niedziela, 22 grudnia, 2024

Kwiaty Polskie – nowa wystawa familijna w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Najnowsza wystawa familijna Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie przy ul. Kredytowej 1, otwiera się 15 listopada w przestrzeni Muzeum dla Dzieci. „Kwiaty Polskie” to pełna zagadek i tajemnic wędrówka przez polską obrzędowość tropem roślin kwitnących. Edukacyjna ścieżka biegnie przez siedem sal pełnych kwiatów, barw i przygód, a rytm zwiedzania wyznaczają pory roku i odwieczny cykl życia. Na dzieci i dorosłych czeka wielozmysłowa ścieżka z bujnym bukietem wiedzy. Wystawa łączy perspektywy wielu dziedzin, m.in. etnografii, antropologii kulturowej, botaniki czy przyrodoznawstwa, poruszając aktualne w dobie antropocenu tematy.

Wystawa familijna „Kwiaty Polskie” ma zachęcić publiczność do używania  etnograficznej metody w  interpretowaniu zjawisk kultury. Możemy przyjrzeć się rozmaitym dawniejszym i współczesnym polskim praktykom, w których ludzie używają kwiatów oraz zastanowić się jak i po co to robią. W naturze człowieka jest nieustanne kreowanie kultury w odwołaniu do zasobów „naturalnego otoczenia”. To otoczenie, w czasach ogromnego wpływu, jaki ludzkość na nie wywiera, staje się krajobrazem przetworzonym, a więc w pewnej mierze efektem kultury.

„To dziesiąta wystawa na 10-lecie Muzeum dla Dzieci, a jednocześnie wystawa jubileuszowa na 135-te urodziny Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.  – zaznacza Anna Grunwald, Kierowniczka Działu Edukacji w PME oraz współkuratorka wystawy. – Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie było pionierem wystaw familijnych, dlatego zależało nam, aby „Kwiaty Polskie” jako wystawa jubileuszowa,  była wyjątkowa. Na zwiedzających czeka wiele warstw i wątków, zagadek i gier. Etnografia, jako nauka uważnego przyglądania się światu, stwarza szerokie pole do łączenia wielu dziedzin naukowych i czerpania z mnogości wiedzy, dzięki czemu nasza wystawa obfituje w wielozmysłowe doświadczenia”.

Zwiedzanie różnokolorowych sal wystawy „Kwiaty Polskie” wyznacza odwieczny cykl przyrody, pór roku, narodzin i śmierci. Każda sala reprezentuje inny czas w roku i życiu zarówno ludzi, jak i przyrody, pełna jest edukacyjnych zabaw dla najmłodszych i ich opiekunów. Na wystawie będzie okazja, aby przymierzyć suknię ślubną czy pobujać się na sznurach z lnu i konopi. Obiekty ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie będzie można zobaczyć w zestawieniu z projektami artystycznymi zaprojektowanymi specjalnie na tę wystawę przez Tomasza Armadę, Ewelinę Węgiel i Filipa Holaka. Dzięki nagraniom muzycznym odwiedzający posłuchają też tradycyjnych pieśni o kwiatach. Nie zabraknie zagłębiania się w tajniki etnobotaniki i medycyny ludowej.

W Stodole zwiedzający nieco odpoczną od natłoku wrażeń, a jednocześnie odkryją, co łączy kwiaty ze słomą i sianem, a w sali ciemności, które gatunki kwitną nocą.  – dodaje Grunwald – Pokażemy także współczesny design, aktualną literaturę w postaci kwietnej biblioteczki, kwietne gry planszowe oraz udostępnimy przestrzeń do stworzenia własnych prac twórczych. Poznając w każdej sali kwietne rytuały, obrzędy i praktyki na publiczność czeka również detektywistyczna przygoda w rozwiązywanie tajemniczej zagadki, której elementy ukryliśmy po całej wystawie.

Wystawa jest dostępna w językach polskim, angielskim i ukraińskim. Ekspozycji towarzyszą: wideoprzewodnik w polskim języku migowym, skrypty i opisy alternatywne multimediów, audiodeksypcja wystawy oraz filmy z dialogami opatrzone napisami. Projektując wystawę brano pod uwagę potrzeby osób w spektrum autyzmu.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie istnieje od 1888 r. To najstarsze i największe muzeum etnograficzne w Polsce jest przestrzenią, w której dorobek kultury światowej spotyka się z indywidualną wrażliwością, stając się inspiracją do odkrywania piękna tkwiącego w różnorodności. W nowocześnie urządzonych wnętrzach prezentujemy wystawy stałe i czasowe o interdyscyplinarnym charakterze i zróżnicowanej tematyce. Naszą misją jest kolekcjonowanie różnorodności i bogactwa kultur całego świata oraz prezentowanie ich wartości jako dobra ogólnonarodowego, tym samym przyczyniając się do rozwoju społeczeństwa otwartego.

fot. P. Walczak, www.ethnomuseum.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...