uroczystość urodzinową zaproszeni są wszyscy, którzy chcą wyruszyć w niezwykłą opowieść o niezwykłych ludziach.

  • Reżyseria
    Dawid Malec
  • Scenariusz
    Patryk Ołdziejewski
  • Kostiumy
    Elżbieta Wysocka
  • Scenografia, grafika
    Krzysztof Kasztan Piotrowski
  • Elementy plastyczne
    Szymon Ambrożewicz
  • Choreografia
    Magdalena Ołdziejewska
  • Konsultacje lalkowe
    Kamila Wróbel-Malec
  • Obsada
    Kamila Wróbel-Malec, Magdalena Ołdziejewska, Beata Janowicz (gościnnie), Dawid Malec, Patryk Ołdziejewski

Patronat medialny: Polskie Radio Białystok, TVP3 Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna.

Przyjaciele: Nie Teatr, Teatr Dramatyczny w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek, Muzeum Historii Medycy i Farmacji, The Mask.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zadanie „Jan Klemens Branicki – 333. rocznica urodzin Hetmana”.


Kształt piękna – STAN WYS | RZEŹBA

Wernisaż 1 lipca 2022 r., godz. 18.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, ul. Świętojańska 17

Wystawa „Kształt piękna” w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego poświęcona twórczości Stanisława Wysockiego zaliczanego do najważniejszych czynnych twórczo, współczesnych polskich artystów – rzeźbiarzy. Jego dzieła, wykonane w brązie, ukazują postacie ludzkie, przeważnie kobiece, sprowadzone do uproszczonych, geometrycznych kształtów. Są to zarówno prace kameralne, jak i monumentalne stworzone z myślą o eksponowaniu ich w przestrzeni publicznej.

Stanisław Wysocki – ur. 1949 r. w Ełku. W latach 1978-1980 studiował w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1980 r. rozpoczął praktykę w renomowanej odlewni rzeźb Hermann Noack Bildgiesserei w Berlinie Zachodnim. Poznał tam osobiście wybitnego rzeźbiarza Henry’ego Moore’a. Współpraca przy wykonywaniu rzeźb słynnego Anglika zaowocowała pobytem w pracowniach Moore’a w Perry Green i wywarła duży wpływ na dalszą twórczość Wysockiego. W trakcie praktyki rozpoczął studia w Hochschule der Künste w Berlinie. W 1986 r. powrócił do Wrocławia. W 1990 r. wraz z grupą wrocławskich artystów wystawił swoje prace w Cannden Art Center w Londynie. Pierwszą samodzielną wystawę zrobił w roku 1991 we wrocławskiej „Desie”. Jego pracami zainteresowały się wówczas prestiżowe, skandynawskie galerie. Od tego czasu jego rzeźby znane są w całej Europie i za oceanem, można je też podziwiać na najsłynniejszym liniowcu świata RMS Queen Mary 2.

Patronat medialny: Polskie Radio Białystok, TVP3 Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zadanie „Realizacja wystawy pt. Kształt piękna (wystawa poświęcona twórczości artysty — rzeźbiarza Stanisława Wysockiego).


Colloquia Braniciana – moda

3 lipca 2022 r., godz. 13.00, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2 

Colloquia Braniciana to nowy cykl Muzeum Podlaskiego popularyzujący dokonania rodu Branickich herbu Gryf na Podlasiu oraz dzieje i kulturę osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej.

Tematem trzeciego spotkania będzie moda. Wykład pt. Kornety i harcapy – wpływy mody francuskiej i niemieckiej w Polsce w XVIII wieku wygłosi dr Anna Straszewska – historyczka sztuki i kostiumolożka z Instytutu Sztuki PAN. Prelekcji będzie towarzyszyć prezentacja strojów, fryzur, gier oraz dekoracji XVIII-wiecznego stołu w wykonaniu Towarzystwa Stanisławowskiego.

Dodatkowe atrakcje: interaktywne gry i zabawy, słodki poczęstunek oraz niespodzianka – bańki mydlane dla dzieci!

___

Colloquia rozpisane zostały na pięć sesji wykładowo-eventowych, poświęconych dziedzinom sztuki obecnym na hetmańskim dworze w Białymstoku: literaturze, wojsku, modzie, kuchni i muzyce. Każde spotkanie składa się z przystępnego wykładu oraz rekonstrukcji historycznej.

Colloquia odbywają się w obiektach Muzeum Podlaskiego stanowiących dziedzictwo tego potężnego magnackiego rodu – Ratuszu, który Jan Klemens Branicki wzniósł w centralnym punkcie miasta, oraz otoczonej parkiem letniej rezydencji hetmana w Choroszczy, w której mieści się obecnie Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Współorganizator: INSTYTUT HISTORII im. Tadeusza Manteuffla POLSKIEJ AKADEMII NAUK.

Patronat medialny: Polskie Radio Białystok, ProAnima.pl, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zadanie „Realizacja sesji wykładowo-eventowej pod nazwą Colloquia Braniciana”

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1126882151195794?ref=newsfeed

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...