piątek, 22 listopada, 2024

„Kulturę mamy we krwi”. Akcja krwiodawcza przy Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Dużymi krokami zbliża się akcja krwiodawcza skierowana do pracowników gdańskich instytucji kultury. Pierwsza odsłona wydarzenia ma na celu promocję honorowego krwiodawstwa w środowisku lokalnych twórców, muzealników, artystów, malarzy i rzeźbiarzy. Krew pobierana będzie 16.03.2023 r. na parkingu przed główną siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na wyspie Ołowiance.

Mobilizacja w szczytnym celu

Celem akcji „Kulturę mamy we krwi”, będzie przede wszystkim pozyskanie bezcennego „daru życia”, stanie się ona również okazją do integracji osób pracujących na co dzień w stowarzyszeniach, fundacjach, klubach, muzeach, teatrach, galeriach i różnego typu pracowniach. Zebrana dzięki niej krew, pomoże zasilić gdański bank krwi i będzie służyć ratowaniu zdrowia i życia ludzi. Akcja mimo, iż uwzględnia konkretną grupę docelową, ma charakter otwarty. Do wspólnego dzielenia się swoim darem serca zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Gdańska. – Zdajemy sobie sprawę, że powodzenie akcji uzależnione jest od zaangażowania krwiodawców. Mocno wierzymy, że wydarzenie odbije się w mieście szerokim echem i skupi wokół siebie ludzi o wielkim sercu – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Jak się przygotować?

Krew będzie mogła oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o wadze ciała powyżej 50 kg. Nie należy przychodzić do oddania krwi na czczo. Do ambulansu należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim niskotłuszczowym posiłku. – Przed oddaniem krwi należy pić dużo wody lub soków owocowych, a pół godziny wcześniej nie wskazane jest palenie papierosów. Na dobę przed oddaniem krwi zakazane jest także spożywanie alkoholu – tłumaczy Łukasz Grygiel z Działy Promocji NMM. Warunkiem zarejestrowania się do oddania krwi jest okazanie dokumentu ze zdjęciem. Nie trzeba mieć żadnych wyników laboratoryjnych, nie trzeba też znać swojej grupy krwi.

Oddajesz krew – ratujesz życie

Samo oddawanie krwi trwa średnio 8 minut. Łączny pobyt w ambulansie, od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi trwa ok. 1 godziny, a jednorazowo pobiera się  450 ml. – Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Igły i pojemniki są sterylne i jednorazowe.  Bezpośrednio po oddaniu nie należy palić tytoniu. Należy pić więcej niż zazwyczaj wody, czy soków owocowych. Należy również unikać nadmiernego wysiłku fizycznego – dodaje Łukasz Grygiel. Krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Co, gdzie, kiedy?

Krew w ramach akcji „Kulturę mamy we krwi”pobierana będzie przez pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku w ambulansie zaparkowanym przy głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance. Akcję zaplanowano na 16.03.2023 r. w godz. 9.00 – 13.00.  Wewnątrz budynku muzeum krwiodawcy będą mogli napić się ciepłej herbaty oraz skorzystać z szatni.  Ważne! Grupy liczące powyżej 10 osób, chęć oddania krwi mogą zgłaszać pod adresem promocja@nmm.pl. Każda osoba, która odda krew otrzyma muzealny upominek. Patronat honorowy Prezydent Miasta Gdańska: Patronat medialny: TVP Gdańsk, Radio Gdańsk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...